Petru pisze do Merkel, Hollande'a i innych unijnych przywódców. I wytyka błędy rządu PiS

16.03.2017 22:40
Ryszard Petru

Ryszard Petru (Jakub Orzechowski/AG)

• Ryszard Petru (Nowoczesna) wysłał list do przywódców europejskich
• Zapewnił o poparciu Polaków dla UE i poprosił o wsparcie
• List został wysłany m.in. do prezydenta Francji i kanclerz Niemiec

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru wysłał list do przywódców europejskich, w którym zapewnił o poparciu Polaków dla UE i skrytykował działania rządu PiS. "Chcemy Unii bezpiecznej, spójnej i solidarnej, która łączy i niweluje różnice, a nie takiej, w której utrwalają się podziały" - napisał. List został wysłany m.in. do premierów Holandii, Luksemburga, Włoch, Belgii i Hiszpanii, a także do prezydenta Francji Francois Hollande'a oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. - Ten list ma być sygnałem, że w Polsce opozycja, ale i większość Polaków ma inne zupełnie zdanie niż to prezentowane ostatnio przez rząd w Brukseli - powiedział Petru podczas briefingu w Sejmie.  

Dowiedz się więcej:

Co Petru napisał o wejściu do strefy euro?

"Już dziś, planując w długiej perspektywie, chcemy się włączyć w debatę o przyszłości strefy euro. Nowoczesna zaapelowała do rządu i innych partii politycznych o rozpoczęcie przygotowań do przyjęcia euro jak najszybciej, nawet już w 2021 r." - zadeklarował Petru. Petru podkreślił też, że "miejsce Polski w elitarnym gronie europejskich decydentów okupione było walką i ciężką pracą wielu pokoleń naszych rodaków" i że "nie powinny tego przekreślić ostatnie wydarzenia, nawet jeśli polskie władze same spychają się na margines europejskiej polityki".

Co jeszcze znalazło się w liście?

 "Chcemy uczestniczyć w debacie o przyszłości Unii Europejskiej, z której obecny rząd próbuje nas wycofać. Nie pozwolimy na to, ale właśnie dlatego, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej od czasu upadku Muru Berlińskiego, potrzebujemy wsparcia europejskich przyjaciół" - podkreślił w liście Petru. Zaznaczył, że unijni liderzy mają w Polsce "wiarygodnych partnerów, którzy zapewne po kolejnych wyborach będą kształtować politykę zagraniczną naszego kraju".  

Zobacz także: B. Szydło: Donald Tusk nie był kandydatem polskiego rządu

B. Szydło: Donald Tusk nie był kandydatem polskiego rządu

Żeby przejść ten quiz trzeba wykazać się ponadprzeciętną inteligencją. Dasz radę?
1/15Która jednostka nie pasuje do innych?
Zobacz także
Komentarze (233)
Petru pisze do Merkel, Hollande'a i innych unijnych przywódców. I wytyka błędy rządu PiS
Zaloguj się
 • z_b2

  Oceniono 29 razy 15

  Drogie Koleżanki i Koledzy,
  Barcelona kontra PSG 6:1 - co to był za mecz! Jednak to nie te rozgrywki zasłużyły na miano starcia tygodnia. Ta kategoria należała do dwóch Polaków, którzy zmierzyli się ze sobą na arenie europejskiej, a ich spotkanie zakończyło się wynikiem 27:1!
  Wyłącznym zwycięzcą nie jest jednak Donald Tusk, tak jak Kaczyński nie jest jedynym przegranym. Razem z Tuskiem wygrali Polacy - wszyscy ci, którzy są dumni z przynależności do Unii Europejskiej.
  Badania pokazują, że takie poglądy ma blisko 80% polskiego społeczeństwa. Co do przegranych w tym starciu, to obok Jarosława Kaczyńskiego znalazła się dobra reputacja Polski jako rzetelnego partnera w UE.
  Czego się dowiedzieliśmy:
  1. Kaczyński, zapewne wbrew sobie, stał się najskuteczniejszym orędownikiem reelekcji Donalda Tuska.
  2. Ideologia i prymitywne manipulacje przegrały z wartościami i rozsądkiem. Zarówno rządzone przez Orbana Węgry, jak i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej, poparły w głosowaniu Tuska.
  3. UE nauczyła się, że o jedność nie warto zabiegać za wszelką cenę. To bardzo cenna lekcja na przyszłość, która z pewnością przyspieszy wdrażanie koncepcji UE różnych prędkości.
  Ta ostatnia z lekcji ma kluczowe znaczenie dla Polski. W nadchodzącym czasie na autostradzie unijnej integracji pojawia się nie tylko pas szybkiego i wolnego ruchu, ale też parking. I to jest właśnie moment, gdy do gry włączają się wolne media, takie jak my.
  Nigdy nie zapominajmy o podstawowych wartościach, jakie reprezentujemy: opowiadamy się za wolnością, rządami prawa, demokracją i ZJEDNOCZONĄ EUROPĄ.
  Pamiętajmy, że większość naszych czytelników i użytkowników należy do tej miażdżącej większości, która popiera członkostwo Polski w UE. Podpowiedzmy im co zrobić, żeby pozostać na pasie szybkiego ruchu i nie skończyć na parkingu.
  Stawką w tej grze jest wolność i pomyślność przyszłych pokoleń.
  Polacy popierają Unię Europejską.
  <Polaków> popiera członkostwo Polski w UE.
  Wskazują na to wyniki ankiety przeprowadzonej 9 marca przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS).
  osób w wieku 35–44 lat, mieszkających w dużych miastach (pow. 500 tys. mieszkańców) popiera polskie członkostwo w UE - jest to najwyższy poziom akceptacji wśród wszystkich grup wiekowych.
  <Polaków > opowiada się za opuszczeniem przez Polskę UE. Jednak w grupie wiekowej 18–24 lat odsetek ten wzrasta do 26%.

  CDN

 • marcel2761

  Oceniono 37 razy 11

  brawo Panie Petru! Zgadzam się ze wszystkim, dodałbym jeszcze że Szydło i Duda staną przed Trybunałem Stanu. Dość wyprowadzania Polski Z EU i Nato

 • asr1

  Oceniono 18 razy 8

  Nie rozumiem tej nacjonalistyczno katolsko zapyzialej części Polski to ja i moje pokolenie 1951 i nasi rodzice marzyli o zjednoczonej europie i nigdy nie sądziłem , że dożyję wolności w takim wymiarze. Europa powinna się całkowicie zjednoczyć, mieć wspólny rząd federalny, walutę, politykę zagraniczną czy USA ośmieliły by się nam utrzymywać wizy gdyby był paszport UE !!! a państwa narodowe powinny kultywować swoja kulturę, odrębność itp... . ten wściekły atak kołtuństwa na UE wynika w mojej ocenie z jednego !!! w Europie rządzonej prawem nie ma miejsca dla misiewiczów, wariatów i świrów na rządowych posadach. tam nie ma rządzenia poprzez jedno wyznanie czy zapyziałego kurdupla z nory , tam nikt nie odważyłby się podetrzeć sobie d.. prawem jak to zrobiono w Polsce.

 • krynolinka

  Oceniono 22 razy 8

  Partyjniacy z PiS na wyścigi lecieli poleżeć na dywanach europejskich.Ziobro,Duda..Hipokryci ..

 • krynolinka

  Oceniono 19 razy 7

  O.Rydzyk jeździł do Brukseli na skargę...Duda.Ziobro.

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 7

  Prezes Kaczyński rok 2014.Z inicjatywy europosłów PiS, frakcja Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE złożyła wniosek o debatę w sprawie przebiegu wyborów samorządowych w Polsce.

 • luigi_vuitton11

  Oceniono 15 razy 3

  Droga pani Merkel i drogi panie Hollande,
  Pisze do was, bo jestem gotowy na podjecie sie kierowania Polakami. A jak wiadomo nie jest to latwe zadanie. Poniewaz jestem dosc atrakcyjny fizycznie (nie to co ten lamaga o niskim wzroscie i nie majacy smykalki do komputerow), co moga poswiadczyc nawet co bardziej atrakcyjne wybrane polskie poslanki o nowoczesnych, nie zapyzialych pogladach.
  Poza tym jestem mlodszy i posiadam na tyle liberalne poglady polityczne by dosc latwo moc dogadywac sie w wielu sprawach, ktorymi ten niski pan - szechera tak utrudnia pani i panu zycie.
  Zas fakt, ze jeszcze nie jestem premierem wybranym przez wiekszosc Polakow dalby sie szybko naprawic gdyby tylko panstwo, dysponujacy jak wiadomo nieslychanie wielkimi srodkami, zechcieli przeslac na konto albo mojej bardzo nowoczesnej parti albo, zeby nie bylo duzo niepotrzebnego zamieszania, na konto prywatne. Detale do omowienia pozniej.
  Pozdrawiam,
  wasz nad wyraz Nowoczesny
  - Ryszard Petru

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje