Trybunał dla Dudy i Szydło? "Bardzo poważnie naruszają prawo i takie powinny być konsekwencje"

Włodzimierz Cimoszewicz

Włodzimierz Cimoszewicz (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

- Konstytucja z 1997 roku to dorobek wielu lat pracy. Mówienie o niej, że jest postkomunistyczna, to nic innego jak bezmyślnie wypowiadana inwektywa - uważa Włodzimierz Cimoszewicz.

Były premier, który był gościem w 'Faktach po Faktach" w TVN24, odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego z kwietnia tego roku. Prezes PiS podczas debaty zorganizowanej z okazji 20-lecia konstytucji powiedział, że "obowiązującą konstytucję można śmiało nazwać postkomunistyczną". To samo mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który zapowiedział prace nad zmianą konstytucji.

Mamy władzę poza strukturami oficjalnymi państwa

- Mamy prezydenta, który de facto nie jest prezydentem, mamy władzę skoncentrowaną nie w rządzie tylko poza strukturami oficjalnymi państwa. To jest patologia, ale ona nie jest zawiniona przez takie czy inne sformułowania w konstytucji. To przykład, że same sformułowania nie są wstanie absolutnie zagwarantować, że władza będzie tam, gdzie konstytucja to określi - przekonywał Włodzimierz Cimoszewicz.

Zdaniem byłego premiera, to z czym mamy teraz do czynienia w kraju, jeśli chodzi o ośrodek władzy, to jest sytuacja "niezdrowa i nienormalna".

To że Kaczyński decyduje o wszystkim to wina konstytucji 

- Jeżeli mamy taką sytuację, jak w tej chwili, że oto wybory wygrała grupa polityczna, która ma charakter hierarchicznego zakonu, gdzie przeor decyduje o wszystkim, to wtedy ci rozesłani na poszczególne stanowiska państwowe ludzie nie mają za wiele do powiedzenia. To nie jest naruszenie konstytucji, bo i pani Szydło i pan Duda biorą na siebie odpowiedzialność za cudze decyzje. To oni będą ewentualnie odpowiadali przed Trybunałem Stanu, a nie pan Kaczyński - przypomniał Cimoszewicz. 

Trybunał dla Szydło i Dudy to będzie egzamin dla państwa

Włodzimierz Cimoszewicz, pytany o ewentualne postawienie Andrzeja Dudy i Beaty Szydło przed Trybunałem Stanu przyznał, że "to będzie rodzaj egzaminu dla naszego państwa".

- Państwo, które nie potrafi poważnie traktować naruszeń konstytucji, samo naraża się na słabość, nieefektywność, na to, że za jednym przykładem, będą postępowały następne. Mamy do czynienia z niezwykle poważnymi naruszeniami prawa i takie powinny być konsekwencje - podkreślił.

B. premier przestrzegł też polityków przed oportunizmem w ocenie zachowań niezgodnych z prawem.

-  W poprzedniej kadencji można - i w moim przekonaniu - należało postawić przed Trybunałem Kaczyńskiego i Ziobrę. Nie zrobiono tego. Przyczyną był oportunizm polityków. Ale to nie jest tylko kwestia dobrej lub złej woli polityków. C,i którzy zaniechają tego, którzy nie będą wyciągali konsekwencji, sami będą politycznie odpowiedzialni za nierobienie tego, co do nich należy - mówił Włodzimierz Cimoszewicz. 

Czarzasty: Schetyna atakuje Ziobrę, a miał go na widelcu. Mógł mu dać Trybunał Stanu

Wielki test z miast w Polsce. Masz powyżej 13/15? Jesteś mistrz
1/15Które miasto może pochwalić się Operą Leśną?
Zobacz także
Komentarze (337)
Trybunał dla Dudy i Szydło? "Bardzo poważnie naruszają prawo i takie powinny być konsekwencje"
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 94 razy 26

  Każdy kto dokopie prezesowi jest mile widziany w moim domu..Robię ognisko w sobotę..

 • qrzysiu

  Oceniono 32 razy 16

  Tak, tak... komuch itp.
  No, a kim był rzekomy tatuś Naczelnego Wodza, niejaki Rajmund Kaczyński?
  I czym się zasłużył komunie że będąc niedługo po ślubie, bez dzieci dostał całą willę w czasach gdy kilka rodzin mieszkało w jednej izbie?

 • krynolinka

  Oceniono 58 razy 14

  Piotrowicz wymachiwał konstytucją w sejmie. Wybitny obrońca.

 • p124

  Oceniono 27 razy 11

  Prezes ma plan.
  Postanowil oczyscic polskie zycie polityczne i spoleczne z idiotow i dlatego zebral ich wokol siebie.
  Kurcze! Jeszcze bedziemy mu, faktycznie dziekowac.
  Wtedy on! Caly w bieli!

 • qrzysiu

  Oceniono 39 razy 9

  W następnych wyborach głosuję tylko na tych którzy obiecają powsadzać ich do pierdla.

 • gm

  Oceniono 18 razy 8

  Ja sie pytam gdze jest prokurator gdzie sa sady To co sie dzieje na miesiecznicach smolenskich to z kilku paragrafow kaczynski powinnien juz siedziec

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje