RMF FM: Polska wycofuje się z Eurokorpusu. Macierewicz: To nie jest prawda

• RMF FM: Polscy wojskowi nie będą członkami Eurokorpusu
• Minister obrony narodowej zdementował informację
• MON: rezygnujemy jedynie ze starań o bycie państwem ramowym

Polska ma wycofać się z Eurokorpusu, opuści go ok. 120 polskich oficerów - podało RMF FM. Jak wynika z ustaleń radia, to decyzja szefa MON Antoniego Macierewicza związana z umacnianiem flanki wschodniej. Informacje w rozmowie z agencją AFP potwierdził rzecznik Eurokorpusu, twierdząc, że Polska za trzy lata przestanie być członkiem jednostki. Kierownictwo MON zaprzecza. "Nie jest prawdą, że Polska wycofuje się z Eurokorpusu" - napisał na Twitterze Antoni Macierewicz. Wieczorem MON zamieściło oświadczenie z wyjaśnieniem. "Decyzją Ministra Obrony Narodowej Polska jedynie zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład" - czytamy w oświadczeniu.

Dowiedz się więcej:

Co jeszcze znalazło się w oświadczeniu?

Jak zapewnia resort obrony Polska w Eurokorpusie zachowa "dalej status państwa stowarzyszonego i będzie się angażować w stopniu odpowiednim do tego statusu i zaangażowania innych państw europejskich". Decyzja o ograniczeniu współpracy podyktowania jest "koniecznością redukcji zaangażowania w związku ze zwiększeniem obciążeń wojska wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, w tym wzmacnianiem flanki wschodniej NATO i zmianą charakteru aktywności Eurokorpusu". 

Jak wcześniej doniesienia komentowali politycy PiS?

 - To nieprawdziwa informacja, nie warto jej komentować. Nie jest oparta na faktach - mówił w TVN24 wiceszef MON Bartosz Kownacki. - Dla mnie to piramidalna bzdura. Nie rozumiem, dlaczego pojawiają się takie "wrzutki". Kto by na tym zyskał? Na pewno nie Polska, nie polskie siły zbrojne, nie NATO - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Michał Jach, poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Czym jest Eurokorpus?

Eurokorpus powstał w 1993 r., jest międzynarodową organizacją wojskową, która może być wykorzystywana w operacjach wojskowych NATO lub UE. Eurokorpus uczestniczył w misjach m.in. w Kosowie i Afganistanie. Tworzą go tzw. państwa ramowe (mają prawo do zatwierdzania misji wojskowych) - Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia i Luksemburg, a także stowarzyszone - Polska, Grecja, Włochy, Rumunia, Turcja. Siedziba Eurokorpusu mieści się w Strasburgu.

Jak zmieni się rola polski w jednostce?

Polska w 2003 roku została państwem stowarzyszonym, a od kilku lat ubiegała się o status państwa ramowego Eurokorpusu. Miał on zostać osiągnięty w 2017 r. Decyzją Antoniego Macierewicza rząd uchylił decyzję swoich poprzedników, w wyniku czego Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego w dowództwie Eurokorpusu oraz stopniowo zredukuje w perspektywie 3-4 lat swój wkład. Jak wyjaśnił rzecznik jednostki, oznacza to, że Polska nie będzie miała prawa głosu w najważniejszych sprawach, ale oficerowie będą normalnie pracować w strukturach Eurokorpusu. Obecnie w dowództwie EC służy ok. 120 polskich wojskowych.

Jakie są reakcje na doniesienia ws. odejścia z Eurokorpusu?

"Jeśli to prawda, to jest otwarte pytanie: dla kogo pracuje Macierewicz?" - napisał na Twitterze polityk PO Sławomir Neumann. W negatywnym tonie wypowiada się również b. szef MON Bogdan Klich.

Zobacz także: Macierewicz: Podkomisja smoleńska wkrótce przedstawi swoje ustalenia

Komentarze (774)
RMF FM: Polska wycofuje się z Eurokorpusu. Macierewicz: To nie jest prawda
Zaloguj się
 • tygrysio_misio

  Oceniono 159 razy 137

  chciałabym poznać IQ ludzi, którzy nadal uważają, że Macierewicz to patriota

 • joly.roger

  Oceniono 92 razy 90

  Pytanie dla kogo pracuje Maciarewicz (a raczej jego zwierzchnik z Torunia) jest już od dawna czysto retoryczne.

 • kralik111

  Oceniono 115 razy 83

  Niedawno prezes Kaczynki mowil o budowie wielkiej europejskiej armii z bronia atomowa. Macierewicz wlasnie naplul prezesowi w pysk i sie ironicznie smieje :)

 • marywil2012

  Oceniono 96 razy 82

  Sprawny jest skubany. Jeśl chodzi o rozpier... rzecz jasna. Brawo Antek, a teraz wstąpmy do układu warszawskiego. No, on ci jest nasz warszawski przecież.

 • puszka-3

  Oceniono 74 razy 56

  Macierewicz już przestaje się kamuflować (że jest wielkim patriota ) i pokazuje jasno kto jest jego pracodawcą.

 • dzid952

  Oceniono 79 razy 51

  jeżeli po przegranych wyborach ci delikatnie mówiąc szkodnicy nie pójdą siedzieć,, to znaczy , że wszyscy pozostali są tacy sami

 • helikopter69

  Oceniono 63 razy 49

  Dobrze, a nawet niech Ziobro oskarży tych 120 żołnierzy o zdradę i pracę dla obcych służ...
  PARANOJA... PARANOJA... co ja czytam.... boże ty nie grzmisz? Zdrajca narodu ministrem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX