PO zawiesza protest, przełożone posiedzenie. Co wydarzyło się dziś w Sejmie? [PODSUMOWANIE]

Dziś o 10 miały być kontynuowane obrady Sejmu. Na wniosek PO zostały jednak dwukrotnie przesunięte. W międzyczasie Grzegorz Schetyna obwieścił, że jego partia zawiesza blokowanie mównicy. Obrady zaczęły się w południe, nie trwały długo - marszałek Sejmu zarządził przerwę do 25 stycznia.

Obrady 34. posiedzenia Sejmu miały zacząć się dziś o 10. Tak wczoraj postanowił marszałek Marek Kuchciński podczas iście ekspresowych wieczornych obrad. Na wniosek klubu PO zostały one jednak dwukrotnie przesunięte - najpierw na 11, potem na 12. Tuż przed południem Grzegorz Schetyna poinformował, że jego ugrupowanie zawiesza protest, który kontynuowało od 16 grudnia.

Wtedy to posłowie PO i Nowoczesnej sprzeciwili się zapowiadanym zmianom ograniczającym obecność dziennikarzy w Sejmie i zaczęli blokować sejmową mównicę. PiS przeniosło głosowanie do Sali Kolumnowej, gdzie przegłosowało ustawę budżetową. Opozycja uznała to posiedzenie i uchwałę za nielegalne. Strona rządząca zarzucała zaś właśnie jej łamanie prawa i okupowanie sali plenarnej.

Przekładanie obrad

Po środowych obradach posłowie PO zostali na sali plenarnej. Dzisiaj o 8.30 odbyło się posiedzenie zarządu partii, na godz. 9 zapowiedziano posiedzenie klubu. Po nim miało odbyć się spotkanie Prezydium Sejmu (marszałek i wicemarszałkowie), a następnie spotkanie Konwentu Seniorów (marszałek, wicemarszałkowie i przedstawiciele klubów parlamentarnych). Potem miały odbyć się obrady.

Przed 10 wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała, że obrady zostały przesunięte na prośbę PO. Posiedzenie Prezydium Sejmu miało odbyć się o godz. 10.30, a Konwent Seniorów o 10.45. Obrady miały zacząć się o 11.

Po 10 Kidawa-Błońska powiedziała natomiast, że PO złożyła wniosek o kolejne przełożenie posiedzenia Konwentu Seniorów (na 11.30). Kontynuowanie obrad Sejmu miało odbywać się wobec tego od 12. - Potrzebujemy więcej czasu, chcemy spokojnie dokończyć posiedzenie klubu - mówiła wicemarszałek po spotkaniu z Kuchcińskim.

- Zgodziliśmy się na przesunięcie Konwentu Seniorów na godz. 11.30, bo jesteśmy bardzo ustępliwi - komentował wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Na sugestię dziennikarzy, że ich postawa jest jak "gołąbków pokoju", odpowiedział: "pewnie".

PO zawiesza protest

Tuż przed 12 Grzegorz Schetyna poinformował, że PO zawiesza protest "w związku z tym, że udało się przywrócić obecność mediów w parlamencie, możliwość nieskrępowanej relacji". - Obok tego zawieszenia ważny jest wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Uważamy, że budżet jest nielegalny, apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby go nie podpisywał - dodał polityk.

W końcu w południe rozpoczęły się obrady. Nie były długie. Marszałek Kuchciński zarządził dłuższą przerwę w obradach 34. posiedzenia Sejmu (wcześniej zgodził się na to Konwent Seniorów). - Potrzeba głębszej analizy tego, co wydarzyło się w Sejmie w ciągu ostatnich kilku tygodni - uzasadnił swoją decyzję marszałek Sejmu. Posiedzenie zostanie wznowione w środę 25 stycznia o godz. 9.

 

Tymczasem ustawa budżetowa (której przegłosowanie przez Sejm opozycja uznaje za bezprawne) została wczoraj bez poprawek przyjęta przez Senat. Dziś zaś trafiła do Kancelarii Prezydenta - poinformował szef jego biura prasowego Marek Magierowski. Andrzej Duda, jak dodał, nie podjął jeszcze decyzji, czy ją podpisze, czy nie.

Więcej o:
Komentarze (119)
PO zawiesza protest, przełożone posiedzenie. Co wydarzyło się dziś w Sejmie? [PODSUMOWANIE]
Zaloguj się
 • gregpio

  Oceniono 21 razy 13

  " Andrzej Duda, jak dodał, nie podjął jeszcze decyzji, czy ją podpisze, czy nie." - dowcipy się was trzymają :D

 • alef.omega

  Oceniono 9 razy 7

  Dajcie im Stoperan! „30 tysięcy stron nowych przepisów w ciągu roku”. Takiej legislacyjnej biegunki nie ma żaden rząd i parlament na świecie
  ww..w.wolnosc24..pl
  To jest prawdziwy prawicowo-konserwatywny portal (prowadzi go Tomasz Sommer, a piszą Korwin-Mikke, Stanisław Michalkiewicz i inni zdecydowanie nie-lewacy).
  Narodowi socjaliści z piss, czytajcie prawicowe portale, może coś wam w tych pustych łbach zaświta!

  "Gdyby każdy obywatel/ przedsiębiorca/urzędnik / konsument/etc. chciał być na bieżąco z nowo tworzonym prawem, musiałby na jego studiowanie poświęcić – jak wyliczyła kancelaria Grant Thornton – 4 godziny i 15 minut dziennie. Tak tworzone przepisy stają się czystą fikcją, ponieważ nikt nie jest już w stanie ogarnąć takiej ilości. Mania regulowania, zmieniania i poprawiania wszystkiego została doprowadzona do absurdu.

  Nie ma sensu porównywać się w tej kategorii z krajami o takiej kulturze prawnej jak Szwecja (60 razy mniej regulacji prawnych w ciągu roku), Belgia (40 razy mniej) czy Niemcy (25 razy mniej). Ale może naszym cierpiącym na nieustającą legislacyjną biegunkę ministrom i posłom da nieco do myślenia fakt, że w postsowieckich krajach bałtyckich tworzy się 5-10 razy mniej przepisów prawnych, niż u nas, a w będących na podobnym poziomie rozwoju gospodarczego Węgrzech i Słowenii – ponad dwa razy mniej."

 • ponury424

  Oceniono 6 razy 6

  Do tego czasu trzeba przygotować wnioski do prokuratury, w celu postawienia zarzutów posłom którzy mogli dopuścić się przestępstwa z Art. 128 kk § 3. Następnie jeśli prokuratura uzna że posłowie utrudniający pracę najwyższego organu ustawodawczego jakim jest sejm dopuścili się czynów zabronionych, należy wystąpić o uchylenie immunitetów dla tych wszystkich którzy brali udział w nielegalnej okupacji trybuny sejmowej, i postawić ich przed sądem. Postawionym przed sądem posłom, należy polecić jak zwykle niezawodnego w takich sytuacjach pana mecenasa, Romana Giertycha.

 • pocomiwaszekonto

  Oceniono 6 razy 6

  Przerwa do 25 stycznia????....... Panie Marszałku, ile można tak ciężko pracować

 • pygargus

  Oceniono 12 razy 6

  Zaraz dowiemy się, że 1 bln długu publicznego jest sukcesem Kaczyńskiego i tym bilionem "zmiażdżył" opozycję.

 • xl12

  Oceniono 7 razy 5

  A dlaczego ta informacja o kapitulacji PO ,tak upchnięta gdzieś na boku?
  Przecież to najważniejsza informacja dnia.

 • pol733

  Oceniono 11 razy 5

  Co się dzisiaj wydarzyło ? Schetynie opadły gacie do kolan.

 • chi-neng

  Oceniono 15 razy 5

  "Wniosek o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego."

  "Uważamy, że budżet jest nielegalny, apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby go nie podpisywał."
  -----
  Ani jedno, ani drugie nie zostanie wziete pod uwage.

  Apele i wnioski, do slugusow Kaczynskiego, nie beda mialy zadnego skutku.
  Natomiast, jestem wiecej niz pewna, ze zaczna wprowadzac i realizowac z przyjemnoscia, to, co juz Kaczynski i Plaszczak anonsowali...
  Roznej formy KARY.
  Oczywiscie,nie Kuchcinskiego (odwolanie...), bo przeciez oni sa “golabkami pokoju”, jak to twierdzi hippis Terlecki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX