Morawiecki o rządach PiS w niemieckiej TV. Dziennikarz: Nie jesteście w nazistowskich Niemczech

Wywiad z Mateuszem Morawieckim

Wywiad z Mateuszem Morawieckim (Deutsche Welle, https://www.youtube.com/watch?v=LJDQARwtmM4)

- Prawo nie jest najważniejsze - przekonywał w rozmowie z "Deutsche Welle" wicepremier Mateusz Morawiecki. Jako przykład podał nazistowskie Niemcy. - Jesteście w demokratycznej Polsce - zareagował dziennikarz.

Z ministrem rozwoju i finansów Mateuszem Morawieckim rozmawiał Tim Sebastian - z programu "Conflict Zones" w Deutsche Welle", brytyjski dziennikarz wcześniej związany m.in. z BBC, laureat prestiżowej nagrody BAFTA.

Sebastian przywołał słowa posła Kornela Morawieckiego, ojca wicepremiera, który mówił, że "nad prawem jest dobro narodu". Mateusz Morawiecki przyznał, że "prawo nie jest najważniejsze", a najważniejsze jest życie ludzi i bezpieczeństwo.

- To niebezpieczna droga. Dotychczas mówiono nam, że nikt ani nic nie jest ponad prawem - zareagował Sebastian.

 

Morawiecki zauważył, że "w nazistowskich Niemczech prawo było przestrzegane" i "w latach 30. i 40. wszystko odbywało się pod parasolem prawa". - Nie jesteście w nazistowskich Niemczech. Jesteście w demokratycznej w Polsce - zripostował Tim Sebastian.

"Jeśli krytyka wam się nie podoba, nie jest słuszna"

Sebastian wcześniej zapytał wicepremiera o krytyczne słowa polityków Unii Europejskiej związane z Trybunałem Konstytucyjnym, prawami człowieka i demokracją w Polsce.

- Jeśli krytyka jest słuszna, jestem na nią otwarty. Demokracja to otwartość na krytykę - stwierdził Morawiecki

- Jeśli wam się podoba, to w porządku, jeśli wam się nie podoba: krytyka nie jest słuszna - ironizował dziennikarz. Wicepremier stwierdził, że urzędnicy "nie zrozumieli sytuacji". Powiedział też, że apeluje o równe traktowanie wszystkich unijnych państw i zaznaczył, że unijne władze nie reagowały tak ostro na doniesienia o molestowaniu kobiet przez uchodźców w Kolonii w Niemczech.

 

Rzepliński - "polityk", Bodnar - "politycznie skażony"

Tim Sebastian przywołał też słowa byłego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego, który ostrzegał przed niszczeniem trybunału.  - To bardzo interesująca osoba, tak naprawdę to polityk - powiedział Morawiecki i zaznaczył, że "establishment broni starego porządku". Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który również mówił o paraliżu TK, Morawiecki nazwał "politycznie skażonym".

- Każdy, kto jest przeciwko wam, jest politycznie skażony lub nie rozumie Polski - zauważył dziennikarz. - Jeśli zapyta pan każdego, kto rozumie Polskę, czy Bodnar jest politycznie skażony, 99 procent powie, że oczywiście. Pochodzi z poprzedniego establishmentu, jest lewicowy - twierdził Morawiecki.

- Odrzucacie wszystkie jego argumenty, bo jest politycznie skażony? - dopytywał Sebastian.  - By zrozumieć sytuację w Polsce, musimy wiedzieć, że przez 25 lat trwała zamrożona post-komunistyczna era, teraz zaczął się okres "sturm und drang" [burzy i naporu - red.] - mówił wicepremier.

Morawiecki o uchodźcach

Dziennikarz zarzucił też polskim władzom niechęć do imigrantów i uchodźców. Morawiecki zaznaczył, że do Polski przyjmowanych są setki tysięcy ludzi z Ukrainy. - Przyjmujemy też wielu muzułmanów, ale nie tak wielu, jak w Niemczech - przyznał.

Jak dodał Morawiecki, przyjmowanie Ukraińców przyczynia się do "zmniejszenia napięć w Europie". - Zmniejszaniem napięć jest też zaostrzanie prawa dotyczącego aborcji? - zapytał Sebastian. Wicepremier wyjaśnił, że nie była to propozycja rządu, a PiS zobowiązał się pochylać nad wszystkimi projektami obywatelskimi, które zebrały co najmniej 100 tysięcy podpisów.

- Nie było też propozycją rządu, by ograniczyć dostęp dziennikarzy w parlamencie? - zapytał dziennikarz. - To był projekt części partii rządzącej, wycofaliśmy się - wyjaśnił Morawiecki.

Wicepremier poradził dziennikarzowi, by czytał gazety "obu stron, nie tylko strony liberalnej".

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o wizjonerstwie, roli Gandalfa i walce z postkomunizmem na gali "Gazety Polskiej"

Zobacz także
Komentarze (543)
Morawiecki o rządach PiS w niemieckiej TV. Dziennikarz: Nie jesteście w nazistowskich Niemczech
Zaloguj się
 • egalite11

  Oceniono 158 razy 140

  Wiedziałem, ze Morawiecki to mizerny ekonomista (z wykształcenia historyk) a teraz wiem, że to tępy pachołek socjopaty z Żoliborza.

 • elsu

  Oceniono 111 razy 101

  Biedny Mateusz był zaskoczony, że syf jaki robią w kraju wychodzi tak czytelnie za granicę.
  Następnym razem zamiast udzielać wywiadu wyśle prezentację w Power Point'cie.

  "Mateusz Morawiecki przyznał, że "prawo nie jest najważniejsze", a najważniejsze jest życie ludzi i bezpieczeństwo."

  Powiedział minister Rządu, który zablokował przyjęcie 10 dzieci z ogarniętego wojną kraju.

 • gragos

  Oceniono 89 razy 81

  Młodsza kopia zasuszonej politycznie mumii jaka jest Kornel Morawiecki i identyczny stosunek do prawa. Horror!

 • krebs06

  Oceniono 77 razy 65

  W czasie tego zamrożonego komunizmu p. Morawiecki zgarnął 33 miliony. Teraz ma czas i pieniądze że by realizować swoje poronione pomysły. Cóż to syn Kornela niedoszłego terrorysty.

 • rademenes666

  Oceniono 55 razy 51

  "...przez 25 lat trwała zamrożona post-komunistyczna era..." - wystarczy zajrzeć do wiki żeby zobaczyć co przez te 25 lat Pan Morawiecki porabiał. Jakoś ta postkomuna mu nie przeszkadzała w karierze.

 • krynolinka

  Oceniono 61 razy 49

  Biedny Morawiecki 99% społeczeństwa go popiera a i tak czuje się niezrozumiany.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje