Nocne memorandum w sprawie Patriotów. Macierewicz chwali się, że będą najnowocześniejsze

Szef MON Antoni Macierewicz poinformował, że w nocy polski rząd podpisał z Amerykanami memorandum w sprawie sprzedaży Polsce systemu rakiet Patriot.

Macierewicz powiedział na porannej konferencji prasowej, że rakiety, które trafią do Polski, będą "w najnowocześniejszej konfiguracji", takiej jakiej używa amerykańska armia.

- Ta konfiguracja jest specjalnie dostosowana do polskich wymogów - zapewnił Macierewicz. Podkreślił, że jest to istotne m.in. ze względu na rakiety Iskander, które, w razie potrzeby, muszą być skutecznie zwalczane.

Minister powiedział, że częścią kontraktu ma być offset, w ramach którego Amerykanie mają przekazać Polsce m.in. technologię, w oparciu o którą działa radar dookólny.

Długa historia rozmów o Patriotach

Rozmowy na temat pozyskania Patriotów trwały od wielu miesięcy. We wrześniu ubiegłego roku, w trakcie targów militarnych w Kielcach, Macierewicz poinformował, że strona polska wysłała zapytanie ofertowe do administracji USA. W marcu tego roku wysłano zmodyfikowane zapytanie.

Minister zapowiadał wtedy, że mniej więcej pod koniec tego roku zostanie podpisana umowa na pozyskanie systemu Patriot. Jak mówił, pierwszy zestaw dotarłby do Polski 2 lata po podpisaniu umowy. Macierewicz poinformował, że Polska wyda nie więcej niż 30 mld zł na całe zamówienie.

W środę MON zapowiedziało, że finał rozmów jest już bliski.

Informację resortu skomentował na Twitterze były minister obrony Tomasz Siemoniak. Przypomniał, że już w kwietniu 2015 roku rząd PO-PSL podjął decyzję o upoważnieniu ministerstwa do negocjacji z rządem USA w sprawie zakupu Patriotów. "Dobra kontynuacja" - ocenił Siemoniak.

Donald Trump wiele obiecał Polsce. Od tego czasu niewiele się jednak zmieniło

Więcej o:
Komentarze (58)
Nocne memorandum w sprawie Patriotów. Macierewicz chwali się, że będą najnowocześniejsze
Zaloguj się
 • karasek432

  Oceniono 23 razy 5

  Po co komu patrioty ile można mieć pocisków w zapasie skoro Rosja ma tysiące różnego rodzaju rakiet.

 • loneman

  0

  Kolejna "nocna zmiana" ? Cos widzi mi sie komus sie cos przysnilo bo o takiej porze porzadni ludzie spia zamiast grzebac w podejrzanych dokumentach:/

 • informator1950

  Oceniono 6 razy 0

  Bedzie tak jak w starym dowcipie:
  Melduje panie generale, ze nasza anty-anty-anty-anty rakieta zestrzelila sama siebie.

 • Grzegorz Guzik

  Oceniono 6 razy 0

  Za naszą kasę kupimy patrioty z nowoczesną technologią. Świr smoleński w 7 niebie. Będzie miał co przekazać Putinpwi

 • fackir

  Oceniono 4 razy 0

  decyzja polityczna. francuzów wybrać M. nie chciał więć dali zrobić swietny interes jankim. systemu w "najnowszej" wersji nie ma i nie wiadomo czy i kiedy dokładnie będzie. baaa starego tez nie ma. płacimy właściwie za "ochronę" rakietami usa ktróe nawet nam nie zostały przekazane i chyba nie zostaną przekazane. rodzi się pytanie o sojusz nato...
  M wciska prostemu ludowi bajeczki.

 • sierra65

  Oceniono 4 razy 0

  "Niniejsze Memorandum Intencji nie jest uważane za prawnie wiążące na mocy prawa międzynarodowego. Dokument nie daje żadnego upoważnienia do wykonywania jakiejkolwiek pracy, ani nie obliguje do żadnego wiążącego zobowiązania na mocy prawa krajowego Stanów Zjednoczonych lub Polski do dokonania lub zapewnienia jakiegokolwiek wkładu finansowego lub niefinansowego lub dostawy jakiegokolwiek systemu przeznaczonego do obrony lub realizowania jakiejkolwiek formy obrony dla każdej ze stron pod jakimkolwiek warunkiem" - rzeczywiście mocne :-)

 • paczuk_rb

  Oceniono 2 razy 0

  No teraz morzecie spac spokojne))

 • wroclawianka9

  Oceniono 8 razy 0

  A co tam słychać w sprawie bomby termobarycznej ?? Czy amerykańscy specjaliści, trio: Berczyński-Binienda-Nowaczyk dalej zabierają nasze pieniądze ? (trudno to nazwać zarabianiem)

 • trog73

  Oceniono 8 razy 0

  Juz widze jak beda dzielic sie technologia (na ktorej zbijaja kokosy).
  Co najwyzej przekaza technologie produkcji uzywanych nakretek ......

  A swoja droga - pierwszy zestaw dotrze do 2 lat od podpisania umowy (czy memorandum to juz umowa ??). Czyli zatem zanim on dotrze to bedziemy mogli ogladac latajace Iskandery

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX