Waszczykowski mijał się z prawdą. MSZ: Nie było ekspertyz ws. fałszerstwa przy wyborze Tuska

Witold Waszczykowski

Witold Waszczykowski (Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta)

Szef MSZ twierdził niedawno, że ma ekspertyzy, które wskazują, że wybór Donalda Tuska na szefa RE był fałszerstwem. Jednak po interpelacji posła PO, ministerstwo przyznało, że nigdy takich ekspertyz nie zamawiało.

- Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy mówiące o tym, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - mówił pod koniec marca szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski i zapowiadał, że zamierza przedstawić je premier Beacie Szydło.

Poseł PO Krzysztof Brejza niezwłocznie złożył interpelację, w której prosił o podanie dokładnych informacji w tej sprawie. Parlamentarzysta pytał m.in. o autora ekspertyz, termin ich zlecenia i udostępnienie ich pełnej treści opinii publicznej. Na odpowiedź czekał trzy tygodnie.

Ekspertyzy, których nie było

W środę na stronie Sejmu pojawiła się odpowiedź zastępcy Waszczykowskiego Konrada Szymańskiego. Wynika z niej, że rząd nigdy nie zamawiał ekspertyz dotyczących rzekomego fałszerstwa procedury wyborczej w czasie szczytu w Brukseli.

Uprzejmie informuję, że rząd nie zamawiał ekspertyz dotyczących fałszerstwa procedury wyborczej przy wyborze Donalda Tuska, zatem pytania o autora ekspertyz, o datę ich zamówienia oraz o udostępnienie pełnej wersji tych ekspertyz są bezprzedmiotowe

 - oświadczył wiceszef MSZ.

"Murzyńskość", "rowerzyści i wegetarianie" czy "ajatollah Rzepliński". Wszystkie wpadki ministra Waszczykowskiego

Sam minister spraw zagranicznych również szybko się z tych słów wycofał. - Nawiązywałem do wypowiedzi opublikowanych chociażby w tygodniku "Do Rzeczy" - tłumaczył się na briefingu kilka godzin później.

27 do 1

Do rzekomego fałszerstwa miało dojść w czasie głosowania, w którym Tusk został po raz drugi wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej. Na kilka dni przed szczytem, na którym miała zapaść decyzja o reelekcji Tuska, Polska wyznaczyła jedynego kontrkandydata - Jacka Saryusza-Wolskiego. Nie poparł go jednak nikt poza Beatą Szydło. Witold Waszczykowski oświadczył, że Saryusz-Wolski nie przegrał, ponieważ "nie zastosowano procedury głosowania".

- I pokazaliśmy, że nie było głosowania nad Tuskiem. Zapytano, kto jest przeciw, nie było pytania, kto jest za, kto się wstrzymał. Nie jest prawdą, że przegraliśmy 27 do 1. Wykazaliśmy na tym pseudogłosowaniu, że mamy do czynienia z podwójnymi standardami - mówił Waszczykowski w TVN24.

A TERAZ ZOBACZ: Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: "Sto lat!", inni "Będziesz siedzieć!"

Jak dobrze znasz naszą piękną Polskę? Musisz mieć co najmniej 12/15
1/15Zaczynamy od podstaw: powierzchnia administracyjna Polski to:
Zobacz także
 • Witold Waszczykowski Waszczykowski chce w USA prosić o pomoc ws. Smoleńska. Ma już umówione spotkanie
 • Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski Sondaż miażdżący dla Waszczykowskiego. Połowa badanych chce jego dymisji
Komentarze (159)
Waszczykowski mijał się z prawdą. MSZ: Nie było ekspertyz ws. fałszerstwa przy wyborze Tuska
Zaloguj się
 • kotprezesa

  Oceniono 39 razy 31

  No... ale kogoś to zdziwiło? Że kłamie?
  Facet jest durniem jak cała ta piSSowska zgraja.

 • jurek4491

  Oceniono 30 razy 22

  Wiarygodność PiS dzielców jest ŻADNA .
  Cytuję Broszkę z kampanii wyborczej , " Ministrem Obrony Narodowej będzie Gowin a Gowin mlask , mlask .

 • lasne

  Oceniono 30 razy 18

  Nie "mijał się z prawdą" tylko ordynarnie kłamał. Nazywajcie rzeczy po imieniu.

 • evident

  Oceniono 21 razy 17

  czyli dymisja natychmiast

 • chi-neng

  Oceniono 24 razy 16

  "Szef MSZ twierdził niedawno, że ma ekspertyzy, które wskazują, że wybór Donalda Tuska na szefa RE był fałszerstwem. Jednak po interpelacji posła PO, ministerstwo przyznało, że nigdy takich ekspertyz nie zamawiało."
  -----
  Czy nie ma ani jednej osoby przyzwoitej w calej tej przekletej sekcie, ktora dorwala sie do wladzy i pousadzala na najwyzszych stolkach najwiekszych:

  - lajdakow
  - oszustow
  - klamcow fabrykujacych, transformujacych, profanujacych
  - projektujacych wszystko co sie da
  - i zawlaszczajacych co sie da?

  Jak to jest mozliwe, ze 24-27% spoleczenstwa moze byc tak omamione 'amokiem milosci do kaczej d..y', ze zatracila wlasna osobowosc i tozsamosc calkowicie?

  Moze potrafilabym to zrozumiec, gdyby to byl faktycznie tak atrakcyjny obiekt, gwiazda nad gwiazdami, ze wszyscy inni przy nim wysiadaja, nawet Angelina Jolie ...:).

 • def11

  Oceniono 16 razy 14

  Czy Jaś Fasola spraw zagranicznych jest na prawdę tak głupi, czy takiego tylko udaje ?

 • newpatric

  Oceniono 17 razy 13

  Efekty rządów PIS, Szydło, Waszczykowskiego i Macierewicza: POLSKA STAJE SIĘ ZAGROŻENIEM DLA NATO.

  Sensacyjna opinia brytyjskiego wywiadu. Mocny cytat: "Polska przestaje byc sojusznikiem i staje się zagrożeniem"

  Polityka" opublikowała tekst zatytułowany "Mali agenci", w którym opisuje "jak ludzie Macierewicza rozbili polski kontrwywiad". Tygodnik zarzuca władzy PiS wyrzucanie oficerów, degradacje i mobbing, a w konsekwencji doprowadzenie do samobójstwa jednego z oficerów.

  Jednak tragiczny koniec życia Waldemara K. to nie koniec złych wiadomości na temat polskiego kontrwywiadu, jakie ma do przekazania "Polityka". Gazeta cytuje także opinię brytyjskiego wywiadu MI-6 na temat Polski. Delikatnie rzecz ujmując nie jest to opinia pochlebna, lecz alarmująca. Według cytowanego przez "Politykę" fragmentu raportu, Polska, która zgodnie ze słowami ministra Waszczykowskiego jeszcze na krótko przed Brexitem upatrywała w Wielkiej Brytanii najważniejszego sojusznika w Unii Europejskiej, jest przez nią postrzegana jako kraj, przed którym trzeba się mieć na baczności.

  Powód? Brytyjczykom nie podoba się wyrzucanie przez PiS ludzi z pracy w administracji, co ma osłabiać pozycję Polski i jej bezpieczeństwo, a pośrednio bezpieczeństwo europejskie. Na miejsce wyrzuconych przez PiS mają masowo próbować przeniknąć rosyjscy agencji. Opinia MI-6 jest jednoznaczna - Polska wpada w ręce Rosji i zaczyna być zagrożeniem dla Europy.

  "Efektem obecnych czystek, przeprowadzanych przez polskie władze, są masowe próby infiltracji ze strony rosyjskich służb, które chcą umieścić jak najwięcej swych ludzi w polskiej administracji. Polska przestaje być sojusznikiem w obliczu wyzwań ze strony Rosji i staje się zagrożeniem dla całej naszej wspólnoty" - taki cytat MI-6 przytacza "Polityka".

  Całość: natemat.pl/205323,polityka-cytuje-sensacyjna-opinie-brytyjskiego-wywiadu-polska-przestaje-byc-sojusznikiem-staje-sie-zagrozeniem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje