PiS grzmiało: PO obsadza stanowiska "swoimi". Samo przebiło ich już w rok - na liście "PB" 1000 nazwisk

16.01.2017 11:19
'Puls Biznesu' opublikował listę osób związanych z PiS, które dostały państwowe posady

'Puls Biznesu' opublikował listę osób związanych z PiS, które dostały państwowe posady (Fot. 'Puls Biznesu')

Przez pięć lat rządów PO znalazła dla "swoich" ludzi ponad 400 stanowisk. Drugie tyle obsadziło PSL. Tymczasem koalicja PiS zatrudniła w państwowych firmach już co najmniej 1000 osób. I to tylko w pierwszym roku rządów - pisze "Puls Biznesu".

"Misiewicze" i "Pisiewicze" - za tymi hasłami kryły się akcje opozycji, mające zwrócić uwagę na obsadzanie państwowych stanowisk "po znajomości". Partia rządząca odgryzała się, że Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe wykazują się hipokryzją, ponieważ to za ich czasów nepotyzm miał być prawdziwym problemem. 

Rzeczywiście, rządząca koalicja przez lata zapewniła posady setkom osób, które w ten czy inny sposób były z nią związane. W 2012 roku - po prawie pięciu latach rządów - "Puls Biznesu" policzył, ile dokładnie stanowisk tak obsadzono. Na "liście wstydu" PO znalazło się 428 nazwisk. Analogiczna lista dotycząca PSL liczyła natomiast 408 osób.

Teraz - po roku rządów PiS - "Puls Biznesu" przygotował taką listę obecnej koalicji rządzącej. Są na niej osoby związane z PiS, które zatrudniono w spółkach skarbu państwa i agencjach rządowych. Znalazło się na niej 1000 nazwisk i - jak podkreśla gazeta - to z pewnością nie wszyscy. "Obecnie rządzący już w rok przebili poprzedników, i to z nawiązką" - czytamy w "PB".

Od byłych posłów po matkę radnego

Na liście znajdują się zarówno znane nazwiska (jak m.in.: Jacek Kurski czy Bartłomiej Misiewicz), osoby mało rozpoznawalne, ale o dużych wpływach (np. dobra znajoma prezesa PiS Janina Goss) czy też zupełnie nieznani działacze z regionów (np. radni, dziś często zatrudniani w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Stopień powiązań z PiS i partiami Zjednoczonej Prawicy jest różny. Na liście "PB" są byli politycy - posłowie i radni, kandydaci z wyborów, którzy nie dostali się do polityki, ich asystenci, rodziny i prawnicy. 

"Puls Biznesu" podkreśla, że sama obecność na liście jeszcze nie świadczy o tym, że dana osoba nie ma kompetencji do pełnienia określanego stanowiska. Jednak po pierwsze skala zjawiska, a po drugie zatrudnianie osób zupełnie pozbawionych kompetencji czy też mających na koncie wyroki świadczy o tym, że większość jest zatrudniona wg klucza partyjnego.

Pełną listę można przeczytać na portalu oraz w papierowym wydaniu "Pulsu Biznesu" .

 

Zobacz także
Komentarze (243)
PiS grzmiało: PO obsadza stanowiska "swoimi". Samo przebiło ich już w rok - na liście "PB" 1000 nazwisk
Zaloguj się
 • newpatric

  Oceniono 73 razy 55

  Zagłosuje na kazdego kto obieca że po wyborach usunie wszystkie ślady Kaczyńskich z kraju, nazwy ulic, tablice, pomniki i wyrzuci na śmietnik.

  I oczywiście wszystkich służalczych wobec Kaczyńskich tez.

 • lodzermensz1

  Oceniono 47 razy 45

  Jak to było o tej arogancji władzy PO?
  PIS wam się śmieje w twarz, a wy zachwyceni. Co za matoły.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 39 razy 35

  Czy ktoś miał jakiekolwiek złudzenia, że bolszewickie, wygłodniałe żłoba hordy Pisiewiczów nie zaleją polskich firm państwowych zaraz na drugi dzień po wygranych wyborach?
  Dojna zmiana w akcji, ciekawe ilu ich będzie na koniec kadencji?

 • leszek.30

  Oceniono 30 razy 26

  A my, społeczeństwo, przyglądamy się biernie łajdactwom skorumpowanych PiS-bolszewików , zamiast się zebrać i pognać to tałatajstwo na wysypiska śmieci..!...Są nas miliony, pokazaliśmy to wczoraj na święcie WOŚP , więc na co czekamy..????

 • chasingcars

  Oceniono 41 razy 23

  PiS działa tak sprawnie, że nie tylko obsadza "członkami rodziny" czy też "znajomymi" stanowiska pracy, ale i tworzy egzotyczne państwa na Karaibach.

 • popis.pasozyty

  Oceniono 16 razy 16

  TKM!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Miało być inaczej niż za komuny.
  A po 30-stu latach inaczej to znaczy jeszcze zachłanniej

 • jworld

  Oceniono 16 razy 16

  zagłosuje na tego co obieca rozliczenie PIS-lamu po wyborach i wymazania go z historii Polski

 • strach_sie_bac

  Oceniono 22 razy 16

  No co Wy, pomocnik farmaceuty to idealny członek rad nadzorczych, rzecznik MON i beneficjent medalu zasłużonych dla obronności kraju, co Wy tam palicie w tych redakcjach? ;)

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 13

  8 lat w opozycji to i apetyt większy .A co mają sobie żałować .Przecież rządy PO,PSL były nielegalne .A jak coś nielegalne to się usuwa .Kompetencja i wiedza jest zasadniczą przeszkodą w w współpracy z PiS .Najlepiej jak się ma coś za uszami ,jakiś lekki problem nawet nie z prawem KK ,ale tak jakieś świństewko na sumieniu .Wtedy taki delikwent na pewno będzie dobrze służył w szeregach PiS. Lojalność wobec prezesa za dobrą fuchę to podstawa .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje