Mocny apel organizacji międzynarodowych do UE. Chcą ograniczenia praw Polski w Unii

Duda, Kaczyński, Szydło i godność

Duda, Kaczyński, Szydło i godność (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

"Głowa państwa nie może wybierać, czy będzie przestrzegać prawa" - mówi Human Rights Watch. Razem z innymi organizacjami napisała list do Komisji Europejskiej. I zasugerowała sięgnięcie po zdecydowane środki.

Pięć międzynarodowych organizacji pozarządowych wystosowało list otwarty do Komisji Europejskiej. Zwróciły w nim uwagę na "systemowe zagrożenie praworządności w Polsce" i zaleciły zastosowanie wobec niej Artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej. To wiązałoby się ze znacznym ograniczeniem praw Polski w UE. Więcej na temat procedury CZYTAJ TUTAJ >>>

Ograniczanie praw człowieka

W zeszłym roku Komisja Europejska po raz pierwszy w swojej historii rozpoczęła unijną procedurę ochrony praworządności. Podważyła wtedy legalność zmian w Trybunale Konstytucyjnym, oceniła, że nie może on skutecznie funkcjonować i dwukrotnie wydała rekomendacje dla polskiego rządu.

Organizacje zwracają jednak uwagę, że rząd nie przejął się oceną Komisji. W ich liście czytamy, że "kompletnie lekceważy zalecenia Komisji w sposób, który dodatkowo zwiększa, zamiast naprawiać zidentyfikowane problemy".

Nie tylko działania wokół TK zaniepokoiły sygnatariuszy listu.

Zintensyfikowały się próby ograniczenia praw człowieka, w tym wolności słowa, wolności mediów, wolności zgromadzeń, prawa do prywatności oraz praw seksualnych i reprodukcyjnych, w szczególności prawa do aborcji

- podkreśliły organizacje: Amnesty International, FIDH, Human Rights Watch, Open Society European Policy Institute i Reporterzy bez Granic. Jednocześnie przypomniały, że liczne protesty społeczeństwa i opozycji nie wpłynęły na zmianę decyzji władz.

"Należy działać szybko i zdecydowanie"

- Komisja Europejska jest zobowiązana działać zdecydowanie i szybko, gdy zasady założycielskie Unii są zagrożone - skomentowała sprawę Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska. Sekundował jej Philippe Dam, dyrektor ds. rzecznictwa w Human Rights Watch:

W społeczeństwie opartym na praworządności głowa państwa nie może wybierać, czy będzie przestrzegać prawa.

- Komisja ma obowiązek nadal reagować na świadome próby ingerencji w niezależność sądownictwa, podważania podstawowych mechanizmów równowagi i kontroli oraz osłabiania funkcjonowania instytucji demokratycznych w Polsce - zaznaczył Dam.

Dlatego autorzy listu nalegają, żeby Komisarze zastosowali wobec Polski Artykuł 7. Traktatu o Unii Europejskiej, na mocy którego Rada Europejska mogłaby ograniczyć część jej praw w Unii. Tym samym Polska mogłaby na przykład stracić prawo do głosowania w Radzie.

CAŁY LIST PRZECZYTASZ TUTAJ.

A TERAZ ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o wizjonerstwie, roli Gandalfa i walce z postkomunizmem na gali "Gazety Polskiej"

Wiesz, co oznacza litera P w skrócie PKS? Pokaż, jak dobrze znasz skrótowce
1/11'P' w PKS to:
Zobacz także
 • Zaginieni Zrozpaczone rodziny nie tracą nadziei. Dziś Dzień Dziecka Zaginionego
 • Jarosław Kaczyński i posłowie PiS w Sejmie Ponad 23 mln zł w dwa lata. Horrendalne zarobki radnych PiS w spółkach Skarbu Państwa
 • Przegląd tygodników Durczok na okładce "Wprost". Tygodnik chwali się wygranym procesem [W TYGODNIKACH]
Komentarze (556)
Mocny apel organizacji międzynarodowych do UE. Chcą ograniczenia praw Polski w Unii
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 150 razy 116

  "systemowe zagrożenie praworządności w Polsce"...
  ---
  jestem pewien że 99% pisowskich Edków nie wie o co chodzi, przecież 500+ wpływa regu.. regural... reguralnie na konto ;-)

 • elsu

  Oceniono 101 razy 81

  "Ludze! Ten facet podpisuje codziennie dokumenty decydujące o naszej przyszłości, a ich nie czyta! Ratuj się kto może!!! Łódź bez sternika."
  - Andrzej Duda, 17.02.2012

  Tak na okrągłą rocznicę.

 • fakiba

  Oceniono 83 razy 61

  Zaraz wypełzną niedorzeczniki Mazurek z Bochenkiem i będą ousceć , że to niedopuszczalna ingerencja i wtrącanie się w sprawy Polski

 • varissa

  Oceniono 59 razy 47

  Najwyższa pora, naczelnik samozwaniec nie ma prawa decydować o kilkudziesięciu milionowym kraju z tylnego siedzenia i bez żadnej odpowiedzialności.
  PRAWORZĄDNOŚĆ, DEMOKRACJA i przestrzeganie KONSTYTUCJI to zobowiązania, które podjęto przed wejściem do Unii.

  Zobowiązań MUSZĄ przestrzegać OBIE strony,pisia mentalność Kalego działa tylko na sekciarski, "prywatny" użytek w Polsce, ale nie w EU!

 • kac

  Oceniono 44 razy 32

  Wreszcie. Szkoda, że tak późno, ale cóż, lepiej późno niż wcale.
  Trzeba pisiorki powstrzymać zanim na prawdę wszystko zepsują i rozwalą w imię 'dobrej' zmiany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje