"Będziemy blokować prace Sejmu". Opozycja chce pokrzyżować plany Kaczyńskiemu

Szef MSW Mariusz Błaszczak i jego faktyczny zwierzchnik, prezes Jarosław Kaczyński, podczas 42. posiedzenia Sejmu VIII kadencji

Szef MSW Mariusz Błaszczak i jego faktyczny zwierzchnik, prezes Jarosław Kaczyński, podczas 42. posiedzenia Sejmu VIII kadencji (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

W związku z planowanymi przez PiS zmianami w Sądzie Najwyższym zebrały się zarządy partii opozycyjnych - Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Oba ugrupowania chcą utrudnić procedowanie kontrowersyjnej ustawy.

Opozycja protestuje przeciwko projektowi PiS dotyczącemu Sądu Najwyższego, który przewiduje między innymi wygaszenie kadencji dotychczasowych sędziów Sądu poza tymi, których wskaże minister sprawiedliwości.

PiS odpowiada, że jest to realizacja obietnicy reformy wymiaru sprawiedliwości, złożonej jeszcze w kampanii wyborczej. Sąd Najwyższy w Polsce sprawuje między innymi nadzór nad działalnością sądów powszechnych, opiniuje ustawy i inne akty normatywne, stwierdza ważność wyborów prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych.

Schetyna: Blokujemy prace Sejmu

Platforma Obywatelska zapowiedziała udział w niedzielnej manifestacji przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości oraz zorganizowanie w poniedziałek wysłuchania publicznego na temat proponowanych zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.

- We wtorek będziemy konsultować się z innymi klubami, jak paraliżować prace legislacyjne. Uważam, że to jest wymóg, na wszystkich nas spoczywa obowiązek, żeby zablokować to prawo [o Sądzie Najwyższym - red.]. Nie możemy dopuścić do tego, co PiS chce zrobić Polsce - przekonuje. - Blokujemy prace Sejmu. Nawołujemy do obywatelskiego nieposłuszeństwa. Będzie parlamentarne nieposłuszeństwo - mówił Schetyna.

Zdaniem szefa PO Grzegorza Schetyny, proponowane zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym są groźne dla demokracji. Lider PO dodał, że "sprawa jest nadzwyczajna" i trzeba reagować.

Nowoczesna o Froncie Demokratycznym

Nowoczesna wezwała opozycję do stworzenia Frontu Demokratycznego. Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaproponował pilne rozmowy wszystkich sił demokratycznych i obywatelskich w formule Okrągłego Stołu. Dodał, że jest to odpowiedź na zeszłotygodniowy apel Lecha Wałęsy i Władysława Frasyniuka. Celem Frontu ma być walka o podstawy demokratycznego państwa prawa.

Ryszard Petru zaproponował też powołanie w parlamencie federacji klubów i kół Nowoczesna, PO, PSL, Kukiz'15, Unii Europejskich Demokratów oraz wszystkich innych posłów, którym - jak powiedział - leży na sercu demokratyczna Polska.

- Musimy zablokować lub przynajmniej utrudnić procedowanie tej haniebnej ustawy. Tego typu pomysły powinny być uzgodnione ze wszystkimi klubami opozycyjnymi, stąd większa potrzeba ścisłej koordynacji działań i pomysł Federacji Klubów i Kół Parlamentarnych - mówił Petru.

Zdaniem szefowej klubu Nowoczesna Katarzyny Lubnauer, wprowadzane przez PiS zmiany w wymiarze sprawiedliwości spowodują całkowitą bezbronność obywateli wobec władzy, ponieważ niedługo cały system znajdzie się w jednych rękach. Ryszard Petru poinformował, że Nowoczesna także weźmie udział w niedzielnej manifestacji pod Sejmem.

Jeśli zdobędziesz w tym quizie komplet punktów, możesz być z siebie dumny
1/17Jesteś __ przygód? Dobrze trafiłeś.
Zobacz także
 • Agata Duda Pierwsza dama stroni od mediów, nie udziela wywiadów. Co robi Agata Duda?
 • Uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich Prezydent, premier i rząd PiS na mszy w Zakopanem. Uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich
 • Tomasz Nałęcz Kurski tuż po wyborczej porażce, Rewiński w Sejmie. Tak wyglądali politycy w latach 90.
Komentarze (183)
"Będziemy blokować prace Sejmu". Opozycja chce pokrzyżować plany Kaczyńskiemu
Zaloguj się
 • nabil1

  Oceniono 55 razy 27

  W normalnym kraju po takim bandyckim skoku na demokrację na ulice wyległy by miliony... U nas skończy się na pohukiwaniu garstki działaczy opozycji. Durny narodzie!!

 • 45halszka

  Oceniono 34 razy 18

  opozycja w sejmie idzie na rzeź każdego dnia ! zamiast po prostu zrobić totalny bunt. Nie zrobiła NIC prócz oświadczeń , a na ich oczach PIS dokonał bezczelnego zamachu stanu, za który odpowiedzą stosownymi karami jak za zdradę Polski

 • ziggybum

  Oceniono 21 razy 13

  Jak macie tak wiele do zarzucenia opozycji - to sami wyjdźcie na ulice - i brońcie sądów niezależnie od PO czy N.. Ach zapominałem, wam się nawet dup na wybory nie chciało ruszyć...

 • Fine Art Miniature Painting

  Oceniono 23 razy 11

  Ludzie!! Zyciowy nieudacznik ,ktory nigdy nie prowadzil auta, nie ozenil sie, nie zalozyl rodziny, w stanie wojennym jadl kaszke mamusi i prosil zeby kupic mu kota, bedzie niedlugo mial pelna dysktatorska wladze w Polsce! Koorva, co to swiadczy o polskim narodzie , jesli faktycznie mu sie uda??

 • kotwkaloszach

  Oceniono 19 razy 11

  Historia sie powtarza, PiS najwyrazniej czuje sie spadkonierca PPR i PZPR. Po 45 roku byla jeszcze jaka taka demokracja, ktora m in przy pomocy czystek udalo sie komuchom zlikwidowac.
  Obecne dzialania PiSu do zludzenia przypominaja tamte, prowadzone przez PPR i dalej przez PZPR. Podobna retoryka, podobne metody. Komuszy z natury PiS robi nam teraz PRL-bis a 40% nic nie widzi, albo nie chce widziec.

  Co juz mamy?
  Kult jednostki.
  Jedynie sluszna Partie, z jej I sekretarzem.
  Propagande sukcesu w mediach "narodowych" nie gorsza niz za Gierka.
  Obsadzenie kluczowych stanowisk partyjnymi lub lojalnymi wobec Partii.
  Tepienie nieprawomyslnych.
  Zdefiniowanie wrogow klasowych (obecnie "lewak, kiedys kulak lub kapitalista)
  Pochody pierwszomajowe (obecnie zwane miesiecznicami)
  ...

  Czego jeszcze brakuje?
  Partii sojuszniczych jak SD i ZSL (zamiast opozycji).
  Frontu Jednosci Narodu
  Podporzadkowanie waznych funkcji panstwowych i spolecznych KC Partii (w toku).
  Kartek na cukier itd
  ...

  Z zaraza pisowska trzeba walczyc dlatego, bo szkodzi Polsce!

 • jonkasta

  Oceniono 25 razy 11

  w jaki sposób blokować, ? Całe 2 lata nie zaapelowaliście ani razu do zrywu Polaków, tylko przepychanki czy wypada iść na manifestację, jak to będzie wykazane w sondażach, a może nie, bo spadną słupki.... a pis szedł jak taran. Nawet w sali kolumnowej obradował nie puszczając opozycji i nic sie nie stało !!!! jakby to było nic, a to było już straszliwa hucpa pisu, przy pomocy kukiza

 • amadeusz444

  Oceniono 21 razy 11

  Te małe rączki nienawykłe do pracy..... Pytam gdzie jest armia ???

 • elenem

  Oceniono 20 razy 10

  Nalezy blokowac ale mądrze. I skutecznie. Proponuje "czarną polewke" dla PIS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje