Sędziowie przerywali rozprawy i szli na zebrania. Tak wyglądał protest przeciw planom Ziobry

20.04.2017 15:34
W południe w polskich sądach na pół godziny przerywano rozprawy. Sędziowie spotykali się na zebraniach, podczas których dyskutowali na temat reformy planowanej przez ministerstwo sprawiedliwości.

- Przed godziną 12. dziennikarze zebrali się przed salą konferencyjną, w której odbyło się zebranie sędziów. Tak bowiem sami sędziowie nazywali protest - relacjonuje nasz reporter Tomasz Golonko, który był dziś w Sądzie Okręgowym przy ul. Solidarności w Warszawie. Media nie mogły uczestniczyć w tych spotkaniach.

Zebrania dotyczące reformy sądownictwa odbyły się dziś w całej Polsce. Rozprawy, które wtedy się odbywały, zostały przerwane na pół godziny. Sędzia Anna Ptaszek z Sądu Okręgowego tłumaczyła, że "nie jest to protest, tylko zebranie, którego celem jest przedyskutowanie tego, co się dzieje w sądownictwie".

Jak mówiła, sędziowie są "zaniepokojeni wprowadzaną reformą". - Możemy spodziewać się nadmiernej ingerencji władzy wykonawczej w działanie władzy sądowniczej. Te kwestie niepokoją również pana prezydenta - mówiła sędzia Ptaszek.

Zapewniła, że w związku z zebraniami nie odwołano ani nie odroczono żadnej ze sprawy, a sędziowie, którzy zdecydowali się na przerwę w rozprawie poinformowali o tym strony postępowania. Podczas spotkań sędziowie wysłuchali m.in. wystąpień prof. Adama Strzembosza i profesora Ryszarda Piotrowskiego. W sumie zebrania trwały ok. 30 minut.

Rewolucja PiS w sądach dotyczy także ciebie. Zobacz, jak łatwo popaść w konflikt z państwem >>>

"Sędzia ma być PiSoodporny"

Z kolei przed wejściem do budynku sądowego zebrało się kilkadziesiąt osób, które przyniosły z sobą m.in. polskie flagi i transparenty z napisami m.in. "Ręce precz od sądów" czy "Sędzia ma być PiSoodporny".

- W rozmowie z nami mieszkańcy mówili: "dość łamania konstytucji, jesteśmy murem za sędziami, którzy mają być bezstronni, a tylko to gwarantuje Polakom poczucie bezpieczeństwa" - relacjonuje Tomasz Golonko.

Zebrania sędziów zapowiadano w całym kraju. W największej sali gdańskiego sądu okręgowego stawiło się ponad stu spośród 136 sędziów. W Warszawie kontynuacja ma odbyć się godz. 16, kiedy na ulicy Pawiej spotkają się wszyscy stołeczni sędziowie.

Reforma sądownictwa wg PiS

Proponowane przez PiS rozwiązania miałyby wejść w życie 1 lipca. Przewidują, że prezesi sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych będą mogli być odwołani przez ministra sprawiedliwości w toku kadencji w przypadku np. rażącego niewywiązywania się z obowiązków; gdy dalsze pełnienie funkcji nie da się pogodzić z dobrem wymiaru sprawiedliwości; stwierdzenia szczególnie niskiej efektywności działań.     

Poszerzony ma być także zakres oświadczeń majątkowych składanych przez sędziów, zaś obowiązkiem składania oświadczeń mieliby zostać objęci także dyrektorzy sądów.

Projekt PiS dotyczy też "wprowadzenia nowych narzędzi nadzoru zewnętrznego i wewnętrznego nad działalnością administracyjną sądów; wprowadzenia, jako zasady ustrojowej, losowego przydziału spraw sędziom oraz zasady równego obciążenia w sądzie sędziów sprawami".

 

Rozpoznasz znane budowle tylko po fragmencie? Quiz dla spostrzegawczych
1/11To fragment:
Zobacz także
Komentarze (145)
Sędziowie przerywali rozprawy i szli na zebrania. Tak wyglądał protest przeciw planom Ziobry
Zaloguj się
 • newpatric

  Oceniono 21 razy 9

  PIS szkodzi Polsce i to może doprowadzić do tragedii:

  Efekty rządów PIS i Macierewicza: POLSKA STAJE SIĘ ZAGROŻENIEM DLA NATO.

  Sensacyjna opinia brytyjskiego wywiadu. Mocny cytat: "Polska przestaje byc sojusznikiem i staje się zagrożeniem"

  Polityka" opublikowała tekst zatytułowany "Mali agenci", w którym opisuje "jak ludzie Macierewicza rozbili polski kontrwywiad". Tygodnik zarzuca władzy PiS wyrzucanie oficerów, degradacje i mobbing, a w konsekwencji doprowadzenie do samobójstwa jednego z oficerów.

  Jednak tragiczny koniec życia Waldemara K. to nie koniec złych wiadomości na temat polskiego kontrwywiadu, jakie ma do przekazania "Polityka". Gazeta cytuje także opinię brytyjskiego wywiadu MI-6 na temat Polski. Delikatnie rzecz ujmując nie jest to opinia pochlebna, lecz alarmująca. Według cytowanego przez "Politykę" fragmentu raportu, Polska, która zgodnie ze słowami ministra Waszczykowskiego jeszcze na krótko przed Brexitem upatrywała w Wielkiej Brytanii najważniejszego sojusznika w Unii Europejskiej, jest przez nią postrzegana jako kraj, przed którym trzeba się mieć na baczności.

  Powód? Brytyjczykom nie podoba się wyrzucanie przez PiS ludzi z pracy w administracji, co ma osłabiać pozycję Polski i jej bezpieczeństwo, a pośrednio bezpieczeństwo europejskie. Na miejsce wyrzuconych przez PiS mają masowo próbować przeniknąć rosyjscy agencji. Opinia MI-6 jest jednoznaczna - Polska wpada w ręce Rosji i zaczyna być zagrożeniem dla Europy.

  "Efektem obecnych czystek, przeprowadzanych przez polskie władze, są masowe próby infiltracji ze strony rosyjskich służb, które chcą umieścić jak najwięcej swych ludzi w polskiej administracji. Polska przestaje być sojusznikiem w obliczu wyzwań ze strony Rosji i staje się zagrożeniem dla całej naszej wspólnoty" - taki cytat MI-6 przytacza "Polityka".

  Całość: natemat.pl/205323,polityka-cytuje-sensacyjna-opinie-brytyjskiego-wywiadu-polska-przestaje-byc-sojusznikiem-staje-sie-zagrozeniem

 • 2bogaty-wienc-mondry

  Oceniono 11 razy 7

  Nie sądziłem że nadejdzie taki czas,kiedy wpis o serwisie z aukcjami komorniczymi będzie najrozsądniejszym z wszystkich wpisów pod artykułem na forum gazeta.pl...
  Oglądanie ostatniego sezonu "Homeland" pomaga zrozumieć,jak działają takie fora i kim są komentujący.

 • 1963mw

  Oceniono 24 razy 6

  Kościół rzymsko-smoleńsko-katolicki - PiSowski
  Prokuratura - PiSowska
  "Solidarność" - PiSowska
  Szkolnictwo - PiSowskie
  ostały się jeszcze sądy - nie dać narodowymsocjalistom sądów.

 • mer1lin

  Oceniono 9 razy 5

  Niepokój Pana PiSdenta to gra pozorów.
  I tak ,jak Pan Prezes każe ,Pan PiSdent podpisze.

 • ds215

  Oceniono 7 razy 3

  Czy jak ja w pracy przerwe prace na pol godziny bede mial platne czy mnie wywala z roboty?

 • proteusz33

  Oceniono 31 razy 3

  Lepiej strajkować niż pracować.Gdyby tak potrącali im z wypłaty za czas strajku to by poszli po rozum do głowy

 • fakiba

  Oceniono 33 razy 3

  Brawo sędziowie , nie można pozwolić żeby wyroki pisał prezio na Nowogrodzkiej tak jak to się obecnie dzieje w TK

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje