Prezydent Duda pisze list do Macierewicza. I oczekuje wyjaśnień od szefa MON

20.03.2017 20:36
Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta)

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta) (Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz (fot. Kuba Atys/Agencja Gazeta))

• Andrzej Duda oczekuje wyjaśnień od ministra obrony narodowej
• Chodzi o brak obsady stanowisk attaché obrony w kluczowych państwach
• Prezydent wysłał w tej sprawie list do Antoniego Macierewicza

Do listu prezydenta do szefa MON jako pierwszy dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. Biuro prasowe Kancelarii Prezydenta potwierdziło, że list został wysłany w zeszły czwartek. - Prezydent, jako zwierzchnik sił zbrojnych, wyraził w swoich pismach do ministra Antoniego Macierewicza zaniepokojenie brakiem obsady ataszatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych. Według prezydenta te wakaty należy wypełnić jak najszybciej. Pan prezydent poprosił także o pełną informację na temat tempa prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Marek Magierowski.

Dowiedz się więcej:

Co napisał w liście prezydent?

Jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, Andrzej Duda napisał, że jego wątpliwości "budzi utrzymujący się od dłuższego czasu brak obsady stanowisk attaché obrony w kluczowych państwach Sojuszu (Północnoatlantyckiego - przyp. red.)" bezpośrednio zaangażowanych w proces implementacji decyzji szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. "W związku z powyższym, oczekuję od Pana Ministra niezwłocznego podjęcia stosownych działań w celu rozwiązania tej sytuacji" - podkreślił prezydent. Andrzej Duda oczekuje też wyczerpującej informacji na temat stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu.

Co na to MON?

Po opublikowaniu informacji o liście MON wystosował komunikat do przedstawicieli mediów. "Uprzejmie informujemy, że odpowiedzi na przywołane przez część mediów pytania Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowane do Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza zostały wysłane 20 marca br. Jednocześnie ubolewamy, że media informując obszernie o liście Pana Prezydenta, nie dały możliwości odniesienia się resortowi obrony narodowej do tego materiału przed jego publikacją" - czytamy. Dziennikarze portalu tvn24.pl zapewniają jednak, że zwrócili się do MON-u z pytaniem o list. Do czasu publikacji mieli nie otrzymać odpowiedzi od resortu.

Kto pełni teraz funkcję attaché obrony?

O obsadę stanowisk attaché obrony pytał MON w interpelacji były szef tego resortu Tomasz Siemoniak (PO). W odpowiedzi, jakiej ministerstwo udzieliło mu w połowie lutego napisano, że obowiązki służbowe w USA i Wielkiej Brytanii wykonują etatowi zastępcy.

Jaką rolę ma pełnić Dowództwo w Elblągu?

Zgodnie z ubiegłorocznymi decyzjami NATO planowane Wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ Wschód w Elblągu ma w przyszłości odpowiadać za koordynację czterech batalionowych grup bojowych, które Sojusz wysyła obecnie do Polski i państw bałtyckich (pierwsi żołnierze przybyli na Litwę pod koniec stycznia, do Polski przyjadą na przełomie marca i kwietnia). Obecnie w Elblągu jest dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. To na jego bazie, według zapowiedzi szefa MON Antoniego Macierewicza, ma powstać dowództwo wielonarodowej dywizji.

Co dzieje się w polskiej armii?

Od czasu objęcia kierownictwa nad MON przez Antoniego Macierewicza ze służby odeszło prawie 30 generałów i ponad 250 pułkowników. Na początku 2016 roku w armii było 87 generałów i ok. 1500 pułkowników. Odeszli m.in. Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Mirosław Różański i Szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł. Według podsumowań MON za rok 2016 "w Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 procent". CZYTAJ WIĘCEJ >>>

A TERAZ ZOBACZ: Celna riposta Węglarczyka w TVP

Kultowe ikony lat 90. Ciekawe, czy jeszcze je pamiętasz?
1/12Ta supermodelka występowała w teledyskach George'a Michaela i Prince'a. Wyróżnia ją charakterystyczny pieprzyk. To:
Komentarze (361)
Prezydent Duda pisze list do Macierewicza. I oczekuje wyjaśnień od szefa MON
Zaloguj się
 • andmas

  Oceniono 75 razy 65

  Maciarewicz już wysyła Marszałka Misiewicza ... , na polecenie ojca Tadeusza , co do tego panu Dudzie ?

 • depepoz

  Oceniono 57 razy 53

  O co chodzi? Skoro Putin nie przysłał jeszcze listy z nazwiskami to jak Macierewicz może mianować?

 • zocha688

  Oceniono 41 razy 37

  Jaki tam prezydent,kolejny myk, że niby nasz Długopis jest niezależny.

 • alex1w

  Oceniono 45 razy 35

  Ktoś jeszcze może sobie pomyśleć, że Antoniemu długopis podskakuje :)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 40 razy 30

  Wrócił z nart i obejrzał Ucho Prezesa odc. 9 - Próba ognia. Zadziałało.

 • antoszek22

  Oceniono 37 razy 29

  Różnica pomiędzy panem, panie długopisie, a ministralem Andronim jest taka, że pan może puścić kleksa panu ministralowi Macierewiczowi, a on w nagrodę może kazać pana wsadzić za conajmniej 5 deliktów konstytucyjnych choćby po to by uratować sobie tyłek.

  Czego serdecznie życzę i to jak najszybciej, by ograniczyć szkody wynikające z pana obecności w pałacu.

  Było nie oddawać jaj na przechowanie na Nowogrodzką ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje