Milionowe wydatki prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawdziliśmy, na co idą te pieniądze

Ile i na co wydaje pieniądze Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy? Sprawdziliśmy - to najróżniejsze rzeczy: miliony złotych na ordery, szkolenia medialne, kielichy mszalne i nowe logo kancelarii za 55 tys. zł.

Sprawdziliśmy, jakie umowy cywilno-prawne (umowy o dzieło, zlecenia i zakupy) podpisywała Kancelaria Prezydenta (KP) z końcówki rządów Bronisława Komorowskiego, a potem też za prezydentury Andrzeja Dudy.

Od 2011 do 2017 wydatki z tytułu tych umów wynosiły: 22,5 mln zł (2011), 19,5 mln zł (2012), 25 mln zł (2013, to rekordowa kwota), 21,2 mln zł (2014), 21,7 mln zł (2015), 17 mln zł (2016, rekordowo niska). A dotychczas w tym roku wydano prawie 10 mln zł.

Ochrona kosztuje krocie

To były suche liczby, ale co na nie się składa w 2017 r.? Dużo kosztuje ochrona majątku Kancelarii. Nadzór nad rezydencją w podwarszawskim Klarysewie pochłania 776 tys. zł, a dworku prezydenta w Ciechocinku - 370 tys. zł. Ale jeszcze więcej kosztuje produkcja orderów, odznaczeń, miniatur orderów - te kwoty sięgają 5-6 mln zł.

Działalność KP to w dużej mierze ceremoniały, stąd i te ordery. To dane za 2016 r.: na samo wykonanie futerałów do orderów i odznaczeń - w jednym zamówieniu - przeznaczano ponad pół miliona złotych. Organizacja Ogólnopolskich Dożynek Prezydenckich w Spale - 248 tys. zł. Wykonanie i dostawa medali za długoletnie pożycie małżeńskie - ponad 2,1 mln zł. Jeśli KP kupuje wstążki do tego medalu, to od razu 20 kilometrów.

Środki na zamawianie nekrologów i kondolencji w prasie: 547 tys. zł. A za tablicę pamiątkową poświęconą śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu w Lucieniu zapłacono 27 675 zł.

Media ważna sprawa

Andrzej Duda ma zapewniony całodobowy monitoring mediów. Koszt? 58 744 zł (Komorowski płacił w 2015 r. 47 tys. zł). W wykazach KP często pojawiają się też usługi w postaci przeglądu mediów.

Pod koniec minionego roku KP zamawiała też warsztaty medialne "Sztuka wystąpień publicznych" dla jednego z dyrektorów (4,8 tys. zł), które organizowało Polskie Radio SA. A 4,2 tys. zł poszło na szkolenie dla innych pracowników KP. Subskrypcja "Polityki Insight" - 13,3 tys. zł. Kancelaria zainwestowała też w sprzęt - w kolejnych zamówieniach kupiono kamerę i obiektyw (40 tys. zł), a w sierpniu 2016 r. sprzęt fotograficzny (90 tys. zł).

W ostatnich dniach 2016 r. zainwestowano w projektor multimedialny (152 tys. zł) i sprzęt do lifestreamingu (28 tys. zł). Oraz w telewizory: prawie 40 tys. zł. A za 135 tys. 300 zł na potrzeby KP kupiono… ciężarówkę.

Kabiny dla palaczy: 47 tys.

Pod koniec minionego roku KP zapłaciła spółce New Media Xpress Piotra Pałki z portalu Rebelya.pl. W danych KRS na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości jako wiceprezes widnieje też Miłosz Lodowski - współtwórca fenomenu Pawła Kukiza - ale on sam zapewnia, że od kilku lat nie ma już nic wspólnego z NMX. Firma ta otrzymała ok. 24 tys. zł za "wykonanie dokumentacji multimedialnej poświęconej podsumowaniu dotychczasowej działalności Prezydenta RP Andrzeja Dudy w odniesieniu do środowiska żydowskiego".

Z kolei sesja Pierwszej Pary wykonana przez świetnego fotografa Jakuba Szymczuka i prawa do tych zdjęć to 13 tys. zł.

Kancelaria Prezydenta zapewnia komfort palaczom - a papierosy pali także sam Andrzej Duda. Wynajem czterech kabin do palenia tytoniu to 47 tys. 400 zł rocznie. Bronisław Komorowski też takie kabiny trzymał w budynkach głowy państwa - zapewniał je od razu na dwa lata, płacąc prawie 100 tys. zł.

Dewocjonalia do kaplicy

Patrząc na wydatki KP w latach 2016 i 2017 widać, że Kancelaria zapewniła nowe wyposażenie Kaplicy Prezydenckiej. Wydatki z tego tytułu są stosunkowo niewielkie: przedmioty sakralne (ok. 2 tys. zł), Ewangeliarze (2,5 tys. zł), dwie puszki na komunikanty (8,7 tys. zł), krzyż mosiężny wiszący z ornamentami (8 tys. zł), a krzyże na ścianę (10 szt.) do pomieszczeń KP - 360 zł, konserwacja plus złocenie kielicha mszalnego (1,2 tys. zł).

W dosłownie ostatnich dniach minionego roku kupiono też dwie puszki na komunikanty i dwa kielichy liturgiczne oraz patery za 16 tys. 920 zł.

Awaria "pudła"

Inne ciekawe pozycje w wykazie umów wskazują, że szwankowała kabina ekranująca ("pudło", w którym można prowadzić rozmowy bez ryzyka podsłuchania) - za serwis KP zapłaciła 25,5 tys. zł.

Na drugim biegunie jest konserwacja mebli zielonych z Sali Kominkowej w Belwederze - 97,8 tys. zł. A skoro już jesteśmy przy meblach, to te dla "Duda Pomocy" (Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej) zakupiono za 154 tys. zł.

Wypożyczenie z Muzeum Narodowego w Krakowie obrazu Wojciecha Kossaka "Święto kawalerii polskiej" wraz z wykonaniem ramy - ponad 10 tys. zł (w dyspozycji KP ma pozostać do grudnia 2018 r.). Wykonanie kopii stolika do Gabinetu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Belwederze - 17,2 tys. zł. Dla porównania KP Komorowskiego w 2015 r. zamówiła filiżanki z białej i różowej porcelany - 65,4 tys. zł.

I rzecz prestiżowa: w grudniu 2016 r. zawarto umowę na opracowanie logotypu Kancelarii Prezydenta. Koszt: 55 tys. 350 zł - dla agencji Brandcomm Polska.

Wydatki na rozpędzenie prezydentury

Na początku prezydentury Andrzeja Dudy (w styczniu 2016 r.), gdy KP ciągle jeszcze orientowała się, co zastała, zamówiono wycenę prawie tysiąca przedmiotów o charakterze zabytkowym - koszt: 80 tys. zł.

A z rzeczy odleglejszych, ale nieco zabawnych: Komorowski przed pamiętną podróżą do Japonii w lutym 2015 r. (czarter samolotu od Lotu: 1,4 mln zł), zamówił "szkolenie dla prezydenta, kadry kierowniczej KP oraz innych osób, które wezmą udział w wizycie w Japonii" - za raptem 700 zł. Ale nie uchroniło to Komorowskiego przed wpadką: wszedł na podest za parlamentarną mównicą, co było niezręcznością, i wołał do szefa BBN gen. Stanisława Kozieja: - Chodź, szogunie!.

Z kolei na krótko przed porażką w wyborach Komorowski zamówił projekty aranżacji wnętrz Pałacu Prezydenckiego, Belwederu, Zamku w Wiśle oraz nadzór nad ich realizacją - za 40,1 tys. zł. Z kolei jedna z pierwszych umów zawartych przez Kancelarię po objęciu urzędu przez Dudę dotyczyła "projektu graficznego wielotomowego wydawnictwa książkowego pod roboczym tytułem >>Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wystąpienia, listy, wywiady<<<". Koszt: 8 tys. 610 zł.

Zobacz także: Bójki i przepychanki na miesięcznicy smoleńskie

Więcej o:
Komentarze (319)
Milionowe wydatki prezydenta Andrzeja Dudy. Sprawdziliśmy, na co idą te pieniądze
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 72 razy 50

  Na orderach mógłby przyoszczędzić. Coraz mniej chętnych na odbiór z jego rąk. I nie ma w zestawieniu klęczników..Niedopatrzenie..

 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 65 razy 45

  Wydatki na rozpędzenie prezydentury???!!!
  To akurat da się zrobić za darmo. No, może trzeba będzie zapłacić za dobry kij.

 • pascvale

  Oceniono 48 razy 38

  Przecież ze swoich nie płacą.

 • rozterka47

  Oceniono 63 razy 37

  Z kolei jedna z pierwszych umów zawartych przez Kancelarię po objęciu urzędu przez Dudę dotyczyła "projektu graficznego wielotomowego wydawnictwa książkowego pod roboczym tytułem >>Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Wystąpienia, listy, wywiady<<<". Koszt: 8 tys. 610 zł.

  hahahahahahaha....................................

 • Andrzej Duxa

  Oceniono 58 razy 24

  " Wykonanie i dostawa medali za długoletnie pożycie małżeńskie - ponad 2,1 mln zł."
  naród kretynów a niektórzy chorzy nie otrzymuja potrzebnych leków....

 • Wladyslaw Wozniak

  Oceniono 29 razy 23

  Te wydatki to dowód na to, że to funkcja zupełnie zbędna. Pacynka na urzędzie tylko go kompromituje. Szkoda, że za takie pieniądze. Blichtr, pycha, miny godne Mussoliniego. Sam, zresztą przyznał, że jest "prezydentem" swojej partyjki. Mamy, niestety pecha do prezydentów. Co jeden to kompromitacja. Może najwyższy czas ten pseudourząd zlikwidować. Oszczędności będą znaczne. Może wystarczy np. na kuracje dla ciężko chorych dotychczas nierefundowane przez NFOZ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX