Macron piętnuje Polskę, MSZ mocno odpowiada. I bierze w obronę Kaczyńskiego

Polskie MSZ zabrało głos w sprawie ostatnich wypowiedzi Emmanuela Macrona. Faworyt wyborów prezydenckich we Francji kolejny raz otwarcie oskarżył Polskę m.in. o łamanie demokracji.

Macron wziął na celownik Warszawę zaledwie wczoraj podczas jednego z pierwszomajowych wieców. Kandydat wymieniał wówczas "sojuszników" jego konkurentki Marine Le Pen ze skrajnie prawicowego Frontu Narodowego. - To reżimy panów Orbana, Kaczyńskiego i Putina - wskazał Macron.

Polskie MSZ w specjalnie wydanym oświadczeniu przyjęło słowa Macrona z "żalem", a jego porównania uznano za "niedopuszczalne" i "wprowadzające w błąd opinię publiczną".

Rząd RP nie jest sojusznikiem pani Marine Le Pen. Wskazywanie na rzekomy sojusz między panią Le Pen a prezesem PiS jest manipulacją, a zaliczanie Jarosława Kaczyńskiego do grona "łamiących liczne swobody przyjaciół Le Pen" niewłaściwe i wysoce niestosowne

- ocenia polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W oświadczeniu zapewniono, że "wartości i zasady wolnej demokracji są w Polsce przestrzegane". "Chcemy ponadto przypomnieć, że ktokolwiek zna historię i wewnętrzną scenę polityczną w Polsce, nie ma prawa oskarżać Polaków o sympatię wobec imperialnej Rosji" - podkreśla ministerstwo.

Komunikat zakończono oczekiwaniem, że przyszły prezydent Francji - ktokolwiek nim zostanie - "dokona pogłębionej analizy", zanim sformuje swoją ocenę dotyczącą innego kraju.

Macron, który według badań opinii publicznej jest faworytem niedzielnych wyborów, nie pierwszy raz w tej kampanii skrytykował Polskę. W jednym z wywiadów zapowiedział już, że gdy zostanie prezydentem Francji, opowie się za sankcjami UE wobec naszego kraju, który - w jego ocenie - "naruszył wszystkie zasady Unii".

Druga tura wyborów prezydenckich we Francji odbędzie się 7 maja.

Wybory prezydenckie we Francji. Le Pen w drugiej turze: zwolennicy się cieszą, przeciwnicy lamentują

Więcej o:
Komentarze (592)
Macron piętnuje Polskę, MSZ mocno odpowiada. I bierze w obronę Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 100 razy 82

  Kto mieczem wojuje to i od miecza ginie.Rząd PiS-u jest krytykowany a nie Polska.

 • owca888

  Oceniono 71 razy 63

  Och, zgroza! Szeregowego posła PISsyna nazwano PISsynem czyli po imieniu, i reakcja na szczeblu rządowym?

 • lechu_55

  Oceniono 68 razy 52

  Macron ma rację... już wkrótce kaczy wyląduje na śmietniku historii ....Amen

 • fakiba

  Oceniono 58 razy 46

  Opinię publiczną w błąd to próbują wprowadzać dyplomatołki z MSZ z Waszczykowskim na czele , ale guzik im z tego wychodzi jak widać

 • rzepiec

  Oceniono 52 razy 46

  Oni się nie boją już niczego skoro 27:1 to zwycięstwo to znak, że "odjechali" już daleko.

 • szymon bartosik

  Oceniono 48 razy 40

  Macron, powiedział to, o czym w Europie wszyscy wiedzą i o czym mówią. Kaczyński i PIS stworzył w polsce reżim narodowo ksenofobiczno katolicki. Kacza grupa wyznawców będzie próbowała działaniami pośrednimi opuścić UE, do tego to wszystko zmierza.

 • pyffello114

  Oceniono 47 razy 39

  Nie rozumiecie, Państwo, motywów działania Jarosława Kaczyńskiego?
  Proszę zapoznać się z chrakterystyką pana prezesa,którą naszkicował Jarosław Gowin w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" w lipcu 2012 roku ,:
  "To stuprocentowy cynik(...). Fanatyczna wiara w słuszność celów usprawiedliwia w jego oczach sięganie po dowolne środki.Nie ma w polskiej polityce człowieka równie bezwzględnego jak on".
  Tak, to ten sam Jarosław Gowin, który dzisiaj patrzy Kaczyńskiemu z psią pokorą w oczy i czeka na jego polecenia.

 • edals

  Oceniono 54 razy 38

  A dlaczego polski rząd zajmuje stanowisko na temat poglądów szeregowego posła PiS ?

 • durnomierz

  Oceniono 45 razy 37

  To, że pissowy reżim rozwalił podstawy państwa prawa w Polsce, jest oczywistą oczywistością. Wolno - i warto - nazywać rzecz po imieniu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX