Senator PiS nie żartuje. Naprawdę powiedział tak o miesięcznicach smoleńskich

Nerwowe obchody miesięcznicy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu

Nerwowe obchody miesięcznicy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu (ADAM STÄPIE?')

Politycy PiS bronią czwartkowej decyzji TK dotyczącej tzw. zgromadzeń cyklicznych. Według opozycji nowe przepisy powstały po to, by chronić przebieg miesięcznic smoleńskich. Ale i na to rządzący mają odpowiedź.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że zmiany wprowadzające tzw. zgromadzenia cykliczne są zgodne z konstytucją. Zdanie odrębne od wyroku złożyło czworo z 11 orzekających w sprawie sędziów. Ustawę badano pod tym kątem na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Tego samego dnia w rozmowie z dziennikarzami senator PiS Jan Żaryn mówił, że znowelizowana ustawa pozwala na "tworzenie zgromadzeń, które byłyby organizowane właśnie w duchu wypełniania tegoż kulturowego dziedzictwa". Jak powiedział Żaryn:

Na przykład miesięcznice (smoleńskie - red.) niewątpliwie zaczęły się wpisywać jako trwały element polskiego dziedzictwa

Które zgromadzenia będą uznane za "cykliczne"?

Po wejściu w życie ustawy za zgromadzenia cykliczne uważane będą takie zgromadzenia, które są organizowane przez ten sam podmiot w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej cztery razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, pod warunkiem, że odbywały się w ciągu ostatnich trzech lat i miały na celu upamiętnienie "w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii RP wydarzeń".

Jakie wątpliwości miał prezydent?

Według Andrzeja Dudy nie było podstaw, aby różnicować sytuację zgromadzeń ze względu na częstotliwość ich organizacji. Wątpliwości prezydenta budziło również to, że ustawa nie pozwala organizatorowi zaskarżyć zarządzenia zastępczego wojewody o zakazie zgromadzenia. Prezydent zakwestionował także to, że nowe przepisy mają działać wstecz.

"Miesięcznice smoleńskie to element polskiego dziedzictwa kulturowego". Do czego uciekają się politycy PiS, by obronić wyrok TK?

Znasz język polski? Te pytania to zweryfikują. Jedno zadał wam prof. Jerzy Bralczyk
1/12Czy możesz zamówić 'piwo ze sokiem'?
Zobacz także
Komentarze (199)
Senator PiS nie żartuje. Naprawdę powiedział tak o miesięcznicach smoleńskich
Zaloguj się
 • krotkizzoliborza

  Oceniono 58 razy 56

  "Miesięcznice jako trwały element uszczerbku na zdrowiu psychicznym prominentnych działaczy pis"
  Tak brzmi bardziej zjawiskowo

 • fakiba

  Oceniono 59 razy 51

  Kulturowe dziedzictwo według Żaryna to latanie po mieście , sianie nienawiści i kłamanie o zamachu którego nie było , to tylko pisie dziedzictwo i niczyje więcej panie pisor

 • batura3

  Oceniono 42 razy 40

  Męskie (?) miesiączki jako element narodowego dziewictwa (ups, dziedzictwa):)) Tego to by nawet PZPR nie wymyślił - a w Pissie jest sporo członków tej komunistycznej partii - notabene zwalczanej przez Piss:))))))

 • justas32

  Oceniono 38 razy 36

  Miesięcznica - symbol naiwności ogłupionego przez kłamstwa populistów Narodu ...

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 34

  Gdzie jest na świecie system prawny w którym nie można się odwołać od decyzji urzędnika ? U nas.Urzędas wojewódzki ważniejszy niż obywatel.

 • krynolinka

  Oceniono 31 razy 31

  Fajnie tak z mocy urzędu wystawić ludzi do wiatru.Że jak głąby mają sto metrów stać od świętującej władzy. Nie wiem czy poprawki do ustawy nie będzie. Zwiększy PiS do 200 metrów odległość zwykłego człowieka od pana na postumenciku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje