Schetyna brnie ws. uchodźców. "Dziś problem nie istnieje". Ale dziennikarka nie odpuściła

- Jestem za tym, żeby (uchodźcy) nie przyjeżdżali do Polski - wypalił wczoraj Grzegorz Schetyna. Dziś zwołał specjalną konferencję prasową, na której w sprawie uchodźców głosił zaskakujące tezy.

Liderzy PO wystąpili po godzinie 10.00 na konferencji prasowej. Wszyscy spodziewali się, że Platforma odniesie się do tematu uchodźców. Grzegorz Schetyna zaskoczył wczoraj opinię publiczną stwierdzeniem, że jest za tym, "żeby (uchodźcy) nie przyjeżdżali do Polski". Przypomnijmy - rząd Ewy Kopacz deklarował, że Polska przyjmie kilka tysięcy uchodźców. 

- Nie. Jestem za tym, żeby nie przyjeżdżali do Polski. Dziękuję - tak odpowiedział na pytanie reportera TVP Info. Dopytywany, czy jest to oficjalne stanowisko Platformy Obywatelskiej stwierdził: - Tak, tak. To jest oficjalne stanowisko PO.

Dzisiejsza konferencja PO zaczęła się od długiego wstępu, w którym Schetyna zadeklarował m.in. likwidację IPN oraz utrzymanie 500 plus. W końcu przeszedł do tematu uchodźców. Zaczął od ogólnikowych stwierdzeń.

- Jesteśmy za tym, żeby Polska angażowała się w humanitarną pomoc - powiedział Schetyna. - Nie będziemy przyjmować nielegalnych migrantów. Polski rząd musi być aktywny w Brukseli. To ważne - dodał. 

- Dzisiaj polski rząd jest nieszanowany, a jego głos nie jest wysłuchiwany - stwierdził. - Polityka dot. imigrantów musi być aktywna z naszej strony, ale musi mieć przełożenie na politykę UE - powiedział Schetyna. 

Dopytywany przez dziennikarzy, jak dzisiejsze słowa PO mają się do deklaracji rządu Kopacz o przyjęciu uchodźców, Schetyna stwierdził, że ten temat jest już nieaktualny.

- To porozumienie tam wtedy zostało podjęte, natomiast zakończone podjęciem rozmów i podpisaniem umowy UE - Turcja. Tego tematu już nie ma. My dzisiaj mówimy o tym, jak przygotować się na ewentualną następną falę uchodźców. Dzisiaj problem uchodźców nie istnieje. My wtedy go zamknęliśmy. Dzisiaj problemu nie ma, ale chcemy antycypować - stwierdził Grzegorz Schetyna.

- Czy przyjmiemy jakichś uchodźców? - dopytywała dziennikarka TVN24.
- Nie przyjmiemy nielegalnych imigrantów - powtórzył Schetyna. 
- To są dwie różne sprawy: nielegalni imigranci i uchodźcy. Pytam: czy przyjmiemy uchodźców? - nie odpuszczała.
- Nie ma takiego tematu. Nikt dzisiaj od Polski nie oczekuje przyjmowania uchodźców - stwierdził Schetyna.
- Nie ma tematu na agendzie UE. Ale ludzie przypływają do Europy, topią się... - ciągnęła dziennikarka.
- Temat nie jest na agendzie UE. Jeśli się pojawi, jako największa partia opozycyjna chcemy o tym rozmawiać - skwitował lider PO.

Polska dostanie ultimatum?

Nie jest tak, jak mówił Schetyna, że "dzisiaj od Polski nie oczekuje przyjmowania uchodźców". Jeszcze niedawno komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos, apelował do szefów MSZ o przyśpieszenie rozmieszczania uchodźców w poszczególnych krajach. - Nie można już tylko dyskutować, ale trzeba działać. Zbliża się wiosna i nie ma czasu do stracenia - dodał Dimitris Awramopulos, ostrzegając, że w najbliższych tygodniach napływ migrantów przez Morze Śródziemne znów może się nasilić. To było w marcu

"Polska i Węgry otrzymają na jesieni ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców" - pisał z kolei na początku kwietnia brytyjski dziennik "The Times", powołując się na źródła w Unii Europejskiej. Według gazety oba kraje mogą w przypadku odmowy spotkać konsekwencje finansowe.

Zobacz także
Komentarze (290)
Schetyna brnie ws. uchodźców. "Dziś problem nie istnieje". Ale dziennikarka nie odpuściła
Zaloguj się
 • je2bny

  Oceniono 25 razy 13

  Schetyna, to kretyn rwący się do koryta.
  Wolałem PO zamiast PiS, ale ten idiota mnie przekonał do głosowania na Nowoczesną -
  PO szybciej szczeźnie niż dorwie się do koryta.

 • pan.szklanka

  Oceniono 41 razy 11

  Czyli 500+ tak, uchodźcy nie, religia w szkołach tak. Poza względami estetycznymi PO od PiS różni się tylko poglądem na przyczyny katastrofy w Smoleńsku.

 • lotus2008

  Oceniono 17 razy 7

  " Ale ludzie przypływają do Europy, topią się... - ciągnęła dziennikarka. "
  Do dziennikarki TVN: to biegnij k...a, i ich ratuj! Skoro tak Ci zalezy na ich losie, to naprzod, na poludnie Europy, i wylawiac na plazy. Pozniej wroc do domu, usiadz przed telewizorem, i ogladaj jak niewinni Europejczycy sa rozjezdzani przez ciezarowki wjezdzajace w tlum, albo sa rozrywani na kawalki po wybuchu bomby.
  Te dwa niemieckie statki, z przed jakichs dwoch tygodni, znajdowaly sie u wybrzezy Libii. Nie u wybrzezy Wloch. To jest misja transportowa, nie ratunkowa.

 • dobiik

  Oceniono 17 razy 7

  Nie wiem w co nasza polityka brnie ale aby (jakakolwiek)partia wygrala wybory trzeba by bylo wprowadzic takie obietnice:
  1. Rozwiazanie konkordatu oraz zaprzestanie finansowania kosciola. Religia won ze szkoly albo pozostawienie jedynie dla dzieci w podstwowce.
  2. KONIEC z przywilejami dla ROLNIKOW i GORONIKOW. Czyli likwidacja Krus.
  3. Prywatyzacja nierentownych spolek (jesli po 5 latach po restrukturyzacji nadal przynosily by sraty). Z kopalniami moglo by byc tak ze panstwo oddaje je w rence gornikow za darmo. Niech sobie pracuja i dokladaja jak chca.+ pozostawienie w rekach panstwa strategicznych spolek oraz spolek infrastrukturalnych
  4. Drastyczne ciecie socjalu, zostawienie tylko najpotrzebniejszych swiadczen (500+ wygaszac czyli np. zostawic swiadczenia dla rodzin ktore dzieci uodzily sie do 2025 roku lecz pozniej program zlikwidowac, chyba ze na przestrzeni 10 lat widac zmiany w demografii)
  5. Podatki, obnizyc o pare ptk proc. Vat oraz PIT i CIT
  6 . Zwiekszyc wydatki na R&D do 5% pkp
  7. Inwestycja w elektrownie na Tor oraz OZE (Panele sloneczne ze wzgledu na suche i gorace lata kiedy to elektrownie nie wyrabiaja a zazwyczaj jak jest sucho to rowniez jest cieplo)
  8. Likwidacja Senatu, oraz liczby poslow w sejmie do liczby 1 posel na 100tys. ludzi.
  9. Likwidacja powiatow.
  10. Zaprzstac 'wojny' z sasiadami i skupic sie na robieniu $$$

  Taki 'dekalog' by chyba wystarczyl aby partia wygrala odniosla sukces w wyborach.

 • estra3

  Oceniono 16 razy 6

  Rysia przebił Grześ (no sorry, po wczorajszym tylko tak mogę pisać o przywódcy PO). Wczorajsza konferencja była tragedią, dzisiaj tylko potwierdził, że to żadne przejęzyczenie jak z płacą minimalną, to stanowisko PO - nie chcieliśmy i nie chcemy żadnych uchodźców.
  Ale akurat problem przyjmowania/nieprzyjmowania uchodźców to sprawa dosyć prosta. Tak, tak, nie, nie. Każdy doskonale pamięta, jakie były stanowiska obu partii, PiS i PO - przed wyborami. Nic w internecie nie ginie, są zdjęcia polityków PO z tabliczkami "Refugees welcome", wiemy co podpisała pani Kopacz w Brukseli i wiemy, jak do wczoraj potępiano PiS za stanowisko "Pomoc tak, ale na miejscu". Wczoraj okazało się, że to hasło pani Szydło ukradła posłowi Neumannowi:)) No sorry, ale aż takiej sklerozy Polacy nie mają. Dzisiaj część posłów PO milczała, czekając na wyjaśnienia, ale inni jak pan Siemoniak już śpiewali na tę samą nutę. To jest jednak wyjątkowo obrzydliwe i chociaż mam od dawna wyrobiony stosunek do "uchodźców" to jednak polityk PO, który oświadczy, że nie zmienił stanowiska zasłuży na mój szacunek.

  No i ciemność widzę, ciemność przed Platformą. Wszystkie światłe antynacjonalistyczne, europejskie siły rzucą się na nią. To już nie tylko PiS będzie gniazdem faszystów. Faszystką zostanie także Róża Thun, poseł Budka i posłanka Pomaska. Nie mogę się doczekać rozmów w mediach:)

 • jaroslaw_wladca_marionetek

  Oceniono 8 razy 6

  już oceniałeś....gó... oceniałem przed chwilą tu wszedłem i rzekomo oceniałem każdą wypowiedź...what the fuck!

 • szats69

  Oceniono 30 razy 6

  Nie rozumiem jak dla kogoś Schetyna może być wiarygodny? On mówi takimi okrągłymi zdaniami, byle jak najmniej powiedzieć i nikogo nie zniechęcić. Mówi co innego zależnie w jakich mediach udziela wywiadu. Po prostu lawirant. Do obecnej pozycji doszedł chyba tylko dzięki zakulisowym gierkom bo nie posiada ani charyzmy, ani wiedzy.

 • anias54

  Oceniono 30 razy 6

  Grzegorz Schetyna jak kapitan Schettino prowadzi swój statek na skały! Amen

 • koperchytla

  Oceniono 13 razy 5

  Czy PO po zwycięskich wyborach będzie wypłacać emerytom 13-tą emeryturę? Tak, wyłącznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje