Ile kosztują eksperci Macierewicza? PAP ujawnia wydatki podkomisji smoleńskiej

17.02.2017 07:11
Podkomisja smoleńska

Podkomisja smoleńska (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

• Podkomisja smoleńska wydała mniej pieniędzy, niż zaplanowano
• W 2016 r. wydano 1,4 mln zł z 4-milionowego budżetu - ustaliła PAP
• W 2017 r. budżet podkomisji wynosi 2 mln zł

Podkomisja do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, którą rok temu powołało MON, w 2016 r. wydała na swoje funkcjonowanie dokładnie 1 435 931,24 zł. Początkowo miała zaplanowane 4 mln zł. W tej kwocie są wynagrodzenia członków podkomisji i współpracujących z nią ekspertów, "niezbędne ekspertyzy oraz koszty związane z funkcjonowaniem podkomisji". Budżet zaplanowany na ten rok, to 2 mln zł - dowiedziała się PAP. 

Czytaj też: Podkomisja smoleńska zamówiła model Tu-154M. Teraz trwają badania z jego udziałem >>>

Dowiedz się więcej:

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Do lipca 2011 r. przyczyny katastrofy badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, którą kierował ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. Tragicznym lotem prezydenckiego tupolewa zajmował się też parlamentarny zespół smoleński, na którego czele stal Antoni Macierewicz. Jego raport z kwietnia 2015 r. zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce. Od lutego 2016 r. katastrofą zajmuje się podkomisja powołana przez ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Co ustaliła Komisja Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zbyt szybkie opadanie, zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, spóźnione odejście na drugi krąg i w konsekwencji zderzenie z przeszkodą terenową. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu, którą forsował Antoni Macierewicz. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

 

A TERAZ ZOBACZ: Chwilę po głosowaniu poseł Kaczyński robi ten gest

 

Pamiętasz dyktanda z podstawówki? Nasze nie jest takie łatwe...
1/17Które zdanie jest zapisane poprawnie?
Zobacz także
Komentarze (242)
Ile kosztują eksperci Macierewicza? PAP ujawnia wydatki podkomisji smoleńskiej
Zaloguj się
 • kuvidar

  Oceniono 90 razy 76

  Polaków mocno wkurzyła porcja ośmiorniczek za 40 zł. i wywrócili swój kraj do góry nogami. Teraz niezliczone miliony są wyrzucane w błoto przez "dobrą zmianę" i jest dobrze.

 • fakiba

  Oceniono 81 razy 63

  Kolesie Antka wzięli sobie prawie półtora miliona za gotowanie parówek i zgniatanie puszek , żyć nie umierać

 • eichel24

  Oceniono 52 razy 42

  Komisja ,komisją ale jej członkowie powinni wiedzieć że są złodziejami,zresztą tak jak całe pis-dzielstwo!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 44 razy 34

  No to do końca 2017 roku 3 400 000 PLN pójdzie się j.... a do końca kadencji jeszcze parę latek
  Już wiecie dlaczego katastrofa w Smoleńsku została nazwana przez Macierewicza "narzędziem politycznym"

 • jackanapes

  Oceniono 38 razy 30

  Jedynym jak dotąd sukcesem członków podkomisji jest osiągnięcie stanu względnej równowagi pomiędzy ilością pochłoniętego pokarmu, a obfitością wydalonego nawozu.

 • jurek4491

  Oceniono 33 razy 27

  Przecież ta KOMISJA nie wyjaśniła NIC , nawet o niej nie słychać - OBIJAJĄ GRUCHY a prezes na każdej miesięcznicy drze JAPĘ że już są blisko .
  To jest DYM dla niedorozwiniętych umysłowo mongołów którym wprasowano mózgi że doszło do ZAMACHU a oni nawet nie mają zielonego pojęcia ile tych rzekomych WYBUCHÓW było i tak już prawie 7 lat dymają swój wierny elektorat .

 • ptwarog

  Oceniono 37 razy 25

  Ale po co Ci eksperci? Czy jeszcze za 1 kadencji Tuska nie było "niezbitych" dowodów na zamach i współpracę Tuska z Putinem? Ktoś te dowody ukradł? zniszczył?
  6 lat, 30 wzajemnie i nieraz wewnętrzne sprzecznych teorii i wiele milionów złotych później nadal nic nie wiadomo, a "minister" prosi o pomoc NATO.. I tak to się będzie ciągnęło przez kolejne lata... Teraz chyba przewlekają i czekają na "reformę" wymiaru sprawiedliwości i możliwość przydzielenia sprawy odpowiedniemu sędziemu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje