Macierewicz nałożył na żołnierzy nowy obowiązek: mają strzec popiersia Lecha Kaczyńskiego

19.04.2017 13:57
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta)

Na co dzień stołeczny garnizon ma za zadanie m.in. ochraniać ważne instytucje wojska i zapewnić oprawę uroczystości. Dziś szef MON Antoni Macierewicz w uroczystym wystąpieniu powiedział, że "spada na nich" inny "wielki obowiązek".

10 kwietnia, w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej przed siedziba Dowództwa Garnizonu Warszawa na placu Piłsudskiego zostało uroczyście odsłonięte popiersie Lecha Kaczyńskiego. Później zostało przeniesione do budynku i jest wystawione w oknie sąsiadującym z głównym wejściem. Stołeczny urząd miasta zwracał uwagę, że potrzebne byłyby zezwolenia, by ustawić pomnik na placu. Monument ich nie miał - podawał wówczas portal tvnwarszawa.pl.

Dziś, w czasie święta Dowództwa Garnizonu Warszawa, szef MON Antoni Macierewicz we wzniosłych słowach nawiązał do tego pomnika.

Tak jak na co dzień strzeżecie wielkiej tradycji i dorobku Wojska Polskiego i polskich żołnierzy zaklętych w Grobie Nieznanego Żołnierza, tak od tygodnia spada na was wielki obowiązek strzeżenie popiersia tego, który poległ w obronie Rzeczpospolitej

- powiedział Macierewicz.

A jakie obowiązki ma garnizon na co dzień? Odpowiada m.in. za oprawę uroczystości państwowych oraz ochronę instytucji MON, Sztabu Generalnego i dwóch najważniejszych dowództw - generalnego i operacyjnego. Jednostka jest podporządkowana bezpośrednio szefowi MON.

Jego częścią jest rozpoznawalny Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego. Na co dzień żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych pełnią straż na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza i przed Pałacem Prezydenckim. Dowództwu podlega też 20 orkiestr wojskowych. Co roku DGW organizuje na początku września obchody święta kawalerii.

A TERAZ ZOBACZ: Tłumy witają Donalda Tuska. Jedni krzyczą: "Sto lat!", inni "Będziesz siedzieć!"

Uważasz, że dobrze znasz mapę Polski? To sprawdź się w tym quizie
1/17Zacznijmy od czegoś naprawdę łatwego. Gdzie znajduje się Jastarnia?
Komentarze (331)
Macierewicz nałożył na żołnierzy nowy obowiązek: mają strzec popiersia Lecha Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 56 razy 50

  Straż smoleńska przy każdym pomniku.Przy każdej tablicy.Modernizacja polskiej armii idzie w prawidłowym kierunku..Brawo panie Antoni.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 50 razy 46

  No dobra.

  Jeżeli żołnierze maja obowiązek pilnować pomników, popiersi i tradycji to do ciężkiej cholery, kto pilnuje granic ?!?!?!?!

 • bkiton

  Oceniono 42 razy 38

  Panie prezesie, po raz kolejny gratuluję świra w rządzie.
  Proponuję go odznaczyć na najbliższym plenum.
  Spełnia się kaczy sen - Polska w ruinie totalnej.

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 36

  Tylko tego pomniczka mają strzec , to jakieś niedopatrzenie ze strony Antka , a co z innymi pomniczkami tabliczkami , co z ulicami i placami noszącymi "poległego"

 • fakiba

  Oceniono 30 razy 28

  Alę będzie wojska potrzeba żeby wszystkie pomniczki , uliczki i placyki imienia LK chronić , bo ochrona tego jednego to tylko początek , OTK nada się do tego tylko trochę , resztę będzie co najmniej Grom obsługiwać

 • remo29

  Oceniono 28 razy 26

  Halo, panowie w mundurach, długo tak jeszcze? Nie gotuje wam się w żyłach, gdy ktoś waszym mundurem wyciera sobie buty?

 • munaciello

  Oceniono 27 razy 25

  Parafrazując stary rosyjski dowcip: dlaczego za tzw. dobrej zmiany zaczęto w Polsce produkować tak szerokie łóżka?
  Bo Lech Kaczyński zawsze z nami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje