"Blokowanie obrad to łamanie Konstytucji". Kaczyński w TVP o kryzysie w Sejmie

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapewnił w TVP1, że jest otwarty na kompromis z opozycją ws. kryzysu sejmowego. - Mam wielką nadzieję na to, że wszyscy dojdą do wniosku, że nie powinniśmy tego kontynuować i do tego wracać - mówił polityk.

Na godz. 14 zaplanowane jest kolejne spotkanie liderów opozycji z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim ws. rozwiązania kryzysu sejmowego. Nie jest pewne, czy pojawi się na nim przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

- Bardzo bym sobie tego życzył, wtedy będzie można stworzyć gwarancję, że będziemy mieli do czynienia z normalnym posiedzeniem Sejmu - mówił o obecności Schetyny prezes PiS Jarosław Kaczyński w "Kwadransie politycznym" w TVP1. Mówił, że PiS w ramach kompromisu jest skłonne poprzeć poprawki opozycji do ustawy budżetowej.

- Blokowanie obrad Sejmu, mównicy, stołu prezydialnego to drastyczne łamanie prawa, Konstytucji, różnych ustaw, to jest stan, który już nigdy nie powinien się powtórzyć. Mogą być spory, muszą być spory, natomiast powinniśmy normalnie obradować. Mam wielką nadzieję na to, że wszyscy dojdą do wniosku, że nie powinniśmy tego kontynuować i do tego wracać - dodał Kaczyński.

Zaznaczył, że jutro będzie odbywać się 34., a nie 33. posiedzenie Sejmu, bo ono zakończyło się 16 grudnia. - Sam byłem świadkiem, kiedy marszałek uderzeniami laski marszałkowskiej zamykał posiedzenie - mówił prezes PiS.

- Według mojego rozeznania, a czytałem przynajmniej dziesięć różnych opinii na ten temat, wszystko było w porządku. Moja znajomość prawa i praktyki Sejmu także nie pozostawia żadnych wątpliwości. Sejm mógł obradować 16 grudnia w Sali Kolumnowej, decyzje były legalne - twierdzi polityk. Zaznaczył, że "jeśli ktoś ma zastrzeżenia, może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego".

Kaczyński: Wybór Tuska to niebezpieczeństwo dla UE

Jarosław Kaczyński odniósł się także do zbliżającej się do końca kadencji Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. W najbliższych miesiącach zapadnie decyzja co do ewentualnego wyboru Tuska na kolejne 2,5 roku urzędowania na tym stanowisku.

- Donald Tusk jest politykiem, do którego mieliśmy wiele pretensji, ale kiedy wybierał się do UE życzyłem mu powodzenia, sądząc, że może coś dla kraju załatwi. Był skłonny zgodzić się nawet na bardzo wysokie kary za nieprzyjmowanie uchodźców. Element lojalności związanej z naszym państwem nie wchodzi w grę. Jeżeli ktoś wyraźnie chce Polsce szkodzić, to się tej lojalności wyrzeka - mówił Kaczyński.

Dodał później, że PiS będzie mówić "o pewnych faktach związanych z Donaldem Tuskiem i pewnych niebezpieczeństwach dla UE, które byłyby związane z przedłużeniem jego kadencji".

Zobacz także: Sejm opublikował nagranie z Sali Kolumnowej. Zobaczyliśmy na nim więcej niż chcieliśmy...

Zobacz także
 • Karczewski skarży się na Schetynę: Nie odbiera ode mnie telefonów, ale będę próbował
Komentarze (219)
"Blokowanie obrad to łamanie Konstytucji". Kaczyński w TVP o kryzysie w Sejmie
Zaloguj się
 • pepper-salt

  Oceniono 31 razy 25

  A jak ten baran i jego banda łamie Konstytucję niemal codziennie to jest OK?! Faryzeusz!

 • bombadilwlocie

  Oceniono 26 razy 22

  Kaczyński - pierwszy obrońca konstytucji. Groteskowe.

 • pen.go

  Oceniono 23 razy 21

  Proszę sprzedawać swój bełkot na geriatrii, mają tam odpowiednie lekarstwa panie Kaczyński.

 • taroudant

  Oceniono 19 razy 19

  Szczerbaty Kurdupel wymlaskał kolejną złotą myśl, a skupieni wokoło towarzysze pilnie ją zanotowali w swoich notesikach.

 • plastikpiokio

  Oceniono 20 razy 16

  uchwalenie budżetu w szatni bez wiekszosci posłow jest podeptaniem zszarganiem podarciem i wrzuceniem do PIS uaru tejże.

 • jamateusz89

  Oceniono 18 razy 16

  Czyli Panie prezesie Kaczyński świadome działanie przeciwko konstytucji jest jej łamaniem, to ciekawe jak nazwać to co robi PiS?

 • hamsterx

  Oceniono 16 razy 14

  "Blokowanie obrad to łamanie Konstytucji".
  a jak nazywa się w kręgach pisowskich np.
  - utajnianie przed obywatelami obrad Sejmu ?
  - niepublikowanie wyroków TK ?
  - uchwalanie ustaw gdzie prawo działa wstecz ,jest nierówność obywateli wobec prawa ,zabiera się prawa nabyte ?
  - etc....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje