Sejm zdecydował o losach pigułki "dzień po". Wkrótce będzie tylko na receptę

Posłowie przegłosowali rządowy projekt ustawy, która wprowadza receptę na tzw. pigułkę dzień po. Nowymi przepisami zajmie się teraz Senat.

Za głosowało 242 posłów (228 z PiS, jeden z PO, 4 z Kukiz'15), przeciw 188, a wstrzymało się - 9. W głosowaniu nie wzięło udział 21 parlamentarzystów.

Jeśli ustawa przejdzie przez Senat i prezydent złoży pod nią podpis, pigułki "dzień po" będą odtąd dostępne wyłącznie na receptę, a lekarz - przed jej wystawieniem - będzie mógł się zasłonić "klauzulą sumienia".

Dziś w całej Unii Europejskiej tylko na Węgrzech obowiązują podobne przepisy - mimo tego, że Europejska Agencja Leków dopuściła ellaOne do sprzedaży bez żadnych ograniczeń. Od roku tabletki te mogą kupować w polskich aptekach osoby powyżej 15. roku życia. By zadziałała, trzeba ją zażyć w ciągu 72 godzin od stosunku.

Gorąca dyskusja i reakcje

Przed głosowaniem poseł PO Bartosz Arłukowicz zwrócił uwagę, że dyskusji posłów nie przysłuchiwał się pomysłodawca zmian, czyli minister zdrowia. - Rozmawiamy o poważnych sprawach, a państwo lekceważycie te tematy - mówił były minister zdrowia.

- Tabletka ellaOne zawiera wielokrotnie większą dawkę hormonalną, która negatywnie może wpłynąć szczególnie na młody organizm, niż stosowane powszechnie środki antykoncepcyjne - mówiła z kolei wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. - Oligarcha z Torunia narzucił wam ideologię - komentował Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Na decyzję Sejmu zareagowała też na Twitterze m.in. Partia Razem: "PiS pozbawił nas kolejnego prawa".

"Polska Iranem Europy" - podsumował Dariusz Joński z SLD.

Czym jest pigułka "dzień po"?

Zdaniem PiS wspomniane pigułki mają działanie "wczesnoporonne". Tymczasem ellaOne hamuje lub opóźnia owulację i w ten sposób zapobiega zapłodnieniu. Stąd, zdaniem ginekologów, nie ma w tym przypadku mowy o "poronieniu". Według części lekarzy ograniczenie dostępu do tzw. antykoncepcji awaryjnej przez rząd jest podyktowane wyłącznie względami światopoglądowymi, a nie medycznymi.

RPO: Pigułka "dzień po" powinna być bez recepty. 7 punktów >>>

Innym uzasadnieniem Ministerstwa Zdrowia jest to, że po tabletki te rzekomo najczęściej sięgają nastoletnie dziewczyny. Takie stanowisko nie ma jednak odzwierciedlenia w statystykach, które jasno pokazują, że pigułki "dzień po" kupują przede wszystkimi dorosłe kobiety.

Posłanka Pawłowicz: "Powinniście, jak w Korei, przejść reedukację w obozach, uczących demokracji"

Więcej o:
Komentarze (473)
Sejm zdecydował o losach pigułki "dzień po". Wkrótce będzie tylko na receptę
Zaloguj się
 • Oceniono 41 razy 33

  hahaha , jako facet nie mam pojecia..ale jak długo czeka sie na wizyte u ginekologa w ramch nfz ? czy moze lekarz 1 kontaktu bedzie miał mozliwosc przepisania tej tabletki ? ...to jest poqrwiony w 3 pisdy dom wariatów a nie panstwo w Europie w XXI wieku. To nawet nie jest ch*j dupa i kamieni kupa. , to jest ch*j wie co /. ten kraj nadaje sie tylko na globalny skansen europejski .Polska wies tanczy i spiewa..usia siusia cepeliada. to co te poqrwione dziwki w sejmie odpie...ja to nie miesci sie w zadnych europejskich standardach,.to jest jakas yebana paranoja , niech mnie ktoś uszczypnie i niech sie obudze i znowu bedzie qrwa normalnie ,niech juz bedzie nawet jak za kwaśniewskiego byleby sie ten sen wariata skonczył.

 • hanusinamama

  Oceniono 30 razy 24

  Skoro sejm tak dba o nasze zdrowie to rozumiem ze teraz zajma sie lekami przeciwbólowymi, ktore Polacy łykaja tonami i od niech sie naprawde umiera!!!! A moze lekarzami przepisującymi ciągle te same natybiotyki...Jeszcze nam plują w twarz i wciskaja kit ze tu chodzi o zdrowie...chodzi o obietnice dane Toruniowi i KK. Ten rząd nadal spłaca rachunek za wygrane wybory, Darmowa kampania w kosciołach ie była taka darmowa, spłacamy ją my wszyscy.

 • hanusinamama

  Oceniono 25 razy 23

  Ja bym poszła dalej. Kase na NFZ przerzuć na fundusz koscileny, w razie choroby w zależnosci od cięzkosci schorzenia od 5 do 25 zdrowasiek w piecu. Co sie bedziemy szczypąc.

 • hanusinamama

  Oceniono 25 razy 21

  I znowu podział na bogate Pani i te biedne. Bogata bedzie w stanie pojechac do czech i kupic w ciagu doby. Biednej na to nie stać. Bogata pojedzie sie wyskrobac do Niemiec, Czech, Słowacji czy do Obwodu a biednej zostanie druciany wieszak. Ale czy PIS to ineteresuje? Nie . Oni sa bogaci jak bedzie trzeba to wysla córeczke czy kochanke na skrobke gdzie trzeba...

 • hanusinamama

  Oceniono 19 razy 17

  Radziłabym zrobić sobie zapas. A jak sie bedzie konczyc data waznosci isc wczesiej po recepte. Jakby sie jakis lekarz wypinał swoim sumieniem wystarczy położyc na stole 100-200 zł i sumienie blednie na chwilę. Gwarantuje.

 • student_zebrak

  Oceniono 8 razy 6

  ciemnogrod wybral ciemnogrod, teraz sa skutki.
  pytanie - jakie byly przyczyny nieobecnosci ponad 20 poslow? Z ktorej partii?

 • scierplaminoga

  Oceniono 9 razy 5

  nie kumam oburzenia katolików, przecież wam nie wolno używać żadnej antykoncepcji. A czy ta pigułka będzie czy nie, to mi to lata, trzeba mieć przede wszystkim trochę mózgu, żeby uprawiać seks, pigułka dzień po dla normalnych ludzi wiedzących co się może stać, jak źle się zabezpieczą nie jest potrzebna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX