Nowy sondaż - PiS odrabia straty, przewaga nad PO wynosi już 9 proc.

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, na PiS oddałoby głos 35 proc. badanych. Na PO - 26 proc. Tak wynika z sondażu Kantar Public dla wPolityce.pl i "wSieci". Ale "Gazeta Wyborcza" zauważa pewien szczegół.

Według sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public (dawniej TNS) dla portalu wPolityce.pl i tygodnika "wSieci" PiS powiększa swój elektorat i jego przewaga nad PO wynosi już 9 punktów proc. Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, na partię rządzącą głos oddałoby 35 proc. respondentów, a na PO - 26 proc. "Gazeta Wyborcza" porównała ten sondaż do przeprowadzonego przez tę samą pracownię 23 marca tego roku. Wniosek? Różnice między dwiema największymi partiami wcale nie są takie duże.

W nowym sondażu chęć głosowania na ruch Kukiz'15 zadeklarowało 13 proc. badanych, na Nowoczesną - 10 proc. Próg wyborczy przekroczyłby również SLD z wynikiem 5 proc. Do Sejmu nie weszłyby za to PSL (4 proc.), Wolność Janusza Korwin-Mikkego (3 proc.) i partia Razem (również 3 proc.).

Dwie trzecie (66 proc.) badanych stwierdziło, że na pewno wzięłoby udział w wyborach, 18 proc. - raczej tak. Badanie zrealizowano w dniach 4-5 kwietnia 2017r. na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków za pomocą wywiadów telefonicznych CATI.

Różnice w granicach błędu statystycznego

Jak jednak zauważa "Gazeta Wyborcza", w badaniu nie uwzględniono odpowiedzi "nie wiem, trudno powiedzieć". "Głosy tych, którzy planują iść na wybory, ale jeszcze nie wiedzą, na kogo zagłosują, zostały proporcjonalnie rozdzielone pomiędzy wszystkie partie" - pisze gazeta.

W ostatnim sondażu przeprowadzonym dla "GW" również przez Kantar Public, w którym odpowiedzi niezdecydowanych zostały wzięte pod uwagę, przewaga PiS nad PO była mniejsza (3 punkty proc.). Według "Wyborczej" po uwzględnieniu odpowiedzi "nie wiem" różnice między tymi sondażami są "w granicach błędu statystycznego". Porównując, notowania PiS od 23 marca wzrosły o 3 proc., a PO zmalały o 2 proc.

A TERAZ ZOBACZ: Jak PiS traci poparcie w sondażach

Więcej o:
Komentarze (244)
Nowy sondaż - PiS odrabia straty, przewaga nad PO wynosi już 9 proc.
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 74 razy 46

  Karnowskie zamówiły prezesowi lepszy sondaż, bo płakał po nocach i przestało go cieszyć rodeo. Dostaną cukierka z budżetu, od nas wszystkich. :-)

 • polakadam

  Oceniono 64 razy 38

  PIS TONIE
  Sondaż zrobiony na zamówienie polityczne gazet wPolityce i "wSieci".
  Wyniki musiały być zgodne z oczekiwaniami płatników.

 • newpatric

  Oceniono 52 razy 30

  Kantar czyli kant...

  Fajnie, że PIS już zdycha :)

  Poczekajmy, za chwile będą fajnie rzęzić :)

 • viaac

  Oceniono 60 razy 30

  Armia przekonana o porażce przegra bitwę przed jej rozpoczęciem. Trzeba było reanimować podupadłe morale w szeregach PiSbolszewii i proszę, oto nowy sondaż na zamówienie organu prasowego partii. I jaki optymistyczny od razu.

 • newpatric

  Oceniono 50 razy 28

  PIS zdycha powoli... :)

  Świetna wiadomość, że kolejny sondaż naciągany, niech się pocieszą by po chwili znów odnieść kolejny sukces w stylu 27:0

  :)

 • Przemek Wnuk

  Oceniono 39 razy 25

  Jak sondaż robiony na zamówienie "W Sieci" i "W polityce" to te 35% to i tak słabiutko. Powinni mieć z 50%.Chyba za słabo zapłacili.

 • emzaprawa

  Oceniono 42 razy 24

  No to skucha. Trzeba było zamówić w CBOSie, to by się zgodziło i byłoby bez kozery 55 proc. dla PIS.

 • kruk6666

  Oceniono 41 razy 19

  Mająca 45% udziały w Kantar Public TVPiS ( tego ciemny lud nie wie) już naprostowała sprawę poparcia, ciemny lud wyje ze szczęścia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX