Generał Koziej apeluje do Dudy ws. ważnych stanowisk w wojsku. "Strzelamy sobie w stopę"

Prezydent nie wyznaczył dotychczas Dowódcy Generalnego i Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych - pisze w liście otwartym gen. Stanisław Koziej, były szef BBN. A to, zdaniem Kozieja, może oznaczać poważne problemy związane z bezpieczeństwem państwa.

"Apeluję do Pana Prezydenta i do Pani Premier, aby w trybie pilnym mianowali Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz wskazali osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czasie wojny" - pisze w liście otwartym generał Stanisław Koziej, były wiceszef MON i były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Po odejściu gen. Mirosława Różańskiego, w zastępstwie obowiązki Dowódcy Generalnego pełni gen. Jan Śliwka. Do objęcia funkcji Naczelnego Dowódcy niemal 2 lata temu nominowany został gen. Marek Tomaszycki, który jednak obecnie znajduje się w rezerwie kadrowej.

"Polska znajduje się w stanie ryzyka i zagrożenia"

Według Stanisława Kozieja Dowódca Generalny powinien był zostać mianowany już kilka tygodni temu.

- Dowódca Generalny odpowiada za przygotowanie wojska, szkolenie, codzienne funkcjonowanie. Obecny zastępca nie ma odpowiednich uprawnień, nie może podejmować decyzji leżących w kompetencjach dowódcy. Nie ma takiej instytucji, jak "pełniący obowiązki dowódcy" - tłumaczy gen. Stanisław Koziej w rozmowie z Gazeta.pl

- To ryzyko dla ciągłości systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi w sytuacji, kiedy Polska znajduje się na styku konfrontacji między Rosją a Zachodem, jesteśmy na wschodniej flance, w stanie ryzyka i zagrożenia - dodaje generał.

"Kuriozum na skalę globalną"

Wątpliwości byłego wiceszefa MON wzbudza też osoba gen. Marka Tomaszyckiego, który w przypadku wojny byłby mianowany na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych.

- Generał Tomaszycki jest w rezerwie kadrowej. To kuriozum na skalę światową. Powinien intensywnie przygotować się do tej funkcji, brać udział w ćwiczeniach, szkoleniach - mówi Stanisław Koziej.

Jak zauważa generał, "jeśli Polska prezentuje się jako państwo, które nie potrafi utrzymać systemu dowodzenia, wytrąca argumenty tym krajom z Zachodu, które chciałyby nam pomagać". - Sami sobie strzelamy w stopę, komplikując dowodzenie siłami zbrojnymi - dodaje.

Po południu PAP podała informację, że nowym Dowódcą Generalnym będzie gen. Jarosław Mika. Szef BBN Paweł Soloch nie chciał potwierdzić tej informacji. Powiedział jedynie, że prezydent już wybrał następcę gen. Różańskiego.  

Zobacz także: Mateusz Morawiecki: "Nie jestem czarodziejem Gandalfem"

Komentarze (108)
Generał Koziej apeluje do Dudy ws. ważnych stanowisk w wojsku. "Strzelamy sobie w stopę"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 40 razy 36

  A skąd mam wiedzieć kto ma być dowódcą jak siedzę cały czas u pani Basi w poczekalni ?

  Artur Duda

 • dziadekjam

  Oceniono 40 razy 32

  "Apeluję do Pana Prezydenta i do Pani Premier, aby w trybie pilnym mianowali Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz wskazali osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w czasie wojny" - pisze w liście otwartym generał Stanisław Koziej, były wiceszef MON i były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego."
  ===============================================================
  Panie Generale!
  Pan, jako doświadczony wojskowy, znający znaczenie hierarch, powinien się zwrócić do osoby DECYZYJNEJ, a nie do ordynansów.

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 39 razy 31

  Nie mają po prostu żadnego wiernego, który mógłby zająć to stanowisko, bo przecież Misiewicz się nie rozerwie.

 • signum_t

  Oceniono 23 razy 23

  Po co apelować do premier i prezydenta? A to jest ktos? Adresat powinien byc inny...

 • varissa

  Oceniono 21 razy 21

  Panie Generale, do kogo pan apeluje, do marionetki, która wykonuje rozkazy tego karła z Żoliborza?, przecież to ślepy wykonawca a na dodatek zdrajca polskiej DEMOKRACJI!
  Jak by mu gnom kazał strzelać do rodaków, toby się nie zawahał, już napuszczał tych w Żaganiu na demonstrantów.
  Ps. A wy, NORMALNI, którzy piszecie komentarze na tym forum: nie nazywajcie kaczego łajna prezesem, bo człowieka szlag może trafić!

 • jtby

  Oceniono 25 razy 21

  Rozumiem, że zwracanie się do Dudy, to taka konwencja, żeby tow. Mały nie wykpił się, że jest tylko zwykłym posiołem i co on bidny może jak jest Prezydent, Premierka, Miseiwicz, Minister hmn... Obrony?

 • owca888

  Oceniono 17 razy 17

  Panie generale, nie ten adresat. Ten jest władny tylko w zakresie polerowania nart.

 • tetradrachma

  Oceniono 19 razy 17

  Panie generale, próżny trud i troska. Bydło, nie zrozumie, a zagrożenie zignoruje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX