Prezydent Duda podpisał ustawy ws. zmian w oświacie. "Ta reforma to kwestia przyszłości kraju"

09.01.2017 15:12
• Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw reformujących system oświaty
• Podpis prezydenta oznacza m.in., że znikną gimnazja
• Przeciwko zmianom w szkolnictwie od miesięcy protestują nauczyciele

- Nie miałem żadnych wątpliwości, że polski system edukacji wymaga naprawy i wymaga zmiany. Zresztą miliony Polaków od wielu lat mówią to samo - stwierdził prezydent. Jednak, jak podkreślał Duda, pewność co do konieczności reformy to jedno, a sposób wprowadzania drugie. To już wymagało namysłu i konsultacji. - Materia jednej i drugiej ustawy jest bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. Z bardzo prostej przyczyny - dotyczy przyszłości naszego kraju, przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dzieci i ich rodziców - stwierdził Duda. Powód? Reforma wzbudza kontrowersje w środowiskach nauczycielskich i wśród rodziców - MEN chce pozbyć się gimnazjów i wrócić do starego systemu nauczania sprzed 17 lat.

Reforma edukacji przegłosowana. Co czeka uczniów, rodziców i nauczycieli? [WYJAŚNIAMY] >>>

Dowiedz się więcej:

Co w myśl reformy stanie się z gimnazjami?

Zostaną zlikwidowane. W miejsce obecnie istniejących szkół powstaną: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe (zastąpią zasadnicze szkoły zawodowe).

Kiedy MEN zacznie wprowadzać zmiany?

Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018. Wtedy pojawią się VII klasy i nie zostanie przeprowadzona rekrutacja do gimnazjów. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik z klas III. W efekcie od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną w ogóle funkcjonować.Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej planowane jest od 1 września 2017 r. Wprowadzenie branżowej szkoły II stopnia rozpocznie się od roku szkolnego 2020/2021. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach zapoczątkowane mają być od roku szkolnego 2019/2020, a zakończyć się w roku szkolnym 2023/2024.

Co zmieni się w podstawie programowej?

MEN na początku grudnia opublikowało projekt nowej podstawy programowej dla 8-letniej szkoły podstawowej. Założenia to m.in. pierwszy język obcy od I klasy szkoły podstawowej, drugi od VII, historia od IV klasy, geografia i biologia od V klasy, chemia i fizyka od VII klasy, wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa w VIII klasie. Projekt budzi wiele zastrzeżeń nauczycieli. Kontrowersyjny jest np. program nauczania historii, wg którego dopiero od piątej klasy uczniowie zaczną poznawać powszechną historię świata. Czwartoklasiści rozpoczną od nauki o postaciach i wydarzeniach "o doniosłym znaczeniu dla kształtowania polskiej tożsamości kulturowej".

Jakie będą koszty reformy?

Reforma pochłonie minimum kilkaset milionów złotych. Ministerstwo informuje na swojej stronie internetowej, że w 2017 r. wydatki związane z wprowadzeniem klas siódmych wyniosą 66 mln zł. W przyszłym roku samorządy mogą dostać nawet ok. 300 mln zł na dostosowanie szkół do reformy, np. na wyposażenie pracowni czy zakup sprzętu.MEN zapewnia też, że w związku z reformą nie zmniejszy subwencji dla samorządów, mimo że do szkół poszło mniej 6-latków i mniej słuchaczy szkół dla dorosłych. Zmiany w kształceniu zawodowym w przyszłym roku mają kosztować 15 mln zł.

12 pytań, które zadają dzieci. Sprawdź, czy umiesz im prawidłowo odpowiedzieć
1/12Dlaczego niebo jest niebieskie?
Zobacz także
Komentarze (837)
Prezydent Duda podpisał ustawy ws. zmian w oświacie. "Ta reforma to kwestia przyszłości kraju"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 136 razy 120

  Przecież to było do przewidzenia , kaczor zagroził że na narty go nie puści i wymiękł "niezłomny" budyń

 • rabingoldblatt

  Oceniono 115 razy 97

  CO BY TU SPIEPRZYĆ, CO BY TU SPIEPRZYĆ PANOWIE

  Cofamy się wstecz aby się wziąść udział PiSożytniczym eksperymencie PRL-bis...

 • narwik

  Oceniono 103 razy 95

  Broniarz dzisiaj rano: "Duda już podpisał, tylko się droczy."
  Prorok jaki czy co?

 • batura3

  Oceniono 86 razy 74

  Ktoś się jeszcze zdziwił jak AD zwany Prezydentem miał ponoć "wątpliwości"??:-))))

 • ziggybum

  Oceniono 69 razy 63

  Samiście sobie Polaczki zgotowali ten los - a przede wszystkim WY, palanty jedne, którzy nie poszliście do wyborów!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje