W PO zrzedną miny, gdy to zobaczą. PiS z DWA RAZY większym poparciem [NOWY SONDAŻ]

20.04.2017 17:33
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

• PiS 38 proc., PO 19 - to wynik nowego sondażu Kantar Public (d. TNS Polska)
• Notowania PO spadły o 2 pkt proc., PiS wzrosły o 3 pkt. proc.
• Inne sondaże pokazywały niewielką przewagę PiS nad PO

Jeszcze niedawno PO cieszyła się z nowego sondażu Kantar Public dla "Wyborczej", w którym od PiS dzielił ją tylko 1 pkt. proc. Jeśli wziąć pod uwagę wyniki sondażu Kantar Public, opublikowane właśnie przez PAP, w  Platformie nie ma powodu do radości. Gdyby wybory odbyłyby się teraz, 38 proc. ankietowanych oddałoby głos na PiS (wzrost o 3 pkt proc. względem sondażu z marca). Na drugim miejscu znalazła się PO z 19-proc. poparciem (spadek o 2 pkt proc.). Na trzecim uplasował się Kukiz'15 z 11 proc. (więcej o 3 pkt proc.). Próg wyborczy osiągnęłaby jeszcze Nowoczesna, na którą chciało głosować 5 proc. (spadek o 3 pkt proc.).

Dowiedz się więcej:

Jakie partie znalazłyby się poniżej progu wyborczego?

Nieco poniżej progu wyborczego znalazłyby się: SLD z 4 proc. poparcia (bez zmian), na PSL głosowałoby 3 proc. ankietowanych (spadek o 1 pkt proc.), Partia Razem uzyskałaby w kwietniu poparcie 2 proc. respondentów (bez zmian). Partia Wolność (dawniej KORWiN) oraz Twój Ruch osiągnęły poparcie na poziomie 1 proc. każda. W przypadku partii Wolność poparcie nie zmieniło się, a w przypadku Twojego Ruchu notowania wzrosły o 1 pkt. proc.

Kiedy i jak przeprowadzono badanie?

Badanie przeprowadzono 6-11 kwietnia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1037 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

Jak wyglądał rozkład głosów PiS i PO w innych sondażach?

Sondaże z marca, przeprowadzone po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej, pokazały niewielką przewagę PiS nad PO. W sondażu pracowni IBRIS dla "Rzeczpospolitej" PiS zanotowało 29 proc. poparcia. Druga w sondażu PO odnotowała skok poparcia aż o 10 pkt. proc., do 27 proc. Pracownia IPSOS dla OKO.press podała wyniki sondażu, gdzie chęć oddania głosu na PiS wyraziło 32 proc. pytanych, a na PO - 28 proc. (wzrost o 8 pkt. proc.). Sondaż Kantar Public dla Wyborczej wskazał 27 proc. dla PiS i 24 proc. dla PO (wzrost o 10 pkt proc.). W sondażu Kantar Millward Brown dla "Faktów" TVN i TVN24, chęć głosowania na PiS wyraziło 29 proc. wyborców, a na Platformę 27 proc. (wzrost o 3 pkt. proc.). A jak wyglądały kwietniowe sondaże? Według sondażu dla Nowa TV oraz "Super Expressu" PiS mogłoby liczyć na 31 proc., a PO 26 proc. (wzrost o 6 pkt. proc.). Sondaż Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci" to 35 proc. PiS i 26 proc. PO. Podobne wyniki podał później CBOS: 37 proc. dla PiS i 26 proc. dla PO (7 proc. więcej niż w poprzednim badaniu tej sondażowni). 28 proc. PiS i 27 proc. PO - to z kolei wyniki kwietniowego sondażu Kantar Public dla "Wyborczej".

A TERAZ ZOBACZ: Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: "Sto lat!", inni "Będziesz siedzieć!"

Rozpoznasz znane budowle tylko po fragmencie? Quiz dla spostrzegawczych
1/11To fragment:
Komentarze (708)
W PO zrzedną miny, gdy to zobaczą. PiS z DWA RAZY większym poparciem [NOWY SONDAŻ]
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 104 razy 68

  Po dymisji Berczyńskiego niech zrobią sondaż.Poszukiwania bomby termobarycznej będą cholernie mocno utrudnione...

 • bkiton

  Oceniono 78 razy 54

  Wacek Berczyński podał się do dymisji.
  Morawiecki kłoci się z Rafalską.
  Duda pisze listy bez odpowiedzi.
  Misiek poszedł w PISdu.
  W Oświecimiu dupę namoczyli BORowcy, przy udziale premier
  Antek podskakuje prezesowi
  Donald wyjechał i jeszcze mu skoczyło poparcie w kraju i na Zachodzie
  Więc trzeba to przykryć i powiedzieć suwerenowi, że nic się nie dzieje
  Wręcz przeciwnie - słuszną linię ma nasza partia
  Pasmo sukcesów trwa

 • trebiusz

  Oceniono 27 razy 27

  Czyli duża grupa ludzi bardzo często zmienia zdanie.Jadą od ściany,do ściany.Tak na poważnie trzeba czekać do wyborów samorządowych,a sondaże traktować jak przepowiednie pijanej wróżki.

 • matts06

  Oceniono 29 razy 21

  I to potwierdza to co pisałem po ostatnim sondażu w piątek dla Gazety Wyborczej. O dziwo był to sondaż również zrobiony prze Kantar Public praktycznie w tym samym terminie. Ta sama sondażownia, tylko zlecający inny i tyle w tym temacie ;) Kto zleca ten ma takie wyniki. Nie wierzyłem w tamten sondaż, czyli różnicę 1% między PO i PiS, tak samo jak nie wierzę w ten sondaż gdzie PiS miałoby 20% przewagi nad PO. Zresztą super, PO i Nowoczesna zawsze od wyborów miały ok.35% poparcia, tutaj wychodzi 24%, nikt z opozycji nie zyskał, tak więc gdzieś się procenty zapodziały :)

 • fakiba

  Oceniono 51 razy 21

  Może prezio się skusi i wcześniejsze wybory zrobi , taki dobry sondaż będzie miał większość konstytucyjną , do roboty pisiory

 • onuce-precz

  Oceniono 28 razy 18

  o moherach nie ma co mówić ale zastanawia mnie kto glosuje na kompletnego dyletanta kukiza?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje