PiS grzmiało: PO obsadza stanowiska "swoimi". Samo przebiło ich już w rok - na liście "PB" 1000 nazwisk

'Puls Biznesu' opublikował listę osób związanych z PiS, które dostały państwowe posady

'Puls Biznesu' opublikował listę osób związanych z PiS, które dostały państwowe posady (Fot. 'Puls Biznesu')

Przez pięć lat rządów PO znalazła dla "swoich" ludzi ponad 400 stanowisk. Drugie tyle obsadziło PSL. Tymczasem koalicja PiS zatrudniła w państwowych firmach już co najmniej 1000 osób. I to tylko w pierwszym roku rządów - pisze "Puls Biznesu".

"Misiewicze" i "Pisiewicze" - za tymi hasłami kryły się akcje opozycji, mające zwrócić uwagę na obsadzanie państwowych stanowisk "po znajomości". Partia rządząca odgryzała się, że Platforma ObywatelskaPolskie Stronnictwo Ludowe wykazują się hipokryzją, ponieważ to za ich czasów nepotyzm miał być prawdziwym problemem. 

Rzeczywiście, rządząca koalicja przez lata zapewniła posady setkom osób, które w ten czy inny sposób były z nią związane. W 2012 roku - po prawie pięciu latach rządów - "Puls Biznesu" policzył, ile dokładnie stanowisk tak obsadzono. Na "liście wstydu" PO znalazło się 428 nazwisk. Analogiczna lista dotycząca PSL liczyła natomiast 408 osób.

Teraz - po roku rządów PiS - "Puls Biznesu" przygotował taką listę obecnej koalicji rządzącej. Są na niej osoby związane z PiS, które zatrudniono w spółkach skarbu państwa i agencjach rządowych. Znalazło się na niej 1000 nazwisk i - jak podkreśla gazeta - to z pewnością nie wszyscy. "Obecnie rządzący już w rok przebili poprzedników, i to z nawiązką" - czytamy w "PB".

Od byłych posłów po matkę radnego

Na liście znajdują się zarówno znane nazwiska (jak m.in.: Jacek Kurski czy Bartłomiej Misiewicz), osoby mało rozpoznawalne, ale o dużych wpływach (np. dobra znajoma prezesa PiS Janina Goss) czy też zupełnie nieznani działacze z regionów (np. radni, dziś często zatrudniani w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Stopień powiązań z PiS i partiami Zjednoczonej Prawicy jest różny. Na liście "PB" są byli politycy - posłowie i radni, kandydaci z wyborów, którzy nie dostali się do polityki, ich asystenci, rodziny i prawnicy. 

"Puls Biznesu" podkreśla, że sama obecność na liście jeszcze nie świadczy o tym, że dana osoba nie ma kompetencji do pełnienia określanego stanowiska. Jednak po pierwsze skala zjawiska, a po drugie zatrudnianie osób zupełnie pozbawionych kompetencji czy też mających na koncie wyroki świadczy o tym, że większość jest zatrudniona wg klucza partyjnego.

Pełną listę można przeczytać na portalu oraz w papierowym wydaniu "Pulsu Biznesu" .

Te piosenki polskich wykonawców śpiewali chyba wszyscy. Sprawdź, czy je pamiętasz [QUIZ]
1/12"Kornik ryje dziurę w drzewie / Elektronik w radiu grzebie / A chłop ... - ale jazz" - co robi chłop w tym fragmencie piosenki "Ale wkoło jest wesoło" Perfectu?
Zobacz także
 • Kadr z filmu 'Pucz' TVP1 pokazała "Pucz". "Ktoś w telewizji straci za to pracę"
 • Bartłomiej Misiewicz, Antoni Macierewicz TVN24: Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie Misiewicza. Chodzi o stanowiska w MON i spółkach
 • Premier Beata Szydło Szydło: "Zakłady w Mielcu sprzedali nasi poprzednicy". Problem w tym, że zrobił to... rząd Kaczyńskiego
Komentarze (243)
PiS grzmiało: PO obsadza stanowiska "swoimi". Samo przebiło ich już w rok - na liście "PB" 1000 nazwisk
Zaloguj się
 • newpatric

  Oceniono 73 razy 55

  Zagłosuje na kazdego kto obieca że po wyborach usunie wszystkie ślady Kaczyńskich z kraju, nazwy ulic, tablice, pomniki i wyrzuci na śmietnik.

  I oczywiście wszystkich służalczych wobec Kaczyńskich tez.

 • lodzermensz1

  Oceniono 47 razy 45

  Jak to było o tej arogancji władzy PO?
  PIS wam się śmieje w twarz, a wy zachwyceni. Co za matoły.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 35

  Czy ktoś miał jakiekolwiek złudzenia, że bolszewickie, wygłodniałe żłoba hordy Pisiewiczów nie zaleją polskich firm państwowych zaraz na drugi dzień po wygranych wyborach?
  Dojna zmiana w akcji, ciekawe ilu ich będzie na koniec kadencji?

 • leszek.30

  Oceniono 30 razy 26

  A my, społeczeństwo, przyglądamy się biernie łajdactwom skorumpowanych PiS-bolszewików , zamiast się zebrać i pognać to tałatajstwo na wysypiska śmieci..!...Są nas miliony, pokazaliśmy to wczoraj na święcie WOŚP , więc na co czekamy..????

 • chasingcars

  Oceniono 41 razy 23

  PiS działa tak sprawnie, że nie tylko obsadza "członkami rodziny" czy też "znajomymi" stanowiska pracy, ale i tworzy egzotyczne państwa na Karaibach.

 • popis.pasozyty

  Oceniono 16 razy 16

  TKM!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Miało być inaczej niż za komuny.
  A po 30-stu latach inaczej to znaczy jeszcze zachłanniej

 • jworld

  Oceniono 16 razy 16

  zagłosuje na tego co obieca rozliczenie PIS-lamu po wyborach i wymazania go z historii Polski

 • strach_sie_bac

  Oceniono 22 razy 16

  No co Wy, pomocnik farmaceuty to idealny członek rad nadzorczych, rzecznik MON i beneficjent medalu zasłużonych dla obronności kraju, co Wy tam palicie w tych redakcjach? ;)

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 13

  8 lat w opozycji to i apetyt większy .A co mają sobie żałować .Przecież rządy PO,PSL były nielegalne .A jak coś nielegalne to się usuwa .Kompetencja i wiedza jest zasadniczą przeszkodą w w współpracy z PiS .Najlepiej jak się ma coś za uszami ,jakiś lekki problem nawet nie z prawem KK ,ale tak jakieś świństewko na sumieniu .Wtedy taki delikwent na pewno będzie dobrze służył w szeregach PiS. Lojalność wobec prezesa za dobrą fuchę to podstawa .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje