Sejm uczcił pamięć premiera Mazowieckiego. Część posłów PiS i Kukiz'15 wyszła z sali

Gdyby żył, Tadeusz Mazowiecki kończyłby w tym tygodniu 90 lat. Sejm podjął z tej okazji specjalną uchwałę, upamiętniającą pierwszego premiera po zmianie ustroju i powstaniu III RP. Gdy odczytywano uchwałę, grupa posłów ostentacyjnie wyszła z sali.

Krótką uchwałę Sejmu odczytał Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej. Najpierw podziękował parlamentarzystom za wczorajszą dyskusję na jej temat. Po tym poprosił posłów i posłanki o powstanie - co jest zwyczajem podczas uchwał, upamiętniających ważne wydarzenia i osobistości. 

Jednak część posłów z klubów Kukiz'15 i PiS nie tylko wstała, ale też wyszła z sali na czas odczytywania uchwały. Na nagraniach widać puste miejsca w ławach Kukiz'15 i PiS.

SejmSejm Fot. sejm.gov.pl

Widać, że wyjście posłów miało ostentacyjny charakter, ponieważ niektórzy z nich wrócili na salę już po odczytaniu uchwały, a w momencie głosowania. Posłowie Kukiz'15 bardzo spieszyli się do swoich miejsc, by oddać głos. 20 z nich było przeciw upamiętnieniu premiera Mazowieckiego (m.in. wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka), a ośmiu (w tym Paweł  Kukiz i Piotr Liroy-Marzec) nie zagłosowało.

Przeciw uchwale było też ośmioro posłów PiS (w tym m.in. Barbara Bubula i Anna Sobecka), 10 wstrzymało się od głosu, a aż 45 nie głosowało. Na podstawie nagrań trudno jednak stwierdzić, którzy z tych ostatnich wyszli z sali, a których nie było tam cały czas.

Moment głosowaniaMoment głosowania Fot. sejm.gov.pl

Na wyjście posłów zwrócili uwagę inni parlamentarzyści. "Smutne" - napisał Krzysztof Brejza? z PO. "Sejm uczcił 90 rocznicę urodzin premiera Tadeusza Mazowieckiego.
Paweł Kukiz i jego ekipa wyszła z sali" - napisał poseł Michał Stasiński, który zamieścił nagranie z sali plenarnej.

Wychodzenie z sali skrytykował też m.in. Piotr Król z PiS. "Przy głosowaniu uchwały w sprawie uczczenia 90 rocznicy urodzin Tadeusza Mazowieckiego klub Kukiz 15 wyszedł z Sali Plenarnej. Sądząc po wpisach które pojawiły się po chwili to miała być manifestacja... Słabe to" - ocenił.

Co zaskakujące, przeciw uchwale było także... pięciu posłów PO. Okazało się, że była to "niefortunna pomyłka", o czym napisał poseł Marek Hok. Wraz z czworgiem pozostałych członków PO wystosował pismo do marszałka Sejmu. Wyjaśnia w nim, że doszło do pomyłki i prosi o adnotację w protokole posiedzenia.

Więcej o:
Komentarze (684)
Sejm uczcił pamięć premiera Mazowieckiego. Część posłów PiS i Kukiz'15 wyszła z sali
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 111 razy 95

  Jak nie wiesz jak się zachować, zachowaj się przyzwoicie..., widocznie to obce pojęcie dla niektórych

 • optymus58

  Oceniono 99 razy 89

  Kto nie ma szacunkiem do HISTORII SWOJEJ OJCZYZNY SAM NA TAKOWY NIE ZASLUGUJE!!!!

 • francek4

  Oceniono 98 razy 80

  przecież to jest wiadomo od samego początku że ta pseudo partia kukiz to jest papier toaletowy pisowców , nie wiedzieliście o tym ? ....

 • polakadam

  Oceniono 88 razy 78

  Sobecka zachowała się bardzo po katolicku.
  Nie uszanować pamięci zmarłego wielkiego Polaka.
  Za to do egzorcyzmów typu uczczenie objawień fatimskich to jest pierwsza.
  Zawsze mówiłem że religijność pisiorów nie ma nic wspólnego z nauką Ewangelii.
  Mówią że są katolikami a wierzą chyba w Belzebuba.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 86 razy 74

  Kukiz i ta cała jego zbieranina jest po prostu żałosna...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX