Watykan o decyzji Trumpa: cios w twarz. To jak mówienie, że Ziemia nie jest okrągła

Podczas niedawnej wizyty w Watykanie duchowni i sam papież przekonywali Donalda Trumpa do poważnego podejścia do zmian klimatu. Watykan ostro skomentował decyzję prezydenta USA o wycofaniu się z umowy klimatycznej zawartej w Paryżu.

O tym, że Donald Trump ogłosi wycofanie USA z paryskiego paktu klimatycznego, mówiło się już od kilku dni. Zarówno przed, jak i po ogłoszeniu decyzji, była ona krytykowana przez inne państwa i organizacje. 

Na krótko przed konferencją Trumpa głos zabrał przedstawiciel Watykanu. Biskup Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk, mówił, że Stolica Apostolska traktuje sprawę jako "katastrofę dla wszystkich", ale też osobiste uderzenie w Watykan.

W wywiadzie dla "La Repubblica" duchowny przypomniał, że Trump dopiero co spotkał się z papieżem Franciszkiem. Prezydent otrzymał od głowy kościoła encyklikę, dotyczącą właśnie ochrony środowiska. - Trump mówił o kwestii klimatu z watykańskim sekretarzem stanu - dodał Sorondo.

- W pewnym sensie wycofanie się z traktatu jest dla nas (czyli dla Watykanu - red.) - uderzeniem w twarz - stwierdził kanclerz Papieskiej Akademii Nauk.

- Nieprzyjmowanie do wiadomości, że poleganie na węglu i ropie nie jest konieczne i niezbędne, jest jak mówienie, że Ziemia nie jest okrągła - powiedział biskup. 

Według biskupa jedną z motywacji Trumpa jest wpływ "paliwowego lobby". Mówił też o "katastrofie' i nienaukowym podejściu administracji USA.

"Pewne sprawy powinny być poza sporem politycznym"

W podobnym tonie wypowiadał się inny przedstawiciel Watykanu, podaje "New York Times". - Mieliśmy nadzieję, że coś takiego się nie stanie - mówił kardynał Peter Turkson, członek delegacji na paryski szczyt klimatyczny.

- Pewne sprawy powinny być poza sporem politycznym - ocenił i zaznaczył, że klimat jest "dobrym publicznym", nieograniczonym do konkretnego kraju. 

USA wycofają się z porozumienia paryskiego

Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia klimatycznego z Paryża - oświadczył w czwartek Donald Trump. Dodał, że USA będą chciały zawrzeć nową, "bardziej sprawiedliwą" umowę.

USA będą jednym z trzech krajów - obok Syrii i Nikaragui - które nie wdrożą porozumienia klimatycznego.

Decyzja oburzyła m.in. prezydenta Francji, który nagrał przesłanie do Amerykanów. Z kolei niektórzy amerykańscy burmistrzowie zapowiadają sprzeciwienie się prezydentowi.

Więcej o:
Komentarze (104)
Watykan o decyzji Trumpa: cios w twarz. To jak mówienie, że Ziemia nie jest okrągła
Zaloguj się
 • chrupek.kukurydziany

  Oceniono 50 razy 12

  Dziwne te stanowisko Watykanu,
  - zamykanie kosciołów w Europie - nie ma problemu
  - budowa tysięcy meczetów w Europie - nie ma problemu
  - inwazja milionów muzułmanów - nie ma problemu
  - mordowanie chrześcijan przez muzułmanów na całym swiecie - nie wspominajmy o tym
  będziemy spalac benzyne i węgiel - KATASTROFA !!!!

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 22 razy 6

  >To jak mówienie, że Ziemia nie jest okrągła

  Cha, cha, to Watykan przez 1500 lat utrzymywał, że Słońce krąży dookoła Ziemi.
  Dosyć ślepej wiary w globalne ocipienie spowodowane przez człowieka i sterowanie przez człowieka klimatem planety, dosyć naciągania ludzi, dosyć nowych opłat na dobrobyt sprytnych oszustów.

 • plorg

  Oceniono 33 razy 5

  G. promuje znowu państwo wyznaniowe? Kogo obchodzi opinia papy z Watykanu?
  Gdzie rozdział państwa od kościoła?
  Podanie do wiadomości publicznej oficjalnych danych, że drastyczna redukcja emisji CO2 spowoduje obniżenie globalnej temperatury w ciągu następnych 100 lat o całe(!!!) 0,2ºC to jak mówienie, że Ziemia nie jest okrągła? Papa chce aby lud trzymać w ciemnocie i strzyc owieczki równo? Oczywiście w celu "ratowania klimatu"!
  Oszuści i złodzieje, kogo chcecie nabijać w butelkę??? Macie chociaż termometry, które potrafią zmierzyć taką różnicę temperatury? 0,2ºC !!!

 • kor102

  Oceniono 41 razy 5

  - Nieprzyjmowanie do wiadomości, że poleganie na węglu i ropie nie jest konieczne i niezbędne, jest jak mówienie, że Ziemia nie jest okrągła - powiedział biskup.
  ---------------
  Biskup ma cieplutko bo ze swoich nie płaci.
  Wydobycie węgla się zmniejszyło, sposób spalania jak i filtry w elektrowniach zmniejszyły emisję pyłów i gazów, a problem okazuje że narasta.
  Cwaniaki od "ekologii" chcą z nas wyciągnąć kasę i to cały problem.
  Te amerykańskie 25 mld ktoś chciał zagospodarować.
  Dlaczego zachód przeniósł swój przemysł ciężki do Chin, tam nie dymi?

 • 31.februarius

  Oceniono 37 razy 5

  "'To dla dla nas cios w twarz'. Watykan wściekły po decyzji Trumpa ws. klimatu
  "To dla dla nas cios w twarz". Watykan wściekły po decyzji Trumpa ws. klimatu"

  Kogo to?!

 • Alicja Ilona Bu

  Oceniono 4 razy 2

  uważaj, bo za parę lat ten sztuczny już @chrupek.kukurydziany (jeśli jeszcze w ogóle będzie) może ci utknąć w gardle, "mądralo".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX