Komisja Europejska "zaniepokojona" zmianami w polskim sądownictwie. Wkrótce się nimi zajmie

Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker (AP / AP)

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma w przyszłym tygodniu przedstawić ocenę sytuacji w Polsce. Rzeczniczka Komisji poinformowała, że poprosił o to przewodniczący Komisji, Jean-Claude Juncker.

Dyskusja ma dotyczyć prowadzonego z Polską dialogu w ramach procedury kontroli praworządności, ale także ostatnich głosowań w Sejmie, dotyczących zmian w sądownictwie. "Frans Timmermans weźmie pod uwagę nowe wydarzenia w Polsce z ostatnich dni" - dodała rzeczniczka mówiąc, że "Komisja śledzi te wydarzenia z dużym zaniepokojeniem".

Do dyskusji o Polsce przygotowuje się także Parlament Europejski. Szef liberałów Guy Verhofstadt zaapelował o pilne zwołanie parlamentarnej komisji swobód obywatelskich. Z informacji Polskiego Radia wynika, że takie posiedzenie mogłoby się odbyć zaraz po wakacjach parlamentarnych, 31 sierpnia.

PiS zmienia polskie sądownictwo

Prawo i Sprawiedliwość złożyło w środę wieczorem w Sejmie poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, chwilę po tym, jak Sejm uchwalił reformę Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych.  Opozycja zapowiedziała, że nie dopuści do przyjęcia projektu i określiła go mianem "próby zamachu stanu". Projekt ustawy skrytykowali też sędziowie Sądu Najwyższego.

Głównym założeniem poselskiego projektu jest przeniesienie obecnych sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Pracę mogliby kontynuować jedynie sędziowie wskazani przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Projekt przewiduje też utworzenie w ramach Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej, dla przedstawicieli zawodów prawniczych. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Jeśli zdobędziesz w tym quizie komplet punktów, możesz być z siebie dumny
1/17Jesteś __ przygód? Dobrze trafiłeś.
Zobacz także
 • GROM Żołnierze muszą być silni, wytrzymali i gotowi na wszystko. GROM kończy 27 lat
 • Jowisz Jeszcze nigdy nie widzieliśmy Jowisza z tak bliska. Świeże zdjęcia od NASA robią wrażenie
 • Pary prezydenckie Francji i USA podczas kolacji w restauracja Le Jules Verne w wieży Eiffela Trump z wizytą we Francji. Odwiedziny grobu Napoleona, kolacja na wieży Eiffla
Komentarze (178)
Komisja Europejska "zaniepokojona" zmianami w polskim sądownictwie. Wkrótce się nimi zajmie
Zaloguj się
 • kl0ss

  Oceniono 35 razy 23

  Tu nie mam miejsca na zaniepokojenie, tylko trzeba dowalić rodzącej się naziolskiej dyktaturze zanim będzie za późno! Obciąć dotacje, wywalić ze strefy Schengen, niech suweren postoi w kolejkach na granicy, pokopie autobusy z innych państw unii jak Serbowie, może wtedy się zmądrzeje!

 • owca888

  Oceniono 26 razy 14

  Tu potrzebne są ENERGICZNE DZIAŁANIA, Unio, SANKCJE - trudno, odcierpimy.
  Nie chcemy tu dyktatury Kaczafiego i ZeraDzierżyńskiego.

 • bacowa

  Oceniono 26 razy 14

  Kaczyński to olewa stosując zasadę ,,idź na całość''

  że po Polsce zostanie goła ziemia i popiół mało to go interesuje

  ważne by zrealizował swe paranoiczne pomysły

 • hen-live

  Oceniono 19 razy 13

  Wstępując do UE zobowiązaliśmy się przestrzegać demokratycznych reguł obowiązujących w UE.Więc najwyższy czas by UE zareagowała na pełzający zamach stanu w Polsce.Nie podoba się demokracja to won z UE.Zawsze Polska może zwrócić się o kasę do Putina tym bardziej że Putin ma przyjaciół na bardzo wysokich stanowiskach w Polsce.

 • polakadam

  Oceniono 17 razy 13

  Demokracja na wzór liberalny ma jedną zasadniczą wadę.
  Nie ma żadnych zabezpieczeń przed przekształceniem jej w dyktaturę.
  Z kolei w drugą stronę, przekształcenie dyktatury w demokracje jest długotrwałe, mozolne i bez gwarancji sukcesu.

  Konstytucja to najwyższy akt prawny państwa ale z drugiej strony to tylko świstek papieru.
  Prokuratur7a, sądy, trybunały, po obsadzeniu swoimi ludźmi, to tylko fasadowe instytucje na pasku dyktatora.
  Demokracja i jej instytucję nie posiadają własnych sił zbrojnych.
  Nikt się nie ujmie za demokracją, jeżeli resorty siłowe zostały przejęte przez dyktatora.

  Można jeszcze liczyć na zagranicę, co oczywiście dyktator traktuje jako skarżenie się na własny kraj ale jak widać po szarpaniu się unii z naszym rządem na niewiele się to zdaje.

  Tak na barkach demokracji do władzy doszła taka postać jak hitler, który rozprawił się z demokracją w sposób modelowy.

  Niech się jednak dyktatorzy nie cieszą, w końcu przyjdzie czas na ich rozliczenie, boleśnie się o tym przekonali Hussajn, Kadafi, Ceausescu, duce czy hitler

 • tomtg123

  Oceniono 14 razy 10

  Kilka zdań o praworządności i tego dlaczego PiS chce mieć sądy :

  Rok temu policja zamordowała człowieka na komisariacie. Policjanci torturowali i bili człowieka, który zmarł. Normalnie kopia sprawy Przemyka z czasów komuny.
  Co było dalej : prokuratura Ziobry przez ROK pozwalała żeby mordercy służyli w policji i chodzili w mundurach. Przez rok nie zmieniło się NIC, mordercy byli dalej policjantami,
  chociaż policja miała dowody i prokuratura miała dowody.
  Po roku sprawa zmierzała już do szczęśliwego umorzenia, w międzyczasie komendant posterunku, na którym zamordowano człowieka dostał nawet awans, wydawało się więc, że wszystko było pod kontrolą - ale niestety taśmy trafiły do tego strasznego wściekłego TVNu, który je zupełnie niepotrzebnie ;) ujawnił i wtedy zaczął się prawdziwy się pożar w burdelu.
  Okazało się wtedy nagle, że to jednak było przestępstwo i oto nagle politycy PiS zaczęli potępiać bandytów - swoich podwładnych, którym przez rok włos z głowy nie spadł ( choć prokuratura i policja miały dowody i wiedzę, co się stało ).
  Okazało się, że informacja przekazana przez policję rodzinie (że chłopak zmarł bo "spadł z krzesła" !!!) jednak nie do końca była prawdziwa...
  Oto nagle politycy PiS są tą sprawą niebywale oburzeni, są zdziwieni, wstrząśnięci - ale nade wszystko i przede wszystkim: politycy PiSu SĄ NIEWINNI. ;)
  Całkowicie niewinni i krystalicznie czyści.
  Okazuje się, że Ziobro, Błaszczak i Zieliński za to nie odpowiadają, no skąd, jak mieliby odpowiadać, przecież to najlepszy sort ministrów jest.
  A poza tym od kiedy to minister odpowiada za to co się dzieje w jego resorcie..? Co prawda za czasów PO ministrowie za dużo mniejsze sprawy składali sami dymisję (Ćwiąkalski) i nie trzeba ich było naciskać, no ale to było kiedyś, a teraz jest przecież Dobra Zmiana i teraz żaden Minister Najlepszego Sortu tak łatwo od koryta oderwać się nie da.

  A gdy w dodatku okazuje się, że jest podejrzenie, że minister Kempa może być nieformalnie powiązana z policjantami-bandytami, to wtedy ona zamiast sprawę wyjaśnić, chowa się za plecy tej samej prokuratury, która przez rok zamiatała sprawę pod dywan...

  No cóż, ja mam tu tylko jedno pytanie : czy to jest państwo teoretyczne, czy to już może raczej państwo mafijne ...?
  ps.
  Chyba wiem jaki będzie finał tej historii. Wiadomo, że nie odpowie Błaszczak, Ziobro, Zieliński, Kempa. Oni nie.
  Otóż finał będzie taki, że prokuratura weźmie się wreszcie solidnie do pracy i w końcu znajdą prawdziwego winnego - czyli ten zły człowiek, który dał TVN-owi te taśmy, zostanie schwytany i przykładnie ukarany....
  No i tyle.
  A Kempa, Ziobro, Błaszczak i Zieliński dostaną po orderze, Duda ich odznaczy.
  Razem z orderami Duda da im też ułaskawienia 'awansem' , tak na wszelki wypadek....
  No i słusznie, bo przecież Kempa, Ziobro, Zieliński i Błaszczak nic nie wiedzieli, oni za nic nie odpowiadają i niech się ludzie wreszcie od nich odczepią, a tak w ogóle, to pogadajmy lepiej o 500+ i o uchodźcach...
  ps.
  Czyż nie warto kontrolować sądownictwa, gdy się jest mafią ? I od tego właśnie jest pan Zbyszek.

 • honkers

  Oceniono 17 razy 9

  Unia zachowuje się jak przedwojenna Liga Narodów. Dopuściła do niekonstytucyjnych zmian w państwie członkowskim tak jak do zajęcia Czechosłowacji przez Hitlera. Wstyd i żenada. Tupać nóżką na znak protestu to i potrafię.

 • def11

  Oceniono 17 razy 9

  Na zdjęciu :
  W niedalekiej przyszłości, ława oskarżonych - to nie ja , to on !

 • kuma1

  Oceniono 14 razy 8

  Albo szybko się skrzykniemy i wystąpimy w obronie Polski prawa i demokracji albo będziemy żyć w upodleniu , rozgoryczeniu i poniżeniu . Szanse w historii albo się tworzy i wykorzystuje albo historia zapomina o bohaterach . Niektórych przywódców opozycji już członkowie powinni powymieniać . To nie czas na pilnowanie foteli gdy Polska kona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje