Gorący dzień w Sejmie i przed Sejmem. Wciąż nie wiadomo, czy i gdzie uda się rozpocząć posiedzenie

11.01.2017 07:15
Blokada mównicy

Blokada mównicy (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

- Uważamy, że 33. posiedzenie Sejmu nie zostało zamknięte - mówi szef PO Grzegorz Schetyna. Decyzje ws. dalszych działań partii na dzisiejszym posiedzeniu mają zapaść przed południem. Niewykluczone, że PO będzie blokowała mównicę.

Dziś w południe Sejm rozpocznie trzydniowe posiedzenie. Według PiS i Kancelarii Sejmu "priorytetem" jest, aby obrady odbyły się na sali plenarnej. PSL i Kukiz'15 deklarują, że nie będą zakłócać posiedzenia. Nowoczesna także nie zamierza blokować mównicy sejmowej. Zgłosi za to wniosek o powtórzenie głosowania nad budżetem na 2017 r. O godz. 17 przed Sejmem rozpocznie się manifestacja KOD.

Ostateczne decyzje w sprawie działań PO na posiedzeniu Sejmu mają zapaść dziś przed południem. Prawdopodobne jest ponowne zablokowanie mównicy sejmowej, a także paraliż ewentualnych obrad w Sali Kolumnowej, gdyby marszałek Sejmu Marek Kuchciński zdecydował się je tam przenieść. To właśnie w sali Kolumnowej 16 grudnia odbyły się m.in. głosowania nad przyszłoroczną ustawą budżetową.    

Kancelaria Sejmu zapewnia, że Sala Kolumnowa jest przygotowywana, aby mogły odbyć się w niej obrady. Każdy z 460 posłów będzie miał zapewnione na niej miejsce i otrzyma urządzenie pozwalające na głosowanie.

PO nie zamierza ustępować

Szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna powiedział wczoraj dziennikarzom, iż oczekuje, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowi przerwane - według niego - ostatnie posiedzenie Sejmu. - Uważamy, że 33. posiedzenie nie zostało zamknięte - podkreślił lider PO.  

Porozumienia nie przyniosły dwa spotkania zainicjowane przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w poniedziałek i wtorek. Wzięli nich udział udział liderzy: PiS, Nowoczesnej, PSL i Kukiz'15. W rozmowach udziału nie brał szef PO Grzegorz Schetyna. Wieczorem doszło za to do rozmów liderów Nowoczesnej, PO i PSL.

PiS: Wariant siłowy nie wchodzi w grę

- My przyjmujemy, że rozpoczynamy obrady i uczynimy wszystko, żeby te obrady, nawet jeżeli będą kłopoty, były prowadzone na sali obrad. A gdyby to było zupełnie niemożliwe, być może będą musiały być podejmowane jakieś inne decyzje, ale to jest tylko bardzo mało prawdopodobna hipoteza - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu liderów partii sejmowych u marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

- Zamierzamy w środę o godz. 12 rozpocząć prace na sali plenarnej - powiedziała wczoraj  rzeczniczka PiS Beata Mazurek. - Mam nadzieję, że rozhisteryzowana opozycja nam to umożliwi. Walka o to, kto jest liderem opozycji, nie zasługuje na to, żeby robić histerię na sali obrad - dodała posłanka.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński podkreślił, że posłowie opozycji, blokując mównicę 16 grudnia, złamali prawo. - Mam nadzieję, że wszystko się jakoś unormuje, że posłowie przestaną okupować mównicę, usiądą na swoich miejscach i będą pracować jak przystało na posłów - powiedział Zieliński. Zapewnił, że "żaden wariant siłowy nie wchodzi w grę". Według niego, powinny zostać wyciągnięte konsekwencje "nie siłowe, ale prawne".

Protest na sali plenarnej

Politycy PO i Nowoczesnej blokowali salę plenarną Sejmu od 16 grudnia. Rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński ogłosił wówczas przerwę w obradach i wznowił je w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.     

Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów. Według PO, po wznowieniu obrad Sejm dalej powinien pracować nad budżetem na 2017 r.        

Plan prac Sejmu

Sejm ma według harmonogramu zająć się m.in. tzw. ustawą dezubekizacyjną, czyli rządowym projektem nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin. Projekt zakłada obniżenie wojskowych emerytur i rent inwalidzkich żołnierzom, którzy pełnili służbę na rzecz totalitarnego państwa w latach 1944-90 oraz rent rodzinnych po tych żołnierzach.

Posłowie zajmą się również m.in. projektem nowelizacji Prawa ochrony środowiska, nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i noweli ustawy o kombatantach.

Uda wam się zmienić znaczenia zdań, które napisaliśmy?
1/15Zadanie jest łatwe: zamieńcie wyraz w nawiasie na jego antonim. (Zaczynamy)!
Zobacz także
Komentarze (140)
Gorący dzień w Sejmie i przed Sejmem. Wciąż nie wiadomo, czy i gdzie uda się rozpocząć posiedzenie
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 25 razy 15

  PSL jak zawsze sprzeda się za stołek , a Kukiz to cichy koalicjant kaczora od samego początku

 • slade1972

  Oceniono 12 razy 10

  Pytanie:
  Dlaczego budynek Sejmu jest okrągły?
  Odpowiedź:
  Czy ktoś widział cyrk kwadratowy!

 • emigrant_1984

  Oceniono 18 razy 10

  Kamera pokazuje tylek jednej z kobiet ! To dla bezpieczenstwa obrad :))))

 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 6

  - "Kuchciński ogłosił wówczas przerwę w obradach i wznowił je w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r."
  -----
  Wiec, propozycja Schetyny jest prawidlowa;
  WZNOWIENIE OBRAD PO PRZERWIE.

  - "Zamierzamy w środę o godz. 12 rozpocząć prace na sali plenarnej."
  - " Mam nadzieję, że rozhisteryzowana opozycja nam to umożliwi." - rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
  -----
  Ja mam nadzieje, ze niebawem WSZYSTKIE PISO-SMOLENSKIE BEATY, BEZ WYJATKOW, ZNIKNA NIEBAWEM Z ARENY POLITYCZNEJ...

 • emigrant_1984

  Oceniono 8 razy 4

  U posła

 • senior2244

  Oceniono 3 razy 3

  A Kukiz bredzi że kompromis zależy od woli politycznej PO. Ja myślę że od przestrzegania przez PiS prawa i konstytucji ale taki baran jak Kukiz nie jest w stanie tego zrozumieć. Przesłuchaj baranie swoje durne wypowiedzi to może dojdziesz do wniosku że jak się nie ma nic do powiedzenia to lepiej nie otwierać mordy.

 • slade1972

  Oceniono 17 razy 3

  Kornel Makuszyński - Awantura o Basię
  Grzegorz Suchotyna - Awantura o Kasę

 • representation1

  Oceniono 23 razy 3

  A Kijowski będzie?
  -----------------------
  Niech ajfona zabierze. Zrobi nagranie z występów księżniczki Muchy i ogra Schetyny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje