Zapytał kard. Nycza, czy miesięcznice są "aktami religijnymi". Właśnie dostał odpowiedź

Miesięcznica smoleńska w Warszawie

Miesięcznica smoleńska w Warszawie (Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta / Dawid Żuchowicz)

Profesor Jacek Leociak z Polskiej Akademii Nauk pyta, duchowni unikają odpowiedzi. Chodzi o terminologię związaną z miesięcznicami smoleńskimi.

Blokującym miesięcznice smoleńskie policja zarzuca "złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego". O ile dla wszystkich oczywistym jest, że msze za ofiary katastrofy są takim aktem, o tyle wiele osób nie rozumie, czemu do kategorii mają zaliczać się też miesięcznice na Krakowskim Przedmieściu

Prof. Jacek Leociak, literaturoznawca z PAN, postanowił zapytać o to ekspertów. Do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza skierował pismo, w którym docieka m.in., czy miesięcznie zostały wpisane do kalendarza liturgicznego.

Odpowiedź nadeszła szybko. "Uprzejmie informuję, że nie jesteśmy kompetentni, by odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ Archidiecezja Warszawska ani żadna z jej instytucji i parafii nie była i nie jest organizatorem marszu" - czytamy w piśmie rzecznika Nycza, opublikowanej na Facebooku profesora.

Duchowni dodają, że "nie ma wątpliwości", iż msza - także ta w intencji ofiar - ma "charakter religijny".

Policja zapowiedziała, że po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej 7 osób odpowie przed sądem za "złośliwe przeszkadzanie w wykonywaniu aktu religijnego". 

Z kolei wcześniej szukała świadków "złośliwego przeszkadzania" rocznicy >>>

Jarosław Kaczyński promuje "Nocną Zmianę": "On otrzymał z Rosji swego rodzaju jarłyk"

Ich smak znamy z dzieciństwa. Rozpoznasz słodycze bez opakowania?
1/11Zaczynamy od czegoś łatwego. W środku ma miękkie, białe nadzienie. Ta smaczna przekąska to:
Zobacz także
 • "Gazeta Polska" na tropie "kłamstwa smoleńskiego" "Gazeta Polska" na tropie "kłamstwa smoleńskiego". Jedna teoria goni drugą, sensacja - sensację
 • Uroczysta premiera filmu 'Smoleńsk' w Teatrze Wielkim w Warszawie Bez części rodzin ofiar, ale za to z politykami PiS i duchownymi. Tak było na premierze "Smoleńska"
 • BObchody - ku czci ofiar - w szosta rocznice katastrofy smolenskiej "Smoleńsk pamiętamy!" Co zostało z obietnic PiS w sprawie katastrofy smoleńskiej
Komentarze (351)
Zapytał kard. Nycza, czy miesięcznice są "aktami religijnymi". Właśnie dostał odpowiedź
Zaloguj się
 • antybiurokrata

  Oceniono 72 razy 66

  1. Nie będziesz miał bogów cudzych przed Wielkim Bratem Wielkiego Brata
  2. Pamiętaj aby święte Miesiączki święcić

 • antybiurokrata

  Oceniono 55 razy 47

  Przecież Nycz nie jest biskupem tej religii. Wielki Brat Wielkiego Brata jest.

 • pro11ton

  Oceniono 70 razy 46

  Co ma wspólnego syjonista Kaczyński vel Kalkstein z katolickimi aktami religijnymi? Niewiele, powiedziałbym raczej, że pasożytuje na nich dla swoich syjonistycznych celów.

 • xan-ti

  Oceniono 34 razy 18

  Aktem religijnym jest to, co wyznawca uznaje za akt. Nie ma znaczenia w co kto wierzy bo to indywidualny odbiór wierzeń decyduje o tym co jest aktem a co nie. Jestem pastafarianką i dla mnie świętym obyczajem i najwyższym sakramentem ku czci bóstwa jest konsumpcja Spaghetti. Jeśli ci ludzie od miesięcznic uznają to co robią za akt, to widocznie dla nich tak właśnie jest. Owych aktów nie można weryfikować, ani mierzyć, ponieważ są jak (za marsz. Piłsudskim) jak dupa i każdy ma swoją wersją własną takowego aktu. Zresztą fundamentem każdego aktu są niewidzialne wszechmocne bóstwa, których oczekiwań nie znamy i nie wiemy który AKT im pasje a który nie, więc o wszystkim decyduje Człowiek uprawiający różne akty i gusła, co może robić w sposób dowolny, zgodnie z konstytucją.

 • vald

  Oceniono 10 razy 10

  Jest nowa religia (smoleńska), to i akty, religijne być muszą.
  Stojący na czele tego smoleńskiego Kościoła tak powiedział i tak będzie. Podobno przy następnej miesięcznicy Antek, Mariusz i Jan od drzew mają słuchać spowiedzi,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje