Polscy Żydzi o wizycie Trumpa. "To przejaw lekceważenia", pierwsza taka sytuacja po '89

Polscy Żydzi ubolewają, że prezydent USA Donald Trump nie znalazł czasu na wizytę przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Podkreślają, że oddawali tam hołd wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych, którzy po 1989 r. odwiedzili Warszawę.

W czwartek zamiast prezydenta przyjechała tam jego córka Ivanka.

W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest Trumpa oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej.

Podpis pod dokumentem złożył między innymi naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

"Wszyscy prezydenci Stanów Zjednoczonych, którzy po upadku komunizmu w 1989 r. odwiedzili Warszawę, składali hołd pod Pomnikiem Bohaterów Getta" - przypominają autorzy stanowiska.

Ubolewają, że Trump nie będzie kontynuował tej tradycji, mimo że plac Krasińskich, na którym prezydent USA przemówi, jest oddalony od pomnika o zaledwie jedną milę.

Autorzy dokumentu zwrócili uwagę, że naród amerykański odegrał kluczową rolę w pokonaniu faszyzmu i przyczynił się do powszechnego upamiętnienia ofiar Zagłady.

Ufamy, że ten przejaw lekceważenia nie wyraża postaw i uczuć narodu amerykańskiego

- napisano w dokumencie.

Ivanka oddała hołd, być może zwiedzi POLIN

Hołd Żydom pomordowanym w czasie II wojny światowej oddała przed pomnikiem Bohaterów Getta Ivanka Trump. Według zapowiedzi, córka prezydenta miała też odwiedzić Muzeum POLIN, jeśli pozwoli na to czas.

Donald Trump wiele obiecał Polsce. Od tego czasu niewiele się jednak zmieniło

Więcej o:
Komentarze (69)
Polscy Żydzi o wizycie Trumpa. "To przejaw lekceważenia", pierwsza taka sytuacja po '89
Zaloguj się
 • kapitan.kirk

  Oceniono 30 razy 22

  Z całym szacunkiem dla społeczności Żydów polskich - bez przesady. Z Trumpa żadną miarą antysemity zrobić się nie da, zważywszy że jego zięć i córka, będący zarazem jego najbliższymi politycznymi współpracownikami, są ortodoksyjnymi żydami. Zresztą to właśnie królewna przecież złożyła dzisiaj wieniec w Getcie i zwiedziła Polin, więc można powiedzieć, że tradycji tak czy inaczej stało się zadość. Dzieje i losy polskich Żydów, jakkolwiek bardzo ważne dla historii Polski, jednak nie są ani jej centralnym punktem, ani centralnym punktem tej wizyty. Trump tym razem postanowił bardziej uhonorować Powstanie Warszawskie (właśnie złożył wieniec pod pomnikiem), co jest miłym i przemyślanym gestem choćby dlatego, że żadnemu z jego poprzedników jakoś nie przyszło to do głowy, a dla historii Polski PW ma co najmniej równe znaczenie co eksterminacja warszawskiego Getta.
  Pozdrawiam

 • 21252c3

  Oceniono 32 razy 10

  O jakiej odbudowie społeczności żydowskiej w Polsce jest mowa? Macie Żydzi jakies plany? Czy zalew nielegalnych imigrantów sponsorowany przez Sorosa to element tego planu?

 • maks200

  Oceniono 24 razy 8

  Zydzi niezadowoleni jak Prezydent będzie w Izraelu to mu To powiedzcie tu jest nasz kraj POLSKA.

 • Marcin Dypczyński

  Oceniono 24 razy 8

  Biedni żydzi zawsze pokrzywdzeni tak Jak pokrzywdzeni są palestynczycy Jak im na kraj najechali gdzie świat już był poukładany. Oj jacy oni poszkodowani ojeju jeju

 • metenburg

  Oceniono 28 razy 8

  Kazdy oficjel odwiedzajacy Izrael zaciagany jest na sile przed sciane z pustakow. Czy w Polsce na sile ciagnie sie wszelakie delegacje do obrazu na Jasna Gore ???

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 18 razy 6

  rozmowa rabina moskwy z żyrinowskim, taką frazę należy poszukać w googlach i się pośmiać. A potem się zastanowić, skoro ich tyle było przy Stalinie, a potem ten sam model władzy pod względem etnicznym został powielony w Polsce, to o jakiej odbudowie gmina żydowska mówi. Chyba że na myśli przenosiny Izraela, bo taki mądry naród, a wybrał takie fatalne miejsce. Bo wystarczy, że zostanie trochę ktoś mniej przychylny finansowaniu Izraela, że zostanie ktoś kto skupi się na sprawach wewnętrznych w USA i będzie bardzo trudna sytuacja. A jak dowiodły ostatnie czasy różnych przywódców ludzie mogą sobie wybrać, monopol medialny i propagandowy się kończy i ludzie czerpią wiedzę z rożnych źródeł, a nie tylko namaszczonych.

 • 45rtg

  Oceniono 24 razy 6

  Le what? Maść na ból pupy polecam. Tyle w Polsce pomników, a tu takie emo o ten jeden? A cóż w nim takiego szczególnego?

 • birdy-niam-niam

  Oceniono 9 razy 5

  to dość proste - przyjechał do polski na naproszenie polskiego prezydenta, a nie w odwiedziny pomnika, na zaproszenie "polskich żydów".
  wiem, że jesteście- bez obrazy - gazetą judeocentryczną (że się tak delikatnie wyrażę), ale doprawdy tego nie kumacie???
  czy polskie gazety ubolewają, że żadna z zagranicznych delegacji nie odwiedza grobu JPII podczas wizyt w rzymie???
  zapraszajcie sobie tych, którym chcecie pokazać pomnik i świetne muzeum (zbudowane z gigatyczną jak na polskie warunki subwencją miasta st. warszawy), ale nie strzelajcie focha, gdy goście polskiego rządu, czy prezydenta nie pielgrzymują do waszego pomnika...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX