"Ostatni ruch rozdeptanego robaka". Babcia z "Plebanii" o protestach opozycji przed Sejmem

Katarzyna Łaniewska

Katarzyna Łaniewska (Agencja Gazeta)

Katarzyna Łaniewska, aktorka znana z roli gospodyni Józefiny w serialu "Plebania", skomentowała w rozmowie z wPolityce.pl dzisiejsze protesty przed Sejmem. - Totalna opozycja nie ma żadnych argumentów - twierdzi aktorka.

Przed Sejmem zebrały się dziś tysiące osób, by protestować przeciwko ustawom PiS zmieniającym polskie sądownictwo - ustawie o KRS, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym.

Jak podawał ratusz, w kulminacyjnym momencie w manifestacji uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób. Według policji było to jedynie 4,5 tys. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Dzisiejszą manifestację skomentowała w rozmowie z portalem wPolityce.pl aktorka Katarzyna Łaniewska, znana głównie z roli "babci", gospodyni Józefiny w serialu "Plebania". Łaniewska od lat otwarcie popiera Prawo i Sprawiedliwość.

- Totalna opozycja nie ma żadnych argumentów, to tylko słowa, słowa, słowa. Myślę, że to ostatni ruch rozdeptanego robaka, który jeszcze rusza czułkami. To śmieszne, że opierają swoje antidotum na kłamstwie. Wybrany przez naród poseł powinien mieć możliwość zagłosować, kto ma być sędzią - uważa aktorka.

Jak dodała Łaniewska, politycy opozycji "przyzwyczaili się, że władza do nich należy i nie mogą się pogodzić, że ją stracili". - Niech starają się ją zdobyć, ale w sposób zupełnie inny, niech pomagają, żeby w Polsce było lepiej. A oni cały czas przeszkadzają i donoszą na Polskę - dodała Łaniewska.

Zmiany w sądownictwie wg PiS

Sejm i Senat w błyskawicznym tempie procesowały ustawy o KRS i Sądach Powszechnych. Izba wyższa przyjęła je w nocy z piątku na sobotę.

Ustawa o KRS przewiduje między innymi wygaszenie kadencji obecnych członków Rady i utworzenie tam dwóch izb. Przyszłych członków Rady ma wybierać Sejm. Ustawa dotycząca ustroju sądów powszechnych przewiduje odstąpienie od obecnego modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Szef resortu sprawiedliwości, bez żadnych opinii zgromadzeń ogólnych sądów, sam będzie decydował o tym, kto pokieruje danym sądem.

Tymczasem do Sejmu trafił też projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Głównym założeniem tego projektu jest przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. 

Projekty i sposób ich procedowania są ostro krytykowane przez opozycję, organizacje pozarządowe i środowiska prawnicze. W piątek do tych zarzutów odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Sądownictwo cierpi na dwie choroby. Pierwsza to pewien upadek moralny. Przykładów jest mnóstwo. Druga to niesprawność, przewlekłość postępowań. Tego się nie da zmienić bez bardzo daleko posuniętych przedsięwzięć, bez zmian radykalnych - mówił Kaczyński.

W jego ocenie problemy są związane z brakiem głębokiej reformy sądownictwa po zmianach ustrojowych. - W Polsce sądownictwo nie zostało przebudowane po okresie PRL-u. Mamy do czynienia z kontynuacją, która okazała się niezwykle szkodliwa dla życia społecznego - mówił o wymiarze sprawiedliwości Kaczyński.

- Ci, którzy są zainteresowani w podtrzymaniu dawnego systemu, podnoszą pewne protesty. Jeśli to są protesty werbalne, to wszystko w porządku. Ale są to zapowiedzi tego, żeby demolować polskie państwo. Są też groźby karalne wobec ludzi, którzy podpisali ustawę o Sądzie Najwyższym. Chcę jasno powiedzieć, że prawo będzie egzekwowane. To, co mamy przeprowadzić, przeprowadzimy - zapewniał Kaczyński.

Partia Razem protestowała pod Pałacem Prezydenckim. "Działania PiS-u godzą w podstawowe prawa i wolności"

Zobacz także
 • Relacja TVP Info TVP Info relacjonuje demonstrację w obronie sądów. Na belkach "pucz" i "słaba frekwencja"
 • GROM Żołnierze muszą być silni, wytrzymali i gotowi na wszystko. GROM kończy 27 lat
 • Pary prezydenckie Francji i USA podczas kolacji w restauracja Le Jules Verne w wieży Eiffela Trump z wizytą we Francji. Odwiedziny grobu Napoleona, kolacja na wieży Eiffla
Komentarze (718)
"Ostatni ruch rozdeptanego robaka". Babcia z "Plebanii" o protestach opozycji przed Sejmem
Zaloguj się
 • vapor1

  Oceniono 196 razy 180

  Zwyczajnie głupia, niedouczona kobieta. Jak większość elektoratu PIS.

 • jurek4491

  Oceniono 139 razy 125

  Jeżeli nie ma żadnych argumentów to dlaczego tak PiS robi pod siebie ze strachu odgradzając się od SUWERENA : płotami, barierkami , zasiekami i tysiącami policjantów .

 • krynolinka

  Oceniono 99 razy 89

  W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, jednak jak sama stwierdziła „nie jest prawdą, co niektórzy próbują insynuować, że kierowałam ZMP. Tak nie było”. Następnie należała do PZPR. A teraz krzyczy gonić Frasyniuka..

 • grenlandzki-opos

  Oceniono 91 razy 79

  Retoryka nazistowska, o oponentach per robactwo. Cel - dehumanizacja, aby takim babciom łatwiej było denuncjować opozycjonistów, a siepaczom rozstrzeliwać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje