Z tęczową flagą przypomnieli PO o związkach partnerskich. Oto, jak ich potraktowano

Działacze na rzecz związków partnerskich wypchnięci z Marszu Wolności

Działacze na rzecz związków partnerskich wypchnięci z Marszu Wolności (facebook.com/artykulosiemnasty)

Grupa osób z tęczową flagą pojawiła się na sobotnim marszu opozycji. Chcieli przypomnieć liderom partyjnym o potrzebie wprowadzenia związków partnerskich w Polsce. Do rozmowy nie doszło. Aktywiści spotkali się z zupełnie inną reakcją.

Twórcy filmu "Artykuł Osiemnasty" i działacze stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza pojawili się na Marszu Wolności z transparentem "Nie ma wolności bez równości" i tęczowymi flagami.

Kiedy udało im się dostać przed polityków opozycji, doszło do przepychanki. Ochroniarze w kamizelkach z napisem "Nowoczesna - organizator" i "Straż KOD" zepchnęli trzech działaczy. Z ich relacji wynika, że zostali zwyzywani od marginesu, a jeden z ochroniarzy splunął w ich stronę.

Działacze Miłość Nie Wyklucza rozdawali też ulotki, w których przypomnieli, że przez 8 lat rządów PO nie nie wywiązała się z obietnic dotyczących wprowadzenia związków partnerskich. 

A co na to wszystko partyjni działacze? Przewodnicząca klubu Nowoczesnej tłumaczyła na Twitterze, że ochrona miała za zadanie pilnować porządku na marszu i "nie widziała, kto ma jakie intencje".

Z kolei rzecznik PO Jan Grabiec uważa, że była to "prowokacja" i ktoś "próbuje rozbić opozycję". Dodał też, że w marszu mógł brać udział każdy. -  Ja szedłem z flagą mojego miasta, bo Legionowo dla mnie to kwestia wolności - napisał.

Oni walczą o równość w Polsce

Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza działa na rzecz wprowadzenia równości małżeńskiej. "Artykuł Osiemnasty" to film dokumentalny, którego twórcy - i jednocześnie członkowie stowarzyszenia - próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego przez 25 lat nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci.

SPROSTOWANIE:

Nieprawdą jest, że ochrona wyzywała Działaczy LGBT. Wydali oni oświadczenie: „Nie mamy pretensji do ochrony marszu (…) mamy pretensję do liderów PO za brak dialogu i szacunku do praw osób LGBT+”.
Przemysław Dąbrowski, Przemysław Łuszczki

Wielki test z miast w Polsce. Masz powyżej 13/15? Jesteś mistrz
1/15Które miasto może pochwalić się Operą Leśną?
Zobacz także
Komentarze (280)
Z tęczową flagą przypomnieli PO o związkach partnerskich. Oto, jak ich potraktowano
Zaloguj się
 • mm0427

  Oceniono 52 razy 32

  Związki partnerskie są koniecznością w nowoczesnym i egalitarnym świecie, gdzie kobiety mają prawa obywatelskie oraz możliwość zarabiania i dysponowania pieniędzmi (gdyby nie feministki takich praw kobiety by nie miały z czego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy). Świat, nie tylko kraje zachodu ale także wiele w Azji odpowiada na wyzwania współczesności. Z kolei polscy politycy zachowują się tak jakby liczyli na to, że ziemia znowu(!) okaże się płaska.

 • jacekzwawy

  Oceniono 63 razy 23

  PO to partia homofobiczna i antyobywatelska. To kolesie, którzy maja w d.. wolność i obywateli, im chodzi tylko o stołki, władzę, pieniądze!

 • asperamanka

  Oceniono 24 razy 20

  Ci aktywiści trochę pomylili adresata, bo że PO nic - poza gadaniem przed kolejnymi kampaniami wyborczymi - w sprawie związków partnerskich nie zamierzała zrobić, to wiadomo od lat.

  Ja mam inną propozycję - konstytucja mówi, że małżeństwo to "związek kobiety i mężczyzny". Maliniak sobie ostatnio wymyślił referendum konstytucyjne. To trzeba teraz zażądać żeby pytanie o związki homo wpisać do tego referendum, i niech się wszystkie siły polityczne publicznie tłumaczą ze swego stanowiska. Już nikt nie mógłby opowiadać dyrdymałów, że jest na "nie" bo jakoby "naród" ich nie chce

 • pandorski

  Oceniono 28 razy 18

  "Z kolei rzecznik PO Jan Grabiec uważa, że była to "prowokacja" i ktoś "próbuje rozbić opozycję"." Jakbym słyszał Jarka.

 • lindhorst1

  Oceniono 15 razy 9

  Zaraz po wyborze na przewodniczącego Schetyna zapowiadał dążenie do poprawy relacji z kościołem katolickim i biskupami. To była bodaj pierwsza jego deklaracja. Kiedyś Tusk ogłosił buńczucznie, że PO nie będzie klęczeć przed księżmi. I nie klęczy - stoi na baczność. Podobnie jak wszystkie pozostałe partie z wyjątkiem Razem. Ale Razem to niestety wciąż peryferie wielkiej polityki.

 • Paul Tomas

  Oceniono 20 razy 8

  W Polsce są tylko równi i rowniejsi, nie ma w niej miejsca na rownosc.

 • qznia

  Oceniono 21 razy 7

  Platforma ma Was gdzieś chodzi tylko o powrót do władzy.
  Przez osiem lat nie zrobili ani in vitro ani nie wprowadzili euro.

 • realistas

  Oceniono 15 razy 5

  PO=PiS. Jeśli ktoś myślał, że jest inaczej to przekonał się, że tak nie jest. Dlatego trzeba głosować na kogoś innego.

 • snooka

  Oceniono 33 razy 5

  Mieli pecha, bo esbekom z KODu przypomniała się akcja "Hiacynt" i stąd ta agresywna reakcja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje