Referendum edukacyjne coraz bliżej, nawet opozycja temu nie dowierza. Ale jest jeden haczyk

Przez sejmową komisję ustawodawczą przeszedł wniosek o szkolne referendum. Jest nawet jego data. Ale żeby głosowanie doszło do skutku, musi zostać spełniony jeszcze jeden warunek.

Zgodnie z projektem sejmowej uchwały, referendum edukacyjne mogłoby się odbyć w niedzielę 17 września. Żeby jednak mogło zostać zorganizowane w tym terminie, Sejm musiałby przegłosować wspomnianą uchwałę jeszcze podczas tego posiedzenia.

Niektórzy politycy opozycji nie dowierzali temu, co stało się podczas komisji.

Posłanka Platformy Obywatelskiej Krystyna Szumilas mówi, że opozycja będzie chciała, by głosowanie ws. referendum wprowadzić do jutrzejszego porządku obrad Sejmu. Zdaniem byłej minister edukacji to jedyny moment, by zdążyć z jego organizacją.

Resort: reforma już weszła

Wiceminister edukacji Marzena Machałek (PiS) wyjaśnia z kolei, że reforma edukacji weszła już w życie. - Pierwszy etap jest już za nami - przekonuje. Zaznaczyła przy tym, że szkoła już od 1 września będzie funkcjonowała w nowej strukturze i z nowymi podstawami programowymi.

Pomysłodawcą referendum jest Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz jego zwolennicy - rodzice i nauczyciele oraz organizacje społeczne. Pod wnioskiem zebrano w sumie 910 tys. podpisów. Pytanie referendalne miałoby brzmieć: "Czy jest Pan/Pani przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

"Ja się boję panie marszałku". Tak minister Zalewska zareagowała na wypowiedzenie warunków pracy

Więcej o:
Komentarze (80)
Referendum edukacyjne coraz bliżej, nawet opozycja temu nie dowierza. Ale jest jeden haczyk
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 39 razy 17

  Termin bardzo adekwatny do bieżącej polityki w Polsce. Władza sugeruje, że ci którzy zagłosują przeciw reformie to najeźdźcy jak Rosjanie w 39`.

 • more_info

  Oceniono 21 razy 9

  Sprawa jest prosta. Ustawią głosowanie w ostatniej kolejności i każda próba opóźniania, blokowania mównicy itp. będzie wykorzystana do oskarżeń opozycji o zablokowanie referendum.

 • xerathus

  Oceniono 22 razy 8

  Machałek, kolejny wulkan intelektu. Jeździła po szkołach i szczuła nauczycieli przeciw sobie, a potem zostawiała ich na pastwę losu. Pisowska rzeczywistość - dom wariatów, czyli jak w szkole, która ma 4 izby zmieścić 8 klas.

 • kiloamper

  Oceniono 29 razy 7

  Referendum jest kompletnie bez sensu, bo jak ja mam zagłosować, skoro jestem za reformą (przywróceniem 8-letniej szkoły pdst. o charakterze naukowym, nie opiekuńczo-religijnym, z takim wymiarem godzin poszczególnych przedmiotów jak do 1996, a najlepiej i dawnych programów nauczania - z koniecznymi aktualizacjami), ale NIE W WYKONANIU PIS!!!!

 • ual123

  Oceniono 4 razy 2

  Czy jest Pan/Pani przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku --> na tak postawione pytanie spora czesc odda bledny glos: Tak (jestem przeciw), Nie (nie zgadzam sie z reforma). Glosujac na Nie de facto czesc poprze reforme. Sprytnie, tylko narod czesciowo glupi

 • stefan99999

  Oceniono 8 razy 2

  Musztarda po obiedzie!

  Krzywdę ostatniemu rocznikowi gimnazjalistów i pierwszemu ósmoklasistów już wyrządzono.

  Niech PiS zgnije!

 • brzucho-prezesa

  Oceniono 6 razy 2

  Genialne posunięcie. Już po wprowadzeniu reformy, wiec pewnie mało kto pójdzie. Poza oczywiście twardym elektoratem. Wybik bedzie marny, ale popierał PiS. :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX