"PiS pokazał, jak działa atrapa Trybunału Konstytucyjnego". Oburzenie po wyroku TK

Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach za zgodne z konstytucją wbrew zarzutom wielu prawników i organizacji pozarządowych. "TK to atrapa" - oceniają komentatorzy.

Przepisy nowelizacji Prawa o zgromadzeniach odnoszące się do zgromadzeń cyklicznych za - co do zasady - zgodne z konstytucją - uznał dziś Trybunał Konstytucyjny. Czworo z 11 orzekających w sprawie sędziów TK zgłosiło zdanie odrębne do wyroku. Przepisy te zaskarżył przed ich podpisaniem prezydent Andrzej Duda. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Nowela ustawy przewiduje m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu. Przewiduje ona też, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

"Nagle się okazuje, że PAD [prezydent Andrzej Duda - red.] bardziej chce szanować Konstytucję niż Trybunał, dawniej Konstytucyjny..." - skomentował na swoim koncie na Twitterze prawnik i konstytucjonalista Ryszard Balicki.

"Obóz PiS sam siebie obnażył. Poprzez wniosek PAD pokazał, jak działa atrapa Trybunału Konstytucyjnego" - napisała dziennikarka TOK FM i "Gazety Wyborczej" Dominika Wielowieyska.

"Stanowisko ws noweli ustawy o zgromadzeniach, które w siedzibie TK przedstawili "sędziowie PiS", można opisać jednym wyrazem: #kumoterstwo" - skomentował poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń.

Amnesty International: To zamach na wolność zgromadzeń

"Zapisy nowej ustawy, które Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z Konstytucją stanowią bezpośredni zamach na zasady wolności zgromadzeń i równości obywateli wobec prawa wyrażone w art. 57 i 32 Konstytucji RP" - czytamy w oświadczeniu organizacji Amnesty International.

"Obawy Amnesty International budzi również zapis niemieszczący się w zakresie zaskarżenia nakazujący rozgraniczenie o co najmniej 100 metrów dwóch demonstracji odbywających się w tym samym czasie w niewielkiej odległości od siebie, który godzi wprost w prawo do pokojowych zgromadzeń. Europejski Trybunał Praw Człowieka w swoim orzecznictwie wielokrotnie podkreślał, że prawo do kontrdemonstracji jest częścią składową wolności zgromadzeń" - piszą przedstawiciele AI.

Jak dodaje organizacja, "zmiany Prawa o zgromadzeniach są sprzeczne z obowiązującymi standardami międzynarodowymi wynikającymi zarówno z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jaki i z zobowiązań wypracowanych w ramach OBWE i ONZ".

"Szkoda dla autorytetu TK"

- Ustawa pełna wątpliwości konstytucyjnych, w tak oczywisty sposób niezgodna z konstytucją, została uznana za zgodną. Wielka szkoda dla autorytetu Trybunału - mówił w TVN24 dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu profesor Maciej Gutowski. 

- Wątpliwości dotyczą tego, że mamy lepsze i gorsze zgromadzenia: zgromadzenia cykliczne i inne zgromadzenia, nie ma odwołania od decyzji wojewody, mamy działanie prawa wstecz, bo zgromadzenia już istniejące spełniające wymogi są w lepszej sytuacji niż te, które po wejściu w życie ustawy spełnią te wymogi - tłumaczył w TVN24 prof. Gutowski.

Zobacz także: Prezes TK do dziennikarzy: Dziwię się, że nie mają państwo żadnych pytań merytorycznych

Prezes TK do dziennikarzy: Dziwię się, że nie mają państwo żadnych pytań merytorycznych

Komentarze (232)
"PiS pokazał, jak działa atrapa Trybunału Konstytucyjnego". Oburzenie po wyroku TK
Zaloguj się
 • widziane_z_ryczki

  Oceniono 81 razy 67

  Czy pani magister wolfgangowa była na konferencji prasowej trzeźwa? Szczerze mówiąc nie wyglądała na taką.

 • Wojciech Karcz

  Oceniono 67 razy 47

  już zgłosiłem cykliczne zgromadzenie spontaniczne na krakowskim przedmeściu kazdego dnia o 20:00 do 22:00 - tym sposobem wyeliminowałem pisowców z miesiączek - kruczkiem tutaj była CZESTOTLIWOŚĆ

 • szaja25

  Oceniono 52 razy 38

  Dżulia Wolfgang nie nadawała się do Sądu Rejonowego, a w nagrodę awansowała na Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, tłuszcza "rzondzi".

 • lottare21

  Oceniono 41 razy 29

  To mamy trójcę marionetkową. Prezydent,Prezes Rady Ministrów i Prezes Trybunału.Trzy razy pe.

 • myszciarella

  Oceniono 42 razy 28

  ta kobieta nie panuje nad emocjami !!!!! jak zadawać pytania na temat tego żałosnego orzeczenia ??? jak ? kiedy odpowiedź będzie taka : zgodnie z konstytucją, jeśli nauczycie się państwo czytać konstytucję ze zrozumieniem, to nie trzeba będzie zwoływać konferencji, a ja będę miała święty spokój ...................ignorancja na maksa !!!!! i ta osoba dostaje wynagrodzenie z budżetu ???????????? za co ?????????????

 • krynolinka

  Oceniono 40 razy 24

  Żeby było sprawiedliwie to szanujmy pana prezydenta tak jak on szanuje konstytucję.

 • 23tryt

  Oceniono 34 razy 24

  atrapa TK i atrapa prezydenta ..... mamy atak zombie w Polsce

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX