PiS szykuje prawdziwą czystkę w Sądzie Najwyższym. Kluczowy artykuł 87 paragraf 1

45. Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji

45. Posiedzenie Sejmu VIII Kadencji (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z nim wszyscy sędziowie SN przejdą w stan spoczynku - poza tymi, których wybierze sobie minister sprawiedliwości.

Projekt ustawy autorstwa PiS pojawił się na sejmowych stronach wczoraj późnym wieczorem, ok. godz. 23 - informuje "Gazeta Wyborcza". Największe zaskoczenie wśród polityków i dziennikarzy wzbudził proponowany art. 87. Zakłada on, że wszyscy sędziowie SN wybrani na podstawie dotychczasowych przepisów przejdą w stan spoczynku. Wyjątkiem będą ci sędziowie, których osobiście wskaże minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro

Ustawy o KRS i ustroju sądów uchwalone >>>

Zmiany nie ominą nawet I prezesa Sądu Najwyższego. Zgodnie z projektem, jeśli w stan spoczynku przejdzie sędzia kierujący SN, minister sprawiedliwości powierzy obowiązki I prezesa innemu sędziemu. Dodatkowo zapisano, że mandat I prezesa wygasa w trakcie kadencji, jeśli sędzia ukończy 65 lat. Obecna I prezes, prof. Małgorzata Gersdorf, skończy 65 lat w listopadzie tego roku.

"Na deser - czystka w Sądzie Najwyższym. Kto będzie sędzią, zadecyduje minister. Niepoważne i groźne zarazem" - napisał wczoraj na Twitterze Adrian Zandberg z Partii Razem. I przypomina, że to właśnie SN decyduje w Polsce o ważności wszystkich wyborów, w tym parlamentarnych i prezydenckich. "Tak zaczyna się dyktatura" - wtóruje mu były minister sprawiedliwości Borys Budka (PO).

Projektu broni natomiast m.in. były rzecznik Zbigniewa Ziobry, Sebastian Kaleta. Trzeba przyznać, w dość zaskakujący sposób. "Generalnie to bardzo zabawne, że w całej dyskusji o reformie zapomina się, że konstytucja w praktyce zakłada możliwość "zaorania" sądownictwa" - przekonuje Kaleta.

Pozostałe zmiany - równie ważne

Usunięcie obecnych sędziów SN to nie jedyne zmiany szykowane przez PiS. Ustawa przewiduje też podzielenie Sądu Najwyższego na izbę prawa publicznego, prawa prywatnego oraz zupełnie nową izbę dyscyplinarną.

Z kolei art. 70 daje prokuratorowi generalnemu prawo do unieważnienia prawomocnego orzeczenia sądu, jeśli w chwili jego wydania dotyczył on osoby, która nie podległa wówczas polskim sądom lub drogą sądowa wobec niej była niedopuszczalna (np. jeśli była chroniona immunitetem). "Czy Ziobro szykuje już bat na Tuska, którego przez jakiś czas nie będzie można sądzić, bo ma immunitet?" - zastanawiają się użytkownicy Twittera.

Sejmowa awantura o polskie sądy. Posłanka Nowoczesnej: "Zgadzam się z Jarosławem Kaczyńskim"

Jeżeli nie żyłeś w państwie rządzonym przez PiS, nie rozwiążesz tego quizu
1/10Społeczeństwo dzielimy m.in. na grupy, klasy i...
Zobacz także
Komentarze (747)
PiS szykuje prawdziwą czystkę w Sądzie Najwyższym. Kluczowy artykuł 87 paragraf 1
Zaloguj się
 • kiks11

  Oceniono 142 razy 90

  Drogi wnuczku, kiedyś tam, gdzie mieszkaliśmy był całkiem fajny kraj, nazywali go Polską, ale niestety, ludzie woleli dostac 500zł niż chronić swoje państwo i oddali je w ręce prorosyjskich marionetek. Teraz mówi się tam po polsku w domu, ale w na ulicy już tylko po rosyjsku. Teraz jest tam Wolska pod rządami kremlowskimi. Dziękujemy ci suwerenie, dziekujemy ci tzw I sorcie.

 • f451

  Oceniono 108 razy 62

  Bolszewicy z PiS raz zdobytej władzy nie oddadzą....
  O demokracji możemy na dłużej zapomnieć...

 • feurig59

  Oceniono 80 razy 42

  To jest zamach stanu. Zniszczenie Rzeczpospolitej Polskiej.
  Najstraszniejsze jest to, że większości Polaków to po prostu zwisa, brak im wyobraźni, że teraz do Moskwy i Ankary jest bliżej niż do cywilizowanego świata.
  Po raz kolejny szykuje się lanie du...ska na własne życzenie.

 • fakiba

  Oceniono 65 razy 29

  Salceson Misiewicz już pewnie skończył to "normalne prawo" w szkółce Rydzyka i na prezesa SN nada się jak nikt inny

 • anette444

  Oceniono 66 razy 26

  Miałeś chamie złoty róg...

  Mieliśmy normalne państwo, ale widać, na nie nie zasługujemy.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 55 razy 25

  A my idioci dalej będziemy się zajmowali się miesięcznicami i "zamachem smoleńskim" i co fuhrer powiedział z drabinki ? Przejmując Sąd Najwyższy definitywnie przejmują sądownictwo. Sąd Najwyższy nie tylko decyduje o wyborach, ale o całym orzecznictwie, interpretacji przepisów, dokonuje kasacji wyroków i jest ostatnią, niepodważalną instancją. A jako wisienka na torcie - prezes SN jest Przewodniczącym Trybunału Stanu.

 • gourmant

  Oceniono 60 razy 20

  Na PIS głosowało 5,7 mln ludzi . Na ponad 30 mln upoważnionych do głosowania. Tymczasem zachowują się jakby głosowało na nich przynajmniej 20 mln.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje