Centrum eksperckie NATO poza granicami Polski? MON mówi o uderzeniu w bezpieczeństwo kraju

18.03.2017 09:41
Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz (%Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta)

Informacje o rzekomym wycofaniu się Słowacji z tworzonego wspólnie z Polską Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Krakowie lub planach przeniesienia Centrum poza granice Polski są nieprawdziwe - MON ostro reaguje na informacje medialne.

Ministerstwo odniosło się w ten sposób do krążących w internecie i niektórych mediach nieoficjalnych doniesień jakoby Słowacja miała wycofać się ze współpracy z Polską, a CEK NATO miałoby zostać przeniesione poza nasz kraj.

Oświadczam, iż podawane w słowackim "Denniku N" i dzisiaj w "Superstacji" informacje o rzekomym wycofaniu się Słowacji z Centrum Eksperckiego (Kontrwywiadu) NATO w Krakowie lub planach przeniesienia Centrum poza granice Polski są nieprawdziwe

- napisał pełnomocnik MON ds. CEK NATO Mariusz Marasek.

MON mówi o działaniach dziennikarzy "Superstacji", "które są wymierzone w pozycję Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej i tym samym uderzają w Jej bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne". 

"Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO w Krakowie uzyskało akredytację NATO i wykonuje swoje statutowe obowiązki na rzecz Sojuszu i państw współtworzących Centrum. Współpraca Polski i Słowacji, jako państw ramowych - współtworzących CEK NATO - układa się dobrze, podobnie jak współdziałanie przedstawicieli Polski i Słowacji z przedstawicielami pozostałych 8 państw uczestniczących w tym przedsięwzięciu. Centrum Eksperckie pracuje sprawnie i bez zakłóceń" - napisał Marasek.

Pod koniec lutego 2017 r. CEK NATO uzyskało akredytację i jest już pełnoprawnym ośrodkiem Sojuszu. Wcześniej, w październiku 2016 r. komitet sterujący, czyli przedstawiciele ministrów obrony wszystkich zaangażowanych państw, zatwierdził budżet, strukturę i plan pracy, dzięki czemu Centrum stało się instytucją międzynarodową. Marasek podkreślał wtedy, że instytucja powstała w rekordowo krótkim czasie w porównaniu z innymi centrami eksperckimi NATO.

Krakowskie centrum to 24. tego typu ośrodek w NATO, a drugi w Polsce - obok Centrum Eksperckiego Policji Wojskowej w Bydgoszczy. Polska jest zaangażowana w prace 13 centrów eksperckich NATO.

Zadania kontrwywiadowcze CEK NATO

Zadaniem CEK NATO jest udział w opracowywaniu doktryn kontrwywiadowczych Sojuszu, prowadzenie specjalistycznych kursów i szkoleń, wspieranie procesów oraz analizowanie wniosków i oświadczeń z dotychczasowych operacji.

Porozumienie o utworzeniu natowskiego Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu (NATO Counter Intelligence Centre Of Exellence, NATO CI COE) zostało podpisane we wrześniu 2015 r. w siedzibie sojuszniczego dowództwa ds. transformacji (ACT) w amerykańskim Norfolk. Kwatera główna centrum ma się znajdować w Krakowie, część obiektów ulokowano na Słowacji, by wykorzystać tamtejszy ośrodek poligonowy. Poza Polską i Słowacją, które zostały państwami ramowymi, w powołanie Centrum włączyły się Chorwacja, Czechy, Litwa, Niemcy, Rumunia, Słowenia, Węgry i Włochy. Wśród żołnierzy i funkcjonariuszy CEK NATO najwięcej jest Polaków, na drugim miejscu Słowacy; konkretne liczby są niejawne.

Wejście Misiewicza 

18 grudnia 2015 r. w nocy MON zmieniło kierownictwo Centrum, do którego wkroczył Bartłomiej Misiewicz - ówczesny pełnomocnik MON ds. CEK NATO - z oficerami SKW i żandarmami. Beata Szydło oceniła wówczas, że to nic nadzwyczajnego. Opozycja mówiła o skandalu i utracie wiarygodności w NATO, sam sojusz uznał, że to sprawa polskich władz, bo centrum nie ma jeszcze akredytacji przy NATO.

Śledztwo ws. ujawnienia informacji niejawnych

Od stycznia 2016 r. trwa śledztwo m. in. w sprawie ujawnienia informacji niejawnych przez funkcjonariuszy oddelegowanych z SKW do CEK NATO. Zawiadomienia złożyli Misiewicz i szef SKW Piotr Bączek. Ten ostatni zawiadomił też prokuraturę o odnalezieniu dokumentów niejawnych, które znajdowały się w pokojach zajmowanych przez osoby delegowane wtedy do Centrum i które były w posiadaniu osób, które nie powinny dysponować tą dokumentacją (jak mówił szef SKW, prokuratura postawiła zarzuty dwóm osobom). Inne zawiadomienie Bączka do prokuratury dotyczy interpelacji poselskich, których projekty znaleziono w CEK i które - jak powiedział szef SKW - "w tym samym czasie zostały złożone przez posłów PO".

Zawiadomienia do prokuratury w sprawie złamania prawa podczas wejścia do CEK NATO złożyli także odwołany przez MON szef powstającego CEK NATO płk Krzysztof Dusza i były szefem SKW gen. bryg. rez. Piotr Pytel.

1 marca MON poinformowało, że sąd uznał, że asysta żandarmów przy wejściu do CEK MON była legalna i nie oznaczała przekroczenia uprawnień.

Mężczyzna. Quiz wiedzy ogólnej
1/20Najbardziej formalnym męskim strojem wieczorowym jest:
Zobacz także
Komentarze (146)
Centrum eksperckie NATO poza granicami Polski? MON mówi o uderzeniu w bezpieczeństwo kraju
Zaloguj się
 • curious2003

  Oceniono 56 razy 38

  Misiewicz dostał odznaczenie za włamanie się do placówki NATO na polecenie Macierewicza, który dziwi się teraz, że nie chcą z nim tworzyć placówki w Polsce. Sceny z Misia.

 • marple_jane

  Oceniono 56 razy 34

  To zupełnie jak te ploty z 2015 roku,że szalony Antonow będzie ministrem Obrony Narodowej:). Plotki, bzdury, a tak w ogóle ... zdrada:)

 • edals

  Oceniono 55 razy 29

  "....MON mówi o działaniach dziennikarzy "Superstacji", "które są wymierzone w pozycję Rzeczypospolitej Polskiej na arenie międzynarodowej i tym samym uderzają w Jej bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne....".
  No to kolejnymi krokami będzie cofnięcie koncesji na nadawanie dla Superstacji i wsadzenie do więzienia dziennikarzy z art. 140 KK. Jak myślicie kiedy PiS zacznie wsadzać swoich przeciwników politycznych i krytyków do więzień ? Za miesiąc, 3 czy za pół roku ?

 • starszy-65

  Oceniono 48 razy 24

  Jakoś tym Misiewiczom z MON nie chce mi się uwierzyć więc poczekam i ręczę, że za kilka tygodni Macierewicz poinformuje, że my wycofujemy (ograniczamy) nasze uczestnictwo w CEK a na razie PIS idzie w zaparte a i tak winien wszystkiemu jest Tusk, PO i tzw Europa orasz spiskujący polscy kapitaliści.

 • obywatelm

  Oceniono 32 razy 20

  A kogoś to zaskakuje? Zaraz wycofanie wojsk sojuszu będzie ze względu na brak dowództwa WP.

 • antykaczysta40

  Oceniono 43 razy 19

  Rozmontowywanie nabrało ogromnego przyspieszenia. Coś się szykuje.

 • leszek.30

  Oceniono 47 razy 19

  Putinowi udało się , dzięki działalności Macierewicza, Misiewicza, Kaczyńskiego, Dudy..itd. rozbroić i doprowadzić do ruiny armię RP , bez jednego wystrzału..!!!

 • Beata Pisda

  Oceniono 49 razy 19

  ale o co ten krzyk.
  przecież centrum wywiadu maci0rewicz to ma w moSSkwie.
  (a CEK w dupie)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje