Sąd Najwyższy zbada 9 sierpnia kasację ws. Kamińskiego. Chodzi o sprawę ułaskawienia

Minister koordynator służb w rządzie PiS Mariusz Kamiński

Minister koordynator służb w rządzie PiS Mariusz Kamiński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Na 9 sierpnia wyznaczono rozpatrzenie kasacji przez Sąd Najwyższy ws. prezydenckiego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i byłych szefów CBA. W maju SN uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób skazanych prawomocnie.

9 sierpnia Sąd Najwyższy zbada kasację ws. ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA.

Były szef CBA, obecnie minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik w 2015 roku zostali skazani na trzy lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA. Na kary po dwa i pół roku skazano byłych członków kierownictwa biura. Sąd nie zdążył jednak rozpoznać apelacji .

W listopadzie tego samego roku prezydent Duda ułaskawił całą czwórkę, umarzając postępowanie sądowe. Był to precedens, bo nigdy wcześniej prezydent nie zastosował abolicji przed prawomocnym rozstrzygnięciem.

Kasacje do Sądu Najwyższego złożyła wówczas m.in. rodzina Andrzeja Leppera.

SN: Akt łaski w tej sprawie nie istnieje

W maju Sąd Najwyższy w odpowiedzi na zapytanie uznał, że prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec osób prawomocnie skazanych. Sędzia Jarosław Matras uzasadniając uchwałę wskazywał, że "zastosowanie prawa łaski przed datą prawomocności wyroku nie wywołuje skutków procesowych", a to oznacza, że akt łaski w tej sprawie nie istnieje.

Według PiS, to nie Sąd Najwyższy, ale Trybunał Konstytucyjny powinien wypowiedzieć się w sprawie ułaskawienia przez prezydenta byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek komentując rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego powiedziała, że prezydent miał prawo zastosować prawo łaski w oparciu o artykuł 139. Konstytucji. "W naszej ocenie dając odpowiedź na pytanie prawne Sąd Najwyższy przekroczył swoje kompetencje i nadużył swoich uprawnień, uważamy, że tą sprawą, jeśli już, powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny a nie Sąd Najwyższy" - powiedziała Beata Mazurek.

Zobacz także
 • W Polsce powstał największy dzwon na świecie Największy dzwon na świecie powstał w Krakowie. Waży 55 ton
 • Bankiet w Pjongjangu z udziałem północnokoreańskiego lidera Kim Dzong Una, jego żony Ri Sol Ju i prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina Prezydent Korei Południowej z wizytą u Kim Dzong Una. Padły deklaracje, ale Kim stawia warunki
 • Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem w obiektywie fotoreporterów
Komentarze (74)
Sąd Najwyższy zbada 9 sierpnia kasację ws. Kamińskiego. Chodzi o sprawę ułaskawienia
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 38 razy 34

  czyli wychodzi na to, że PiSożytornia dla ratowania dupy prominentnego działacza Partii postanowiła rozpieprzyć w drobny mak system prawny państwa...

  prostytutka zgodzi się na każde udziwnienie jak klient płaci

  a za pięć stów to spokojnie zgodzi się na zerżnięcie w anus....

 • serenita123

  Oceniono 26 razy 24

  w którym cywilizowanym kraju skazańcy zasiadają w ławach rządowych
  zamiast na więziennych pryczach..?
  wie ktoś?

 • puuchatek

  Oceniono 24 razy 22

  "Według PiS, to nie Sąd Najwyższy, ale Trybunał Konstytucyjny powinien wypowiedzieć się w sprawie ułaskawienia"

  Bo…?

 • def11

  Oceniono 20 razy 20

  No chyba, że nie zdąży ..i kryształowy niedoszły przestępca bo kolega jest prezydent, pozostanie kryształowy bo inny kolega Zero właśnie demoluje SN

 • pies_na_czarnych

  Oceniono 19 razy 17

  Dlatego tak sie spiesza z zaoraniem SN.

 • pysio62

  Oceniono 18 razy 16

  To Kaczynski i PIS organizuja zamach stanu, i sa po prostu zdrajcami i wrogami Polski i Polakow. Ci co lamia Konstytucje i prawo traca swoj mandat do rzadzenia, nawet jak ten mandat byl wczesniej legalny. Kaczynski i PIS-owcy sa po prostu uzurpatorami i zamachowcami, i jako takich nalezy ich traktowac. Sprawa Kaminskiego jest szczegolem w calosci, ale bardzo charakterystycznym. Opanowane przez kaczynskiego i PIS sady maja zapewnic bezkarnosc PIS-owcom i skazywac przeciwnikow politycznych Kaczynskiego i PIS-u.

 • welarg

  Oceniono 17 razy 15

  Jak wkroczą komisarze polityczni, to nie zbada.

 • kuzyn.snowdena

  Oceniono 16 razy 14

  Czyli bezzębny gnom jest w siódmym niebie. Razem z budyniem maja ten sam cel: zastopować SN.

 • szaja25

  Oceniono 13 razy 13

  Przestępcy rządzą tym krajem, mam nadzieję, że zasiądą na ławie oskarżonych całą wierchuszką za nielegalną zmianę ustroju państwa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje