Waszczykowski chce w USA prosić o pomoc ws. Smoleńska. Ma już umówione spotkanie

Witold Waszczykowski zaraz po świętach wybiera się do USA. Zapowiada, że częścią tej wizyty będzie rozmowa o katastrofie smoleńskiej. I ma bardzo konkretne oczekiwania.

- Jak pan odpowiada w czasie rozmów na najwyższym szczeblu dyplomatycznym na pytanie, co wydarzyło się 10 kwietnia w Smoleńsku? - zapytali szefa polskiej dyplomacji dziennikarze wPolityce. Waszczykowski odparł, że "katastrofa jest owiana wielką tajemnicą" i "jednym ze scenariuszy, które musimy rozważać, jest celowe działanie, zamach".

W środę chce o Smoleńsku opowiadać sekretarzowi stanu USA, Rexowi Tillersonowi. Co dokładnie zamierza powiedzieć? - Na jakim etapie jest polskie śledztwo w sprawie tragedii - że jest sparaliżowane brakiem możliwości odzyskania wraku i skrzynek, niemożnością jakiejkolwiek współpracy z prokuraturą rosyjską, brakiem możliwości przesłuchania kontrolerów, którzy mieli swój udział w doprowadzeniu do katastrofy - zdradził dziennikarzom prawicowego portalu.

Czego oczekuje? "Przynajmniej zainteresowania", a w dalszej perspektywie także "presji dyplomatycznej" na Rosję. Z wywiadu wynika też, że Polska chce poprosić USA o formalne włączenie się do śledztwa. 

Waszczykowski twierdzi, że "administracja Baracka Obamy była pod wpływem koncepcji resetu z Moskwą". Jak mówi minister, prośba ws. Smoleńska padła na spotkaniu z Johnem Kerrym w 2015 r. Jak zareagowały USA? Zupełną ciszą - dowiadujemy się z wywiadu na łamach wPolityce.

A TERAZ ZOBACZ: "Coraz bliżej prawdy". Od 6 lat Jarosław Kaczyński powtarza to samo

Więcej o:
Komentarze (402)
Waszczykowski chce w USA prosić o pomoc ws. Smoleńska. Ma już umówione spotkanie
Zaloguj się
 • Harald Wessling

  Oceniono 62 razy 58

  Amerykanie robili dla nas dużo jeszcze przed katastrofa. Próbowali na przykład na kursach w swoich akademiach nauczyć gen. Błasika i innych pilotów poszanowania procedur i unikania kozactwa. Niestety, gen. Błasik zawiódł. "Casa" a potem Smoleńsk to porażka bez precedensu. I to właśnie Waszczykowski usłyszy od Amerykanów. Tyle, że żaden oficjalny komunikat o tym nie wspomni.

 • e50504

  Oceniono 65 razy 49

  To są takie ziemniaki że to się powoli zaczyna wymykać spod kontroli. Sam już się w tym gubię. Oni robią to na potrzeby upośledzonej części naszego społeczeństwa wyznającego religię smoleńską, czy ten jełop w za dużym garniturze i damskich okularach wierzy w to co gada?

 • e50504

  Oceniono 58 razy 34

  Co jak co, ale koleś ma stalowe nerwy. Nie zna się na niczym, nic nie potrafi, jak na dyplomatę jest wyjątkowo niesympatyczny, wszyscy z niego leją, nie zna obcych języków, nosi za duże garnitury i jeździ po świecie opowiadać o wybuchowych parówkach, a cały czas jakoś się trzyma. Szacun.

 • Jan Kowalski

  Oceniono 35 razy 27

  'Nie zabijajcie nas' Waszczu uważaj, ruscy mają "Ojca wszystkich bomb" (dzisiaj się dowiedziałem) :):):)
  Wg. Wiki i ichniejszych deklaracji ponoć 4 razy większa/silniejsza od hamerykańkiej "Matki" :)

 • zgryz3

  Oceniono 50 razy 22

  Spadajcie, oszuści, pasożyci i parszywe cmentarne hieny z tym Smoleńskiem. Tragedia się stała, a przez was rzygać się chce na samo słowo "Smoleńsk".

 • this.man

  Oceniono 17 razy 17

  Waszczykowski ma umówione spotkanie ale chyba w New York State Psychiatric Institute.

 • Pierre Dolpis

  Oceniono 37 razy 17

  Tillerson wyrazi zrozumienie. i tyle.
  przecież nikt na świecie nie traktuje poważnie San Escobara

 • johang28

  Oceniono 15 razy 15

  Znowu jedzie ośmieszać Polskę.Dlaczego pisiory tak bardzo nienawidzą Polskę i Polaków?Jak im nie podoba się Polska,to niech jadą sobie do swojego kraju,do Wolski,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX