"Jareczku, nie masz dokąd uciec". Tysiące ludzi na proteście przed Sejmem w obronie sądów

Demonstracja w obronie Sądow i KRS

Demonstracja w obronie Sądow i KRS (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Według ratusza - kilkanaście tysięcy osób, według policji - 4,5 tysiąca. Przed Sejmem pojawili się dziś przeciwnicy zmian w sądownictwie wprowadzanych przez PiS. Padały słowa m.in. o niszczeniu trójpodziału władzy i dążeniu do dyktatury.

Przegłosowane przez Sejm i Senat ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów, a także projekt ustawy o Sądzie Najwyższym - te zmiany wprowadzane w polskim sądownictwie sprowokowały dzisiejszą manifestację przed Sejmem, organizowaną m.in. przez Komitet Obrony Demokracji i stowarzyszenie Obywatele RP.

Ze sceny padały mocne słowa i hasła, w których otwarcie krytykowano rządy Prawa i Sprawiedliwości. - Jareczku, ty nie jesteś Janukowyczem, nie masz dokąd uciec - mówił do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego lider KOD-u Krzysztof Łoziński. Miał na myśli byłego prezydenta Ukrainy, który po ukraińskim Euromajdanie wyjechał do Rosji.

To my tu jesteśmy zgodnie z konstytucją. To my, obywatele, stoimy po stronie prawa. Apelujemy do sędziów Sądu Najwyższego: stańcie twardo, tak jak my, w obronie konstytucji

- mówił działacz opozycji w PRL Władysław Frasyniuk. Z kolei rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek ostrzegał: - Uchwalane i projektowane zasady zrywają z apolitycznością sądów. Obywatele stracą gwarancję rozpoznawania spraw przez wolnego od nacisków sędziego.

TVP Info relacjonuje demonstrację w obronie sądów. Na belkach "pucz" i "słaba frekwencja">>>

"Żeby obalić PiS, musi być nas dużo więcej"

W demonstracji brali udział również przedstawiciele partii opozycyjnych: m.in. Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, SLD.

- Kaczyński i Ziobro niszczą trójpodział władzy, niezależne sądownictwo, niezależność SN. Rozpoczął się wielki bój, razem musimy stanąć przeciwko nim. Jeśli ktoś chce zaprowadzać działaczy PiS-u do SN, to po to, by fałszować wybory. A na to nie pozwolimy! - mówił przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział ściślejszą współpracę z pozostałymi partiami opozycyjnymi.

- Będziemy budować relacje klubów parlamentarnych, będziemy chcieli być razem, na jednej liście wyborczej. Wygramy tylko wtedy, tak jak w grudniu i lutym czuliśmy wasze wsparcie - zapowiedział Schetyna.

- Żeby obalić PiS, musi być nas dużo więcej, setki tysięcy w całym kraju. Podwyższają ceny benzyny, ZUS, podniosą ceny wody. Musimy wobec tych propozycji również wspólnie protestować. Musimy się zjednoczyć szerzej, ponad podziałami, również ponad parlamentem. Jeżeli Andrzej Duda podpisze tę haniebną ustawę, stanie przed Trybunałem Stanu! - przekonywał Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.

"Jak podpiszesz, będziesz siedział!" - krzyczeli uczestnicy manifestacji do prezydenta Andrzeja Dudy.

Wzruszające słowa uczestniczki Powstania Warszawskiego

Wśród osób, które wystąpiły podczas protestu była też Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. - Resztką tchu stoimy przy drzwiach - mówiła o swoim pokoleniu. I zwróciła się do młodych: bądźcie mądrzy, bądźcie bogaci w dobroć. Nie ma nienawiści, nie ma zemsty, jest działanie, które jest mądre, które pozwoli całemu narodowi czuć swoją godność. Bo my walczyliśmy o wolność i o godność człowieczą.

- Nie należę do żadnej partii, bo jestem żołnierzem. Składałam przysięgę, że będę służyć Ojczyźnie i żądam na późną starość, na ostatnie dni - bądźcie mądrzy, walczcie, ale bez broni - apelowała dalej, a zebrani odpowiedzieli "cześć i chwała bohaterom". 

Incydent na manifestacji

W trakcie manifestacji doszło do incydentu - jeden z uczestników miał według relacji świadków przyczepić kartkę z krytycznym napisem do wozu TVP.

Mężczyzna został odwieziony na komisariat. Funkcjonariusze twierdzą jednak, że nie został on formalnie zatrzymany, a sprawa ma zostać wyjaśniona. Jak informowała na Twitterze posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz, mężczyźnie została udzielona pomoc prawna.

Różnice w wyliczaniu frekwencji

Stołeczna policja podała, że w kulminacyjnym momencie w manifestacji uczestniczyło 4,5 tys. osób. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk twierdzi jednak, że mogło być ich nawet trzy razy więcej.

Obserwatorzy manifestacji umieszczali w sieci zdjęcia z lotu ptaka.

Manifestacje w obronie sądownictwa odbyły się dziś również m.in. w Katowicach, Szczecinie i Krakowie.

Zmiany w sądownictwie wg PiS

Sejm i Senat w błyskawicznym tempie procesowały ustawy o KRS i Sądach Powszechnych. Izba wyższa przyjęła je w nocy z piątku na sobotę.

Ustawa o KRS przewiduje między innymi wygaszenie kadencji obecnych członków Rady i utworzenie tam dwóch izb. Przyszłych członków Rady ma wybierać Sejm. Ustawa dotycząca ustroju sądów powszechnych przewiduje odstąpienie od obecnego modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Szef resortu sprawiedliwości, bez żadnych opinii zgromadzeń ogólnych sądów, sam będzie decydował o tym, kto pokieruje danym sądem.

Tymczasem do Sejmu trafił też projekt zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, który zakłada m.in. wygaszenie mandatów niemal całego obecnego składu SN.

Projekty i sposób ich procedowania są ostro krytykowane przez opozycję, organizacje pozarządowe i środowiska prawnicze. W piątek do tych zarzutów odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Sądownictwo cierpi na dwie choroby. Pierwsza to pewien upadek moralny. Przykładów jest mnóstwo. Druga to niesprawność, przewlekłość postępowań. Tego się nie da zmienić bez bardzo daleko posuniętych przedsięwzięć, bez zmian radykalnych - mówił Kaczyński.

W jego ocenie problemy są związane z brakiem głębokiej reformy sądownictwa po zmianach ustrojowych. - W Polsce sądownictwo nie zostało przebudowane po okresie PRL-u. Mamy do czynienia z kontynuacją, która okazała się niezwykle szkodliwa dla życia społecznego - mówił o wymiarze sprawiedliwości Kaczyński.

- Ci, którzy są zainteresowani w podtrzymaniu dawnego systemu, podnoszą pewne protesty. Jeśli to są protesty werbalne, to wszystko w porządku. Ale są to zapowiedzi tego, żeby demolować polskie państwo. Są też groźby karalne wobec ludzi, którzy podpisali ustawę o Sądzie Najwyższym. Chcę jasno powiedzieć, że prawo będzie egzekwowane. To, co mamy przeprowadzić, przeprowadzimy - zapewniał Kaczyński.

Jarosław Kaczyński: "My to wszystko co mamy przeprowadzić, przeprowadzimy"

Zobacz także
 • Relacja TVP Info TVP Info relacjonuje demonstrację w obronie sądów. Na belkach "pucz" i "słaba frekwencja"
 • GROM Żołnierze muszą być silni, wytrzymali i gotowi na wszystko. GROM kończy 27 lat
 • Pary prezydenckie Francji i USA podczas kolacji w restauracja Le Jules Verne w wieży Eiffela Trump z wizytą we Francji. Odwiedziny grobu Napoleona, kolacja na wieży Eiffla
Komentarze (201)
"Jareczku, nie masz dokąd uciec". Tysiące ludzi na proteście przed Sejmem w obronie sądów
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 77 razy 47

  Gdzie byli najwięksi 'bohaterowie' walki z komuną gdy w 1975r PZPR wprowadzała do konstytucji zapis o przewodniej roli PZPR i wiecznym sojuszu z ZSRR. Pod listem protestacyjnym podpisali się wtedy Michnik,Kuroń,Szymborska, w sumie 59 osób , nie było tam podpisu prezesonaczelnika ani kogokolwiek z PISu. Gdy w 1976r władza ludowa pod przewodnictwem tow.Gierka pałowała robotników z Radomia i Ursusa , nasz 'bohater' właśnie bronił dysertację doktorską w której wielokrotnie powoływał się na Bieruta, Cyrankiewicza ,Gomółkę i innych klasyków marksizmu-leninizmu. Gdy w 1981r władza ludowa wprowadziła stan wojenny i 10 tyś ludzi opozycji trafiło do obozów internowania, a setka straciła życie, 'bohater'spał do południa ,po godzinnym internowaniu i po wypiciu kawki z SBekiem spokojnie powrócił do swojej willi na Żoliborzu podarowanej rodzinie przez Bieruta za niejasne do końca zasługi dla władzy ludowej. W czasie gdy opozycjoniści jak Frasyniuk, Borusewicz, Mężydło, Rulewski, Niesiołowski, Komorowski, Wujec,Wałęsa przebywali w obozach internowania lub odsiadywali wieloletnie wyroki za próbę obalenia siłą ustroju PRL, 'bohaterowie' z Pisu tacy jak Kryze czy Piotrowicz wsadzali działaczy solidarności do więzienia.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 55 razy 35

  "Żeby obalić PiS, musi być nas dużo więcej"...
  ---
  Jest nas dużo więcej niż tej 18% hołoty która na pis głosowała, trzeba tylko zapomnieć o "wzajemnych rachunkach krzywd" i wypieprzyć ta bandę bolszewików raz na zawsze z Sejmu i z życia politycznego naszego kraju w szczególności

 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 30

  Jakby ktoś liczył na pana Dudę ..to proszę. Paweł Mucha minister prezydencki : " Nie widzę żadnego elementu zamachu stanu w Polsce. Ubolewam, że przekraczamy kolejne granice skrajności. Chciałbym, aby dyskusja o wymiarze sprawiedliwości toczyła się w sposób merytoryczny. Nie można nazywać uchwalania prawa przez parlament zamachem stanu, to jest absurdem." Projekt niby poselski w ciągu dwóch dni został przegłosowany przez obydwie izby parlamentu. Z nikim nie konsultowany. I przedstawiciel prezydenta łże w żywe oczy. A niechluj z Nowogrodzkiej robi z państwem co chce.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 49 razy 29

  "Jareczku, nie masz dokąd uciec"..
  ---
  chciałbym zobaczyć tego Żoliborskiego niedojdę jak "się udaje samodzielnie" na emigracje i radzi sobie tam bez karty kredytowej, prawa jazdy, ochroniarzy i Mariusza :-) ;-) :-)

 • mapi7

  Oceniono 38 razy 20

  Dziękuję TYM,którzy tam byli i są!!!! Ja w Łodzi o 21.00 udaję się na manifestację pod sadem na Placu Dąbrowskiego.

 • HANYS77 &

  Oceniono 28 razy 16

  bezpłodne,szczerbate gowienko jarosław chce być jak erdogan.Będzie jak w Turcji.

 • jack palant

  Oceniono 25 razy 15

  Jak można dopuścić do władzy faceta który jest odrealniony.On nic nie wie o normalnym życiu,
  nie co ile kosztuje w sklepie ,nie konta ,prawa jazdy nawet nie założył rodziny. To samobójstwo narodu, najgorsze jest to że za nic nie będzie odpowiadał.Prezydent nic nie może ,premier jest samodzielna w swojej kuchni,czyli organy państwa nie działają to po co takie państwo zacytuję za
  Mołotowem " pokraczny bękart traktatu wersalskiego".Smutne ale prawdziwe niestety.

 • montezuma1234

  Oceniono 17 razy 13

  Policja powinna sie wstydzić, bo nie jest od prześladowania obywateli. Władze sie zmienią i przyjdzie czas rozliczyć nadużycia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje