Jest nowy szef KOD. Mateusz Kijowski w ostatniej chwili wycofał swoją kandydaturę

Krzysztof Łoziński został wybrany w Toruniu nowym szefem Komitetu Obrony Demokracji. Był jedynym kandydatem po tym jak z wyborów wycofał się dotychczasowy lider Mateusz Kijowski.

- Wycofuję kandydaturę ze względu na to, że delegaci przyjęci moim zdaniem nieprawdziwe sprawozdania finansowe. Nie mogę tego firmować niestety - wyjaśniał w rozmowie z dziennikarzami Kijowski. Powód? Lider KOD twierdzi, że sprawozdanie jest niepełne i nie zawiera wielu punktów dotyczących działalności ruchu. Sobotnie głosowanie miało być pierwszymi wyborami zarządu na poziomie centralnym - wcześniej Komitet wybrał władze we wszystkich regionach. - Jestem delegatem, uczestniczę w zjeździe, będziemy patrzeć, co dalej - mówił Kijowski. 

KIM JEST NOWY SZEF KOD? PRZECZYTAJ SYLWETKĘ

Dowiedz się więcej:

Kto był rywalem Kijowskiego w wyborach?

Po rezygnacji Kijowskiego jedynym kandydatem na szefa KOD był działacz opozycji demokratycznej w PRL Krzysztof Łoziński. W głosowaniu poparło go 130 delegatów, przeciw było 28, siedmiu się wstrzymało. – Mamy bardzo poważny kryzys wizerunkowy, który powoduje kryzys dalszy – mówił Łoziński toruńskiej "Gazecie Wyborczej" przed wyborami. – KOD po pierwsze musi być uczciwy, po drugie mniej centralistyczny, a bardziej oddolny, z większą swobodą grup lokalnych.

Czym jest Komitet Obrony Demokracji?

Komitet Obrony Demokracji (KOD) został założony w grudniu 2015 r. Powstanie organizacji zostało zainspirowane przez tekst pisarza i byłego opozycjonisty Krzysztofa Łozińskiego na portalu "Studio Opinii", na pomysł zareagował działacz społeczny Mateusz Kijowski, który założył grupę na Facebooku. W listopadzie 2015 r. doszło do pierwszego publicznego spotkania sympatyków KOD. Komitet organizował demonstracje związane m.in. z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Komitet założył również publicystyczny portal Koduj24.pl, którego redaktor naczelną została Magdalena Jethon, była szefowa radiowej Trójki.

Więcej o:
Komentarze (268)
Jest nowy szef KOD. Mateusz Kijowski w ostatniej chwili wycofał swoją kandydaturę
Zaloguj się
 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 24 razy 6

  Zwolennicy Kijowskiego mogą już zakładać Kościół.Kościół Obrony Defraudanta. Nawet skrót zostanie taki sam.

 • arkalionxp

  Oceniono 18 razy 6

  Mnie osobiści szkoda Matusza,facet miał charyzmę i nikt temu nie zaprzeczy.Od początku powstania KODu tą sprawę alimentów można było załatwić i przeciąż ten temat a tak było to wałkowane do znudzenia .Łozinski jest bardzo mądrym człowiekiem mam nadzieję,że sobie poradzi. Zycie idzie naprzód.

 • dryl1

  Oceniono 21 razy 5

  Ciekawe co zrobi Janda, Cielecka, Stuhrowie , Kayah czy chory na nogę Kowalewski ? Dalej będą darli yapę i odczyniali ? A może zażądają zwrotu kasy wrzuconej do skarbonek. Chociaż podejrzewam cwaniactwo, nie wrzucali, a ..Może byli wśród tych artystów , którym płacono ? Co brak komentarza zastanawiający.

 • totmes72

  Oceniono 11 razy 5

  Jeszcze PIS nie zaczął rządzić a już mu tworzyli reglamentowaną opozycję. SB zawsze czujne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX