Prof. Gersdorf otwarcie krytykowała zmiany w TK i sądach. Teraz PiS uderza ustawą w prezes SN

I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf

I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf (KUBA ATYS / Agencja Gazeta)

Poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym został złożony przez PiS w Sejmie w środę wieczorem. Prawdopodobnie prace będą błyskawiczne. We wrześniu SN ma odpowiedzieć na pytanie czy prezes TK została powołana zgodnie z prawem.

Po przejęciu Trybunału Konstytucyjnego i sądów powszechnych, Prawo i Sprawiedliwość zabiera się za Sąd Najwyższy. Politycy tej partii wielokrotnie krytykowali SN. Ostatnio szczególnie ostro, gdy SN podjął uchwałę ws. ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników, stwierdzając, że prezydent może realizować prawo łaski tylko wobec osób prawomocnie skazanych.

W ogniu krytyki rządzącej partii od wielu miesięcy jest I prezes SN prof. Małgorzata Gersdorf.

Przed trzema miesiącami grupa posłów PiS złożyła nawet wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie legalności wyboru I prezes SN, która pełni tę funkcję od kwietnia 2014 roku.

Czym naraziła się prof. Gersdorf

I prezes SN ostro krytykowała działania rządu wobec sądownictwa i niszczenia Trybunału Konstytucyjnego. Apelowała także do sędziów, by przestrzegali prawa i walczyli o "każdy cal sprawiedliwości":

Obecna władza przez fakty dokonane zmienia konstytucyjny ustrój państwa
O prawo, o sposób jego interpretacji, o jego przestrzeganie, o każdy cal sprawiedliwości należy teraz walczyć. Ten obowiązek spoczywa na sędziach

Prof. Gersdorf mówiła, że PiS robi wszystko, by podporządkować sobie sądy. Podkreślała, że trzeba się temu przeciwstawiać i zapewniała, że sama się nie boi.

Pośpiech z nową ustawą wynika zapewne także z tego, że 12 września sędziowie Sądu Najwyższego mają odpowiedzieć na pytanie Sądu Apelacyjnego w Warszawie czy popierana przez PiS prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska została powołana na to stanowisko zgodnie z prawem.

Prezesa wskaże Ziobro

Art. 12, par. 10 nowej ustawy o SN przewiduje, że wygaśnięcie mandatu do zajmowania stanowiska Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego przed upływem kadencji następuje m.in. w przypadku ukończenia 65 lat oraz przejścia w stan spoczynku.

Prof. Małgorzata Gersdorf 65 lat kończy w listopadzie tego roku. 

Jeszcze ważniejsze są kolejne artykuły ustawy.

Zgodnie z art. 87. par 1. ustawy dzień po wejściu w życie projektowanych przepisów sędziowie Sądu Najwyższego powołani na podstawie przepisów dotychczasowych
przechodzą w stan spoczynku. Wyjątkiem będą ci wskazani przez ministra
sprawiedliwości, który w dniu wejścia w życie ustawy wskaże sędziów
SN, którzy pozostaną w stanie czynnym.

Sędzia SN przeniesiony na mocy nowych przepisów w stan spoczynku będzie mógł być sędzią w sądzie powszechnym, wojskowym albo administracyjnym.

I dalej: art. 88.: jeżeli sędzia Sądu Najwyższego zajmujący stanowisko I Prezesa
Sądu Najwyższego został przeniesiony w stan spoczynku na podstawie art. 87 par. 1, jego zadania i kompetencje wykonuje sędzia Sądu Najwyższego wskazany przez ministra sprawiedliwości.

Ustawa o Sądzie Najwyższym, art. 88Ustawa o Sądzie Najwyższym, art. 88 sejm.gov.pl

Komentatorzy w kontekście projektowanych zmian zwracają uwagę, że Sąd Najwyższy potwierdza ważność wyborów

Sejmowa awantura o polskie sądy. Posłanka Nowoczesnej: "Zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim"

Wiesz, co ci gwarantuje konstytucja? Sprawdź w teście przygotowanym w 2016 r. z Trybunałem Konstytucyjnym
1/13Rzeczpospolita jest opisana w 1. art. konstytucji jako:
Zobacz także
 • 45. Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji PiS szykuje prawdziwą czystkę w Sądzie Najwyższym. Kluczowy artykuł 87 paragraf 1
 • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i jego mocodawca prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas głosowania nad KRS i statusem sędziów. Warszawa, Sejm, 8 czerwca 2017 Ustawy o KRS i ustroju sądów uchwalone. "Skończył się trójpodział władzy"
 • Dzięki ułaskawieniu przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusz Kamiński mógł zostać zaprzysiężony jako minister-koordynator służb specjalnych w obecnym rządzie Sąd Najwyższy: Prezydent Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Mariusza Kamińskiego. Jest uchwała
Komentarze (215)
Prof. Gersdorf otwarcie krytykowała zmiany w TK i sądach. Teraz PiS uderza ustawą w prezes SN
Zaloguj się
 • kac

  Oceniono 37 razy 21

  Po prostu zamach stanu i tyle. Już bez woalki... pytanie czy Polacy jak przysłowiowa żaba dadzą się ugotować. Jak dadzą, to sami sobie zgotują to, co będzie potem. Na nikogo tego nie zwalą.

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 19

  Idzie PiS drogą Orbana jak obiecywał prezes.Pan prezydent też powinien brać pod uwagę, że jak nie będzie grzeczny to mu przyspieszą wiek emerytalny..

 • krynolinka

  Oceniono 44 razy 12

  Świetna prawniczka z kancelarii pani premier Beaty Szydło, Kempa z pewnością godnie zastąpi ustępującą prezes SN. Bo przecież Przyłębska już zajęta.

 • fakiba

  Oceniono 60 razy 12

  Nawet komuchy w najciemniejszych czasach swoich rządów zachowywali więcej pozorów praworządności i przestrzegania prawa niz pisia banda obecnie

 • krzysiozboj

  Oceniono 24 razy 8

  Ciekaw jestem, czy tzw środowisko prawnicze zadaje sobie już pytanie: za kim stanie "motłoch" w tym sporze? A jeśli już sobie to pytanie zadadzą, to może kolejne następne - dlaczego "motłoch" chce linczu na tej tzw kaście?

  To co robi PiS to bolszewizm. Ale jak się zrozumie podłoże rewolucji bolszewickiej, francuskiej, czy każdej innej, to i łatwiej będzie zrozumieć dlaczego środowisko prawnicze stoi tu na straconej pozycji.

 • 1stanczyk

  Oceniono 33 razy 5

  Pacyfikacja bezkarnej przestępczej, zakorzenionej duraczówka i stalinowskim terrorem, przez dziesieciolecia PRL-u w służbie sowieckiego namiestnictwa mafii, mafii od 24 lat korzystającej z szyldu III pionu wladzy w demokratycznym kraju, przebiega zgodnie z planem.

 • bernays

  Oceniono 8 razy 4

  Elektorat PO popiera PIS? Gratulacje!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje