Duda atakuje Tuska i przeciwników miesięcznic. "Nie wykluczam, że celem jest to, aby polała krew się"

Prezydent Andrzej Duda wita się z Jarosławem Kaczyńskim podczas obchodów szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim. Prezes PiS przeszedł obok prezydenta, nie patrząc na niego, od niechcenia podając mu rękę. Warszawa, 10 kwietnia 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda wita się z Jarosławem Kaczyńskim podczas obchodów szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim. Prezes PiS przeszedł obok prezydenta, nie patrząc na niego, od niechcenia podając mu rękę. Warszawa, 10 kwietnia 2016 r. (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

Demonstracje przeciwników PiS podczas miesięcznic smoleńskich "osobiście bolą" Andrzeja Dudę - zdradził prezydent w rozmowie na antenie TV Republika.

Podczas wywiadu wyemitowanego dziś w TV Republika prezydent odniósł się do sprawy krytyki, z jaką spotkały się słowa Beaty Szydło w Auschwitz. Premier powiedziała, że "w dzisiejszych niespokojnych czasach (Auschwitz - red.) to wielka lekcja tego, że trzeba czynić wszystko, aby uchronić bezpieczeństwo i życie swoich obywateli". 

Dudę zapytano o reakcję Donalda Tuska, który na Twitterze napisał, że "takie słowa w takim miejscu nigdy nie powinny paść z ust polskiego premiera".

– Jest to kompletnie nieodpowiedzialne z jego strony i powiedziałbym szokujące - ocenił Duda. Zaatakował Tuska spekulując, że za słowami szefa Rady Europejskiej ma kryć się sugestia, że Polska nie powinna być silna i dobrze chroniona. -  Jeżeli te słowa się Tuskowi nie podobają, to jakiego państwa on chce? Takiego, które nie chroni obywateli? - pytał prezydent.

Później powiązał komentarz Tuska z "próbami uderzenia w rządzących". Jej przyczyną ma być to, że "liberalno-lewicowe władze UE" nie są "zadowolone" z tego, jak rządzona jest Polska.

Wypowiedź Dudy nie jest pierwszym ostrym komentarzem polityków PiS nt słów Tuska. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oskarżał byłego premiera o "celowe wywołanie problemu" (choć w rzeczywistości krytyczne komentarze i artykuły pojawiły się na wiele godzin przed tweetem Tuska). - Donald Tusk jest niemieckim popychlem - powiedział z kolei wiceprezes PiS Joachim Brudziński. 

W kontrmiesięcznicach chodzi o rozlew krwi?

W rozmowie pojawił się także temat miesięcznic smoleńskich, a konkretnie manifestacji organizowanych przy ich okazji przez przeciwników PiS.

- Mnie to osobiście bardzo boli. Mam szczególną relację wobec tragedii smoleńskiej - powiedział Duda i przypomniał, że pracował w kancelarii Lecha Kaczyńskiego. Podkreślił, że "nie jest w stanie zaakceptować" tego, jak zachowują się niektóre osoby w kontekście miesięcznic. 

- Oni ośmielają się przeszkadzać w pamięci o zmarłych, w modlitwie - powiedział Duda i określił kontrmiesięcznice jako "wielką prowokację próbę zrobienia awantury politycznej".

- Nie wiem, czy jej cel to wywołanie zamieszek, czy to, żeby krew się polała. Ale nie mogę tego wykluczyć, obserwując te zachowania - stwierdził prezydent.

Znasz język polski? Te pytania to zweryfikują. Jedno zadał wam prof. Jerzy Bralczyk
1/12Czy możesz zamówić 'piwo ze sokiem'?
Zobacz także
Komentarze (610)
Duda atakuje Tuska i przeciwników miesięcznic. "Nie wykluczam, że celem jest to, aby polała krew się"
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 184 razy 80

  Tak dudo, masz specjalną relację do katastrofy smoleńskiej, bo spierniczyłeś tę wycieczkę jako jej współorganizator.

 • marekptr

  Oceniono 143 razy 37

  Duda chyba zapomniał, że...
  - nikt go nie słucha
  - nikt się z nim nie liczy
  - armię zabrał mu już Antek i ją dostatecznie osłabił
  - najbardziej krewcy są bezzębni staruszkowie, niekoniecznie z KOD

 • aaz1

  Oceniono 133 razy 25

  Człowiek, który nie rozumie, że nie wolno NIKOMU łamać konstytucji nie zrozumie nigdy o co chodzi kontrmanifestantom.
  TYLKO POLSKI SZKODA

 • sparky6

  Oceniono 31 razy 7

  Wydarzenie w Londynie w klasyczne zderzenie cywilizacji - ocenił poseł Jacek Wilk
  Jego zdaniem przy obecnej polityce państw europejskich, nie uda się osiągnąć spokoju w Europie.

 • sparky6

  Oceniono 35 razy 7

  Muzulmanscy zabojcy
  W Londynie kolejny samochód wjechał w grupę pieszych, zabijając jedną osobę.
  Coś z tymi samochodami trzeba jednak zrobić.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 20 razy 6

  Adasiu, genialne! Twoje forum jest tak wspaniale wytresowane, że będzie szczekać nawet wtedy, gdy tobie się już to znudzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje