Czy da się połączyć decyzję ONZ ws. Polski ze Smoleńskiem? Waszczykowski udowadnia, że tak

Witold Waszczykowski nie skrywał swojej satysfakcji z wyboru Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa na lata 2018-2019. Jego zdaniem decyzja ta może też pomóc "wyjaśnić Smoleńsk".

Minister Waszczykowski powiedział, że wynik głosowania w ONZ podważa tezę opozycji, że Polska jest izolowana na arenie międzynarodowej.
- Ten rezultat przekreśla wszystkie biadolenia, że polska dyplomacja jest izolowana, odpychana, niechciana i że nie uczestniczy w najważniejszych wydarzeniach - powiedział minister Waszczykowski.

Waszczykowski: "To potężny instrument"

Szef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa daje Polsce ważny instrument podnoszący rangę naszego kraju, między innymi poprzez inicjowanie debat w ONZ.

- Takie debaty idą w świat, są popularyzowane w społeczeństwach wielu krajów. Poza tym możemy zawiązywać koalicje wraz ze stałymi członkami Rady, które mogą decydować o pewnych rozwiązaniach. Jest to potężny instrument - stwierdził minister.
Witold Waszczykowski podkreślił, że choć celem Rady Bezpieczeństwa jest utrzymanie pokoju na świecie to na jego osiągnięcie wpływ maja nie tylko kwestie militarne ale również takie problemy jak migracja.

ONZ a sprawa katastrofy smoleńskiej

Na antenie TVP Info Waszczykowski pochwalił się też, że Polska dostała już gratulacje od władz Rosji. Zostaliśmy także zaproszeni przez Kreml "na pilne konsultacje na poziomie wiceministrów".- Liczę, że przez pół roku doprowadzimy do poważnych rozmów z Rosją, aby wyjaśnić jak najwięcej spraw - mówił szef polskiego MSZ.

Te gratulacje przyjmuję jako dobry sygnał. Będę starał się przeprowadzić te konsultacje, jeszcze zanim zaczniemy pracę w Radzie Bezpieczeństwa w styczniu 2018 roku. Być może uda się wiele spraw wyjaśnić, być może nawet Smoleńsk

- ocenił Waszczykowski.

Głosowanie w ONZ

W głosowaniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ Polska uzyskała najwięcej głosów - 190 na 192 głosujących. Kandydujące z innych grup regionalnych Wybrzeże Kości Słoniowej zdobyło 189 głosów, Kuwejt 188, Peru 186, Gwinea Równikowa 185 a Holandia 184.

Więcej o:
Komentarze (204)
Czy da się połączyć decyzję ONZ ws. Polski ze Smoleńskiem? Waszczykowski udowadnia, że tak
Zaloguj się
 • blski

  Oceniono 48 razy 38

  Polska po wycofaniu sie Bulgarii byla jedynem kandydatem na niestalego czlonka i przejmujemy ten honor od Ukrainy. Dla przypomnieniaten zaszczyt ten mial nasz kraj w 1982-1983 w czasie Stanu Wojennego.

 • cezarykaminski

  Oceniono 27 razy 19

  Anonimowi dyplomaci donoszą, że przedstawiciele Gabonu, Kiribati, Laosu i Tonga nie maja nic innego do roboty tylko wyjaśnianie przyczyn wypadku lotniczego gdzieś w Europie 7 lat temu

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 49 razy 7

  Kolejna porażka PiS. No jak z bicza strzelił. Czego się PiS nie dotknie to jest lepiej niż było za PO/PSL. Skandal! Polska w ruinie! Gdzie są moje swobody obywatelskie?! Gdzie konstytucja?! Gdzie ośmiorniczki i pożyczane zegarki?!

 • hotin

  Oceniono 82 razy 6

  A newpatricki już pobijają fakibę w ilosci wyprodukowanych postów. I bardzo dobrze że boli,bo musiało zaboleć! 190 do 0.

 • korgan123

  Oceniono 61 razy 5

  Dlaczego nie można komentować artykułu o ewakuacji koncertu w Niemczech??????????
  Dlatego, że nie pasuje do codziennej dawki propagandy serwowanej przez Wyborczą?????

 • 31.februarius

  Oceniono 11 razy 3

  "Na antenie TVP Info Waszczykowski pochwalił się też, że Polska dostała już gratulacje od władz Rosji. Zostaliśmy także zaproszeni przez Kreml "na pilne konsultacje na poziomie wiceministrów".- Liczę, że przez pół roku doprowadzimy do poważnych rozmów z Rosją, aby wyjaśnić jak najwięcej spraw - mówił szef polskiego MSZ."

  Ho, ho, ho!
  Jest miejsce (w RB), jest moc!

 • redcarius

  Oceniono 19 razy 3

  A co panie Waszczykowski powiecie jak ONZ NAPRAWDĘ pomoże wyjaśnić Smoleńsk. Rura wam zmięknie i będziecie musieli zrobić porządek z preziem, Antonim i całą resztą speców od zamachu..

 • a.k.traper

  Oceniono 25 razy 3

  Victoria!!! Caly świat będzie badał i sledził dokonania w temacie jedynej w świecie katastrofy lotniczej:)
  Jeżeli to jest jeden z motywów zasiadania w RB, gdzie nikt z sąsiadów akcesu nie zgłosił to ja już gratuluję sukcesu.
  Waszczykowski jest bardziej zagorzałym badaczem niż Macierewicz, pilnuje własnego dupska a i tak mu nakopią, taka karma. Gdyby nie kaska co na konto wpływa to i z domu by dziada pogonili.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX