Ustalenia naukowców nie pasowały im do tezy o zamachu? Podkomisja smoleńska zignorowała WAT

W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej podkomisja MON pokazała film podsumowujący jej dotychczasowe prace. Pominięto w nim wyniki badania naukowców z WAT, które zaprzeczały przedstawionym wnioskom.

10 kwietnia tego roku członkowie podkomisji Macierewicza przedstawili 40-minutowy film, z którego dowiedzieliśmy się m.in., że do destrukcji lewego skrzydła prezydenckiego tupolewa doszło kilkadziesiąt metrów przez przelotem nad słynną brzozą. Usłyszeliśmy przy tym, że nie mogło to "spowodować obrotu samolotu i przeszkodzić w jego dalszym locie". Tylko że zgodnie z analizą naukowców z WAT było wprost przeciwnie. A podkomisja miała do niej pełny dostęp - ustalił reporter TVN24.

"Blaszane ptaki", wybuch ładunku termobarycznego... Oto nowe "rewelacje" podkomisji Macierewicza

"Stało się coś strasznego"

Wyniki badania Wojskowej Akademii Technicznej skomentował biegły sądowy Robert Konieczko. Po przeanalizowaniu tabelki, którą naukowcy przygotowali do podkomisji smoleńskiej, stwierdził jasno, że "po utracie znanej nam wielkości skrzydła następuje samoistny obrót samolotu". Mimo to eksperci powołani przez Antoniego Macierewicza całkowicie zignorowali te ustalenia.

- Stało się coś bardzo złego. Zamówiono ekspertyzę u fachowców i ci fachowcy tę ekspertyzę wykonali. Jeżeli wynik ich pracy nie dość, że zatajono, nie podano do publicznej informacji, a w dodatku podano w zupełnie przeciwnym znaczeniu, czyli przekłamano, to jest coś strasznego. Tak się nie postępuje - powiedział reporterom TVN24 Krzysztof Krawcewicz z "Przeglądu Lotniczego".

Odwołana konferencja

To jeszcze nie koniec. Po emisji filmu podkomisji smoleńskiej WAT zapowiedziała konferencję, na której miała przedstawić szczegółowe wyniki własnych analiz. Prezentacja została jednak odwołana przez Antoniego Macierewicza. Minister obrony narodowej uzasadnił swoją decyzję zmianami w składzie podkomisji - jej szef Wacław Berczyński podał się 20 kwietnia do dymisji.

Wacław Berczyński podał się do dymisji. Jest już nowy szef podkomisji smoleńskiej

'Coraz bliżej prawdy'. Od 6 lat Jarosław Kaczyński na miesięcznicach smoleńskich powtarza prawie to samo

Więcej o:
Komentarze (188)
Ustalenia naukowców nie pasowały im do tezy o zamachu? Podkomisja smoleńska zignorowała WAT
Zaloguj się
 • hunter54

  Oceniono 27 razy 25

  Pastuch Kaczyński na drabince, dostanie kolejnego objawienia prawdy smoleńskiej już za 2 dni - jego trzódka będzie beczeć z zachwytu.

 • hunter54

  Oceniono 11 razy 11

  "Ustalenia naukowców nie pasowały im do tezy o zamachu? Podkomisja smoleńska zignorowała WAT" ale nie zignorowała co miesięcznej dużej kasy, chyba że się mylę.

 • pol733

  Oceniono 38 razy 8

  TVN zabrał się za odwracanie uwagi od skandalu z pochówkiem ofiar. Bo jest zbydlęceniem, tłumaczenie, ze pochowanie trzech głów w jednej trumnie to normalna sytuacja.

 • gnago

  Oceniono 25 razy 7

  Po katastrofie byłem przekonany iż był to wypadek błędnego pilotażu wymuszonego przez decydentów. Dziś po upływie tej niedługo dekady nie jestem pewien. Dlaczego wrak nie jest w Polsce od kilku lat, co z awaryjnym monitoringiem Okęcia, co z rozkawałkowaniem zwłok mimo że przywiązane do foteli. Inna sprawa to histeria bliźniaka i i kult katastrofy bezsensowny z punktu widzenia państwa i społeczeństwa

 • jan700

  Oceniono 9 razy 3

  Dlaczego nie ma linku do pełnych wyników badań naukowych opisanych w artykule?

 • an_ma_o

  Oceniono 23 razy 1

  BRAWO WAT!!!!!!!!!!

 • po_co_mi_konto

  Oceniono 6 razy 0

  10 kwietnia Kain zabił Abla.
  Agent Moskwy ukrywa naukowe dowody w sprawie katastrofy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX