Uchylone decyzje ratusza ws. ulicy Twardej. Jest decyzja komisji Jakiego

Komisja weryfikacyjna pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego zadecydowała o uchyleniu decyzji reprywatyzacyjnych ws. działek przy ul. Twardej 8 i 10 w Warszawie.

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji w Warszawie postanowiła uchylić decyzje stołecznego ratusza dotyczące działek przy ul. Twardej 8 i 10. To pierwsze lokalizacje, którymi zajmowała się komisja. Decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności. 

Patryk Jaki powiedział, że z treści decyzji reprywatyzacyjnej wynika, iż prezydent Warszawy przyjęła dokumenty przedstawione przez osobę zainteresowaną i tylko na tej podstawie ustaliła stan faktyczny sprawy, zaniechała innych czynności dowodowych. Nie ustaliła kręgu osób uprawnionych do nieruchomości - dodał Patryk Jaki.

- Decyzja została wydana z naruszeniem prawa - mówił o ul. Twardej 8 i 10 przewodniczący komisji. 

- Komisja dostrzega również, że wydanie decyzji doprowadziło do rażących skutków społecznych. Działania miasta stołecznego Warszawy były skierowane na przeprowadzenie reprywatyzacji, nie ochronę interesu społecznego. Pan Maciej M. nabył roszczenie za 1/10 procenta wartości nieruchomości - dodał Jaki, mówiąc o ul. Twardej 8. 

- Już w dniu wydania decyzji istniały poważne okoliczności, które wzbudzały wątpliwości co do przyznania wieczystego użytkowania Maciejowi M. - mówił z kolei o ul. Twardej 10 Jaki. - Świadkowie wskazywali, że o ulicy Twardej byli informowani wiceprezydenci i prezydent Warszawy - stwierdził.

- W toku postępowania dekretowego nie był wzięty pod uwagę interes społeczny. Maciej M. nabył prawa i roszczenia do udziału 3/22 części w nieruchomości przy ul. Twardej 10 za 1,131 mln zł. W operacie szacunkowym wskazano wartość rynkową ponad 121 mln zł. Pan Maciej M. nabył roszczenie do Twardej 10 jedynie za ułomek prawdziwej wartości, ok. 1 proc. realnej wartości  - podkreślał Jaki. 

Na czwartek zaplanowano pierwszą rozprawę dotyczącą Chmielnej 70.

Działki przy ul. Twardej

Komisja zajmowała się działkami przy Twardej podczas czerwcowych rozpraw. W tych sprawach przesłuchano: byłych urzędników ratusza, adwokatów, osobę skupującą roszczenia reprywatyzacyjne czy pełnomocników domniemanej spadkobierczyni gruntów przy Twardej, pominiętej w ustalaniu udziału w spadku.

Zgoda ratusza na zbycie tych działek spowodowała konieczność przeniesienia w inne miejsce jednego z prestiżowych miejskich gimnazjów.

O prawo użytkowania wieczystego działek przy Twardej wnioskował między innymi Maciej M. - wrocławski biznesmen skupujący roszczenia do reprywatyzowanych w mieście nieruchomości. Obecnie przebywa on w areszcie i ma postawione zarzuty.

W połowie 2014 roku władze ratusza wydały decyzję przyznającą M. prawo użytkowania wieczystego części gruntów przy ulicy Twardej. W czerwcu bieżącego roku postępowanie wznowiono i wstrzymano wykonanie tej decyzji. Ratusz podkreśla, że działki przy Twardej pozostają w zasobie miasta.

"Komisja weryfikacyjna jak inspekcja robotniczo-chłopska"

Komentarze (164)
Uchylone decyzje ratusza ws. ulicy Twardej. Jest decyzja komisji Jakiego
Zaloguj się
 • polopot

  Oceniono 31 razy 7

  Nie kocham Pisu.. a wręcz przeciwnie. Ale to do czego dopuiściła Hanna G-Wałek, a PO przez lata tolerowało to cytując klasyka "nie ma wystrczająco obelżywych słów by to opisać"

 • Daniel Wieszczycki

  Oceniono 16 razy 4

  Rozumiem PIS vs PO. Wojna. Jedna strone krytykujemy, druga chwalimy, ale czy naprawde nie wydaje wam sie, ze tak komisja jest potrzebna, ze cos z tym zlodziejstwem, ktore od xxx lat uprawiaja w Warszawie politycy trzeba w koncu zrobic?

 • laborantkolaborant

  Oceniono 24 razy 4

  Ha,ha! Z komentarzy jasno wynika, że powstał już Komitet Obrony Mafii Reprywatyzacyjnej.

  Antypisowskie zaślepienie lasuje wam mózgi do tego stopnia, że jesteście w stanie oddać mienie społeczne cynicznym złodziejom. Brawo!

 • kika-shi

  Oceniono 14 razy 4

  Udzielają się chyba tutaj ci którzy sami korzystali z dzikiej reprywatyzacji. Jak można popierać tych którzy nakradli podrabiając papiery, odkupywali za bezcen prawa do własności, dopuścili się zabójstwa? Wtedy wszystko było OK? Gdyby nie ta komisja wszystko byłoby pozamiatane. Pozostałoby po tym kilku milionerów i setki skrzywdzonych ludzi. Gdzie wasze sumienia?

 • kika-shi

  Oceniono 19 razy 3

  Proponuję przy okazji sprawdzić warszawskie interesa męża HGW

 • wkkr

  Oceniono 29 razy 3

  A moze by tak komisję weryfikacyjna do zbadania sprawy gruntów kościelnych?
  Przecież przy rekompensatach tez było masę patologii.
  Też mozna by te decyzje unieważniać.

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 15 razy 3

  Mafia wyłudzaczy nieruchomości i urzędnicy działali w jednym celu.

  Okradnięcia narodu z tego co ich ojcowie i dziadkowie tak ciężko odbudowywali.

  Mafia i urzędnicy przez lata pod parasolem...

 • agnrodis

  Oceniono 24 razy 2

  Swietnie! Niech sie Jaki rowniez zajmie panstwowymi posiadlosciami przejmowanymi przez KOsciol Katolicki, teraz za PiSu, za smiesznie niskie pieniadze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX