Doradcy Trumpa z wizytą w Polsce. W planach spotkanie z o. Rydzykiem i wizyta w... zoo

Donald Trump

Donald Trump (Alex Brandon (AP Photo/Alex Brandon))

Grupa kilkunastu działaczy chrześcijańskich ze Stanów Zjednoczonych przyleciała do Polski. Cel? Nawiązanie relacji z polskimi władzami. Wśród gości jest dwóch doradców prezydenta USA Donalda Trumpa.

Na zaproszenie polskiego MSZ do polski przyjechało czternastu liderów chrześcijańskich, dziennikarzy i artystów ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich osoby z otoczenia Donalda Trumpa - Ralph Reed (konserwatywny polityk, określany jako doradca Trumpa ds. religijnych) i Ken Blackwell (bierze udział m.in. w kształtowaniu administracji nowego prezydenta). Organizatorzy nie ukrywają, że celem przyjazdu nie jest nawiązanie np. konkretnej współpracy gospodarczej lub dotyczącej bezpieczeństwa.

 - Celem wizyty jest nawiązanie relacji i przedstawienie Polski w pozytywnym świetle. Zwycięstwo Trumpa było zaskoczeniem, nie nawiązano do tej pory bliskiej współpracy między Polską a obecną administracją - mówi Lena Klaudel z fundacji "From the Depths", współorganizującej przyjazd.

Doradcy Donalda Trumpa z wizytą w warszawskim zoo. "Ta wyprawa pozwoli nam zrozumieć historię Polski"

Trudno przewidywać, na ile wizyta przełoży się na budowę relacji z Amerykanami i czy wnioski z podróży rzeczywiście trafią do Donalda Trumpa. Przedstawicielka fundacji podkreśla jednak, że "przyjechali tu bardzo bliscy, zaufani współpracownicy prezydenta Stanów Zjednoczonych".

PR dla Polski

Fundacja "From the Depths" założona przez Jonny'ego Danielsa (właściciel agencji PR),  zajmuje się m.in. upamiętnianiem ofiar Holokaustu. I właśnie tej tematyce poświęcona jest wizyta - goście z Ameryki mają poznać historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.  - Polsce towarzyszy zły PR, zależy nam na tym, by mówić o Polakach, którzy pomagali innym w czasie wojny. Ludzie, którzy tu przyjeżdżają, wyjeżdżają potem jako ambasadorowie tego kraju - dodaje Klaudel.

Stąd np. odwiedziny w warszawskim ZOO, w którym ówczesny dyrektor Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną ukrywał setki Żydów. Goście zobaczą także m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej, odwiedzą grób masowy pod Zbylitowską Górą i poznają osoby, które ratowały życie innym. W Krakowie Amerykanie złożą kwiaty na grobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej.

Spotkanie z o. Rydzykiem

W Warszawie w klasztorze przy Żelaznej, w którym siostry zakonne uratowały kilkuset Żydów, uczestnicy wizyty spotkają się o. Tadeuszem Rydzykiem. - O. Tadeusz Rydzyk upamiętnia Polaków pomagających Żydom w Kaplicy Pamięci w Toruniu. Obszary naszej działalności się pokrywają. Chodzi też o pokazanie pracy dokumentacyjnej, którą prowadził o. Rydzyk - wyjaśnia Lena Klaudel.

Jeden z doradców Donalda Trumpa Ralph Reed spotkał się w piątek z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. W planach jest także spotkanie z ministrem Janem Dziedziczakiem.

Czy goście będą rozmawiać także z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło lub prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim? - Kalendarz spotkań z przedstawicielami parlamentu, senatu i rządu jest jeszcze ustalany - mówi enigmatycznie Klaudel. Wizyta ma potrwać do czwartku.

Kultowe ikony lat 90. Ciekawe, czy jeszcze je pamiętasz?
1/12Ta supermodelka występowała w teledyskach George'a Michaela i Prince'a. Wyróżnia ją charakterystyczny pieprzyk. To:
Zobacz także
 • W tygodnikach "Wprost": Przed wyborami ugrupowanie Kukiza się sypie, może stracić pozycję [W TYGODNIKACH]
 • Kim Dzon Un i Donald Trump w gazetach Szczyt Kim Dzong Un - Donald Trump. Co pokazała propaganda? Jest najnowsze wydanie gazety
 • Protest studentów przeciw ustawie Gowina. UW, Warszawa, 5 czerwca 2018 r. Protest studentów nabiera tempa. Dlaczego okupują uczelnie? Są cztery kluczowe powody
Komentarze (306)
Doradcy Trumpa z wizytą w Polsce. W planach spotkanie z o. Rydzykiem i wizyta w... zoo
Zaloguj się
 • adin_null_adin

  Oceniono 13 razy 9

  To nie będzie polowania na żubra? Słabe te niemieckie geny.

 • m78k

  Oceniono 29 razy 7

  Trump przysłał do Polski swoich doradców, żeby podpatrzyli u Rydzyka, jak skutecznie konkurować w biznesie z Żydami.

 • kmosb

  Oceniono 9 razy 5

  Przylatują, głupa walą ale wizy dla Polaków pozostają.

 • psychiatra_po

  Oceniono 11 razy 5

  Kontakty Kaczyńskiego i w ogóle tego rządu z Izraelem są faktycznie dość dziwne i zaskakujące. Co tu jest grane?

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 13 razy 5

  Wyjatkowo zagubieni.W Polsce zaczyna sie juz swoista wojenka polsko-amerykanska.Oprocz starej, proObamowskiej stajni, mamy takze stajnie Trumpa.Problem Obamowskiej polega na tym, ze kazdego dnia sa na coraz bardziej straconej pozycji.W krotkim czasie mozna spodziewac sie roszad.Jastrzab proobamowski Grzegorz Kostrzewa-Zorbas pracujacy w wpolityce, przypuszczalnie zasili Gazete Wyborcza.Wielu bedzie naprawde zdziwionych.W Wyborczej tez musiano opisac wizyte doradcow Trumpa.Trump powoli pacyfikuje sobie amerykanska scene wewnetrzna, czujac sie silniejszy, po prostu liczy szable swoich zwolennikow w swiecie.Narazie w tych szablach, nie szuka w Niemczech, chociaż do wyborow moze tam namieszac.A wam przeszkadzaja wizyty.Napewno i polskie wc zwiedza, bo swoje higeniczne sprawy trzeba zrobic.Widac wasza bezradnosc, ale to normalne.Zyliscie w innym swiecie.

 • wiesscar

  Oceniono 21 razy 5

  Judeochrzescijanstwo - nie ma czegoś takiego.
  Jest judaizm.
  Jest chrześcijaństwo.
  Doktryny obu religii są sprzeczne w wielu podstawowych sprawach.

 • twojposel

  Oceniono 20 razy 4

  A Donek tylko latał do kogoś. Najczęściej wzywany.

 • m78k

  Oceniono 24 razy 4

  Jakby zagraniczna Gazeta nie odwracała kota ogonem, to ta wizyta jest symptomatyczna, mimo całej "zasłony dymnej". A może właśnie dzięki tej zasłonie, jest jeszcze bardziej czytelna!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje