Tusk w święto Konstytucji 3 maja nie odmówił sobie komentarza. Jedno zdanie, a jak znaczące

Donald Tusk jest znany z komentarzy zarówno krótkich, jak i pełnych nawiązań do polskiej sytuacji. Nie byłby sobą, gdyby przepuścił taką okazję jak święto Konstytucji 3 maja.

"3MAJ-MY SIĘ KONSTYTUCJI!" - taki apel pojawił się rano na Twitterze szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Szybko zebrał dużo pozytywnych reakcji.

Tusk - jak zwykle - nie odniósł się bezpośrednio do sytuacji w Polsce, ale można się w nim dopatrzyć politycznych nawiązań. PiS jest oskarżany przez opozycję o łamanie konstytucji, chociażby w sporze o Trybunał Konstytucyjny. Nawet Polska Akademia Nauk - o czym niewiele osób już dziś pamięta - wydała uchwałę dotyczącą łamania konstytucji przez PiS. Z kolei prezydent Andrzej Duda jest krytykowany za to, że nie stoi na straży prawa i demokracji. Ostatnio protestowała w tej sprawie nawet Polonia w Meksyku. Zobacz nagranie >>>

Dla przypomnienia: wcześniej szerokim echem odbiły się inne znaczące wpisy Tuska: chociażby noworoczne życzeniapodziękowania za powitanie w Polsce czy komentarz po zwycięstwie Polaków w konkursie drużynowym w Lahti.

Święto zabronione w PRL-u

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie.

Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Donald Tusk był ostatnio w Polsce. Został wezwany na świadka w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Czytaj więcej na ten temat >>>

A TERAZ ZOBACZ: Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: "Sto lat!", inni "Będziesz siedzieć!"

Więcej o:
Komentarze (457)
Tusk w święto Konstytucji 3 maja nie odmówił sobie komentarza. Jedno zdanie, a jak znaczące
Zaloguj się
 • mirek76pl

  Oceniono 74 razy 56

  Pan Ambrozy (czy Adrian czy jakos tak) na razie 3ma sie dzielnie krzesla przed gabinetem Prezesa :)

 • tcas

  Oceniono 63 razy 49

  Dla większości Polaków 3 - Maja to święto o które walczyli przez wiele lat i przykre jest, że dla zgrai PiS'o matołków to kolejny powód do czczenia "bożka" Lecha.

 • sclavus

  Oceniono 65 razy 45

  ... a pisięta na to: 3majmy się koryta!!
  Najdłużej, jak tylko się da... wraz z rodzinami i przyjaciółmi... oraz przyjaciółmi przyjaciół!!!

 • stupid_writer

  Oceniono 46 razy 36

  Zabawna sytuacja, jeden sprytny mnich opanowal Polske i nie ma dotad "chlopa z jajami" co by GO wy..lil na taczkach!

 • leszek.30

  Oceniono 48 razy 36

  W jakim dniu i miesiącu , PiS-komuchy będą obchodzić święto GNOJENIA KONSTYTUCJI RP ?
  Jest wiele takich dni,takich dat, kiedy Duda, Kaczyński , Macierewicz , Szydło , Błaszczak , Ziobro i ich posłowie ..uchwalali łajdackie ustawy, wbrew zapisom prawa , wbrew KONSTYTUCJI ..!!! Zachowanie , czyny Kaczyńskiego , całej PiS-bolszewii to , jak lubi mawiać prezes Pis , to patologia patologii..!!!

 • japka_putina

  Oceniono 39 razy 31

  Adrian, odpisz mu, jak to ty potrafisz! Aaaa, zapomniałem, że ty nic nie potrafisz ;(

 • leszek.30

  Oceniono 36 razy 30

  Duda, Kaczyński.,.cała PiS-bolszewia ; uchwalą nowe święto ""Dzień Gnojenia Konstytucji RP ""... Nie mogą tylko ustalić konkretnej daty..Tyle tego było....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX