Szymański twardo ws. przyjęcia uchodźców. "Jesteśmy gotowi spotkać się z Komisją w sądzie"

Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych

Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych (SŁAWOMIR KAMIŃSKI)

• Wiceszef MSZ "nie widzi możliwości kompromisu" z UE ws. uchodźców
• "Możemy spotkać się z Komisją Europejską przed sądem" - mówił Szymański
• Wiceminister podkreślił w Radiu ZET, że nie obawia się kar dla Polski

- Jesteśmy gotowi, żeby się w tej sprawie bronić przed sądem. Naprawdę nie widzimy możliwości kompromisu - mówił w Radiu ZET wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański, pytany o przyjęcie do Polski uchodźców. W tym tygodniu Komisja Europejska groziła Polsce konsekwencjami niewywiązania się ze zobowiązań do przyjęcia uchodźców z obozów w Grecji i Włoszech. Szymański przekonywał, że "nie ma mowy o żadnych karach", a z KE "jesteśmy gotowi spotkać się w sądzie". - Będziemy bronili swoich racji w sądzie i wtedy zobaczymy, jaki przyniesie to skutek - powiedział minister.

Dowiedz się więcej:

O czym mówiono na debacie ws. relokacji uchodźców w połowie maja?

Jak na razie udało się przesiedlić tylko 18 ze 160 tysięcy uchodźców, którzy przebywają obecnie w Grecji i Włoszech. Polska zobowiązała się przyjąć 7 tys. osób, jednak nowy rząd nie wypełnia tej obietnicy. System relokacji nie działa też w innych krajach, co krytykowali dziś niektórzy członkowie parlamentu europejskiego. - To nie kwestia możliwości, tylko skandalicznego braku politycznej woli - mówiła Ska Keller z Niemiec. Z kolei Zdzisław Krasnodębski (PiS) zwracał uwagę, że relokacja nie została poparta przez wszystkie państwa członkowskie i nie popierają jej części społeczeństw. W czwartek Parlament Europejski będzie głosował nad rezolucją w tej sprawie.

Jak Komisja Europejska przekonuje do przejęcia uchodźców?

Komisarz odpowiedzialny za migracje Dimitris Awramopulos zaapelował podczas debaty w Europarlamencie do państw członkowskich Unii, aby przyspieszyli przyjmowanie uchodźców. Mówił, że z jednej strony chodzi o aspekt moralny, z drugiej - o zachowanie integralności systemu Schengen. Według komisarza, takie działanie będzie korzystne dla całej Europy. Dimitris Awramopulos przypomniał, że w Grecji na relokację czeka z kompletem potrzebnych dokumentów 2 tysiące 400 uchodźców, a we Włoszech - ponad 4 tysiące. Jego zdaniem, nie ma przeszkód, aby w sposób solidarny dokonać relokacji i odciążyć kraje, które przyjęły największą liczbę cudzoziemców.

Wielki test z miast w Polsce. Masz powyżej 13/15? Jesteś mistrz
1/15Które miasto może pochwalić się Operą Leśną?
Zobacz także
Komentarze (154)
Szymański twardo ws. przyjęcia uchodźców. "Jesteśmy gotowi spotkać się z Komisją w sądzie"
Zaloguj się
 • artur.1967

  Oceniono 26 razy 12

  najpierw to sami tzw uchodżcy musieliby do polski chcieć ale,zbyt biedni dla nich jesteśmy.ich cel to bogate kraje zachodnie i dobry zasiłek.no chyba że,wprowadzą jednolite zasiłki na terenie całej unii bo takie pomysly już yły .ciekawe tylko jak wytłumaczą np;polakowi że,dostaje mniej za pracę niż pan bo z reguły to panowie imigrant za leżenie brzuchem do góry

 • artur.1967

  Oceniono 15 razy 7

  cóż za problem;wprowadzić całkowitą dobrowolność.w przypadku łamania prawa-natychmiastowa deportacja,w przypadku odmowy zarabiania na swoje utrzymanie;życie na MINIMALNYM polskim poziomie.zobaczymy ilu byłoby chętnych

 • PJan Pokorny

  Oceniono 10 razy 6

  Nie ma zadnego problemu, zgoda z 2015 byla warunkowa, mialy byc uszczelnione zewnetrzne granice ( przez Grecje i Wlochy ). Warunek spelniony nie jest ( Quardia Costiera zwozi do Europy 200 000+ rocznie bez zadnej selekcji i kontroli ) wiec zgoda pozostaje bezprzedmiotowa.

 • blenderspl

  Oceniono 16 razy 6

  Problemem jest postawa UE, wpuściła muslimów(Merkel zapraszała) a teraz chce ich na siłę wcisnąć. W takiej sytuacji kraje wolne ot muslimskiego terroryzmu powinny jak najszybciej zamknąć granice. Co to za ochrona gdy na granicy wpuszcza się wszystkich. Można było im pomóc poza granicami UE - taniej, bezpieczniej i bez waśni. Nie chcę by Polska podzieliła los z Szwecją, Francją, Niemcami.
  Wcześniej przyjmowaliśmy uchodźców z każdego zakątka, nie było z tym problemów.

 • Beata Pisda

  Oceniono 15 razy 5

  szczerze mówiąc wolę mieć za sąsiada uchodźcę niż kibola-prawdziwego patriotę, nazi-narodowca, ONR-owca czy kato-PiSowca.

 • darius112

  Oceniono 41 razy 5

  A jak się nie uda to postawić jeden ośrodek dla uchodźców w Miasteczku Wilanów a drugi w Konstancinie obok willi Lisa i Urbana i będzie git.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 23 razy 3

  >Wiceszef MSZ "nie widzi możliwości kompromisu" z UE ws. uchodźców

  Pani Merkel wpuściła do RFN nieograniczoną ilość nachodźców bez żadnej konsultacji i na własną odpowiedzialność.
  Teraz chce ich i nam podrzucić jak zgniłe jajo grożąc karami.

  Precz z niemieckim dyktatem.

 • janrobin2015

  Oceniono 11 razy 3

  Zacznijmy wreszcie uzywac poprawna definicje tych tzw. uchodzcow- imigranci z czego pewnie 99% nielegalni. Uchodzcami w EU moga byc np. Ukraincy z Donbasu bo nie ma innego kraju z ktorym EU graniczy i jest tam wojna.

 • emzaprawa

  Oceniono 21 razy 3

  Co robi katolik jak widzi tonącego, albo biednego człowieka w szczególności Syryjczyka. Odwraca wzrok i już w sumieniu pisowskim wszystko gra.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje