Opinie dla Trybunału powstają na zewnątrz? Wyciekły nieznane dotąd dokumenty

W internecie pojawiły się skany umów, z których wynika, że część opinii dla Trybunału Konstytucyjnego sporządzają zewnętrzni eksperci. Zawierał je z nimi sędzia TK wybrany głosami PiS, Mariusz Muszyński.

Skany wspomnianych umów opublikowano na twitterowym profilu organizacji "Dane publiczne". Dotyczą one "przygotowania 45 projektów opinii, zarządzeń i postanowień w sprawach skarg konstytucyjnych i wniosków wpływających do Trybunału Konstytucyjnego". Więcej szczegółów nie ujawniono.

Jedną umowę zawarto z Agnieszką Sułkowską (specjalistka ds. podatkowych), drugą - z Piotrem Karlikiem (karnista z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu). Na obu dokumentach widnieje data 31 marca 2017 roku oraz informacja, że po stronie Trybunału zawiera je sędzia Mariusz Muszyński - wybrany głosami PiS - który w codziennych obowiązkach faktycznie zastępuje prezes TK, Julię Przyłębską.

"Czy postanowienia Trybunału Konstytucyjnego nie powinny być przygotowywane przez sędziów lub pracowników TK a nie zlecane innym osobom?" - pyta serwis publikujący dokumenty. "Jeśli to jest prawda, właśnie pseudosędzia Muszyński udowodnił, że mamy pseudotrybunał, a pseudosędziowie TK nie potrafią orzekać"- ocenił były minister sprawiedliwości Borys Budka.

W rozmowie z serwisem wPolityce.pl, Muszyński przekonuje, że tylko przedłużył umowy zawarte przez poprzedniego prezesa TK, prof. Andrzeja Rzeplińskiego. Jak mówi, osoby te pracują na zlecenie Trybunału "od kilku lat".

"To powinien być wyjątek, nie reguła"

- To nie jest nic dziwnego, że Trybunał korzysta ze wsparcia ekspertów, jeśli ma to ułatwić jego prace - komentuje w rozmowie z Gazeta.pl dr Ryszard Balicki.

Ale sąd, Trybunał, to bardzo specyficzne miejsca. Dlatego podstawą ich pracy powinny być materiały przygotowywane wewnątrz takich instytucji

- dodaje konstytucjonalista z Uniwersytetu Wrocławskiego. Podkreśla przy tym, że eksperci, z którymi zawiera się takie umowy, odpowiadają tylko za "roboczy materiał" dla sędziów TK, a nie za ostateczne decyzje Trybunału. - Oczywiście, lepiej, żeby takie dokumenty powstawały wewnątrz. Wszystko inne powinno być wyjątkiem od reguły, a nie regułą - tłumaczy dr Balicki.

"Obecny rząd jest przeciwko homoseksualistom". Polski sędzia w skandalicznym wystąpieniu na Oxfordzie

Więcej o:
Komentarze (221)
Opinie dla Trybunału powstają na zewnątrz? Wyciekły nieznane dotąd dokumenty
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 61 razy 53

  Przecież nikogo to dziwić nie powinno skoro wybrano na "sędziów" pisich matołów

 • earthboundmisfit

  Oceniono 41 razy 39

  A magister Wolfgangowa co tam robi? Zmywa podłogi czy do tego też nie ma kompetencji?

 • chi-neng

  Oceniono 41 razy 33

  "Jeśli to jest prawda, właśnie pseudosędzia Muszyński udowodnił, że mamy pseudotrybunał, a pseudosędziowie TK nie potrafią orzekać"- ocenił były minister sprawiedliwości Borys Budka."
  -----
  Nic dodac, nic ujac.

  Podpisuje sie pod tym bez chwilu wahania.

 • fakiba

  Oceniono 43 razy 31

  Niedouczony magistrom z których pisiory zrobiły sędziami TK musi ktoś w miarę na rzeczy się znający coś napisać bo sami nie są do tego zdolni , pisie gamonie

 • fuzzybear

  Oceniono 29 razy 25

  Nie dziwota - ten "nowy" nabór do TK to BANDA KRETYNÓW I NEUKÓW !!!!!! PISUAR W PIGUŁCE !

 • bkiton

  Oceniono 25 razy 23

  Aaaaaa, to o nich mówił w Oxfordzie ten pseudo sędzia Morawski.
  No tak, zgadza się: syf, kiła i mogiła

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX