Kempa o głosowaniu z 16 XII: Kworum było, złożyliśmy oświadczenia. Opozycji radzi "iść po rozum do głowy"

• - Każdy jest w stanie powiedzieć, obok kogo siedział - mówiła Beata Kempa
• Szefowa KPRM nie ma wątpliwości co do kworum w Sali Kolumnowej
• Zapowiedziała, że PiS jest przygotowany na kolejne posiedzenie Sejmu

- Kworum było, każdy z nas złożył oświadczenie dot. głosowania, każdy jest w stanie powiedzieć, obok kogo siedział - zapewniała w "Kwadransie politycznym" TVP Beata Kempa, zapytana o głosowanie w Sali Kolumnowej. Później szefowa Kancelarii Premiera przyznała, że "myśli, że wszyscy takie oświadczenie złożyli". Inni politycy PiS zapowiedzieli, że oświadczenia mogą zostać dziś opublikowane. Jak zdaniem Kempy będzie wyglądać kolejne posiedzenie Sejmu? - Będziemy obradować w sposób spokojny i zdecydowany. Jesteśmy przygotowani - oceniła. Szefowa KPRM wyraziła "nadzieję", że posłowie opozycji "pójdą do rozum do głowy".

Dowiedz się więcej:

Co Beata Kempa mówiła o proteście opozycji?

- Już myślałam, że wszystko, co najgorsze, jeśli chodzi o poziom uprawiania polityki na sali sejmowej mamy już za sobą, bo nie ma już pewnego ugrupowania znanego z awanturnictwa - powiedziała Kempa. - To, czego w tej chwili doświadczamy, plądrowanie naszych rzeczy osobisty, jest czymś obrzydliwym - oceniła szefowa KPRM. 

Co wydarzyło się 16 grudnia?

Głosowania m.in. nad ustawą budżetową 16 grudnia zostały przeniesione do Sali Kolumnowej. Wcześniej opozycja blokowała mównicę sejmową, uniemożliwiając prowadzenie obrad. Protest był następstwem wykluczenia z posiedzenia posła PO Michała Szczerby oraz planowanych przez Kuchcińskiego zmian zasad pracy dziennikarzy w Sejmie. Opozycja uznała głosowania nad budżetem za nielegalne; domaga się ich powtórzenia na sali plenarnej Sejmu. Od 16 grudnia posłowie PO i Nowoczesnej stale, rotacyjnie, przebywają na sali obrad. Ich akcja ma potrwać do 11 stycznia, na kiedy to zaplanowane jest kolejne posiedzenie Sejmu.

Jakie zarzuty ma opozycja wobec głosowań w Sali Kolumnowej?

Posłowie PO zwrócili się do marszałka Sejmu o zapis wszystkich kamer rejestrujących obraz na Sali Kolumnowej z 16 grudnia. Decyzja PO to pokłosie wtorkowego materiału "Faktów" TVN. Podano w nim, że w jednym z głosowań do kworum mogło zabraknąć 9 głosów. W materiale pokazano m.in. fragmenty nagrań z kamery, która 16 grudnia wieczorem transmitowała obraz z Sali Kolumnowej do internetu oraz nagrań, które sporządzili telefonami komórkowymi posłowie opozycji. Politycy PiS twierdzą, że opozycja opiera się na niepełnym materiale z Sali Kolumnowej bądź nim manipuluje.

Więcej o:
Komentarze (286)
past
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 58 razy 54

  Każdy jest w stanie powiedzieć, obok kogo siedział....
  ----
  Kempa "myśli" że głosowanie nad budżetem 38 milionowego państwa to zebranie koła gospodyń wiejskich! A ciekawe kto będzie musiał pójść po rozum do głowy w momencie gdy UE nie uzna tego "głosowania na korytarzu" i podpisywania list po fakcie za wiążące i nie wypłaci środków pomocowych ze względu na brak legalnej ustawy budżetowej?

 • archimago7

  Oceniono 54 razy 48

  Kodeks Karny. Rozdział XVII. Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej
  Art. 127. Zamach stanu
  § 1. Kto, mając na celu pozbawienie niepodległości, oderwanie części obszaru lub zmianę przemocą konstytucyjnego ustroju Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje w porozumieniu z innymi osobami działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, karze 25 lat pozbawienia wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  Art. 128. Zamach na organ konstytucyjny RP
  § 1. Kto, w celu usunięcia przemocą konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, podejmuje działalność zmierzającą bezpośrednio do urzeczywistnienia tego celu,
  podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.
  § 2. Kto czyni przygotowania do popełnienia przestępstwa określonego w § 1,
  podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
  § 3. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej,
  podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
  Poczytaj sobie beatko.

 • calmy

  Oceniono 49 razy 43

  >>> Szefowa KPRM nie ma wątpliwości co do kworum w Sali Kolumnowej<<<

  Mirosław B., podejrzany o znęcanie się nad żoną, zapewnił wysoki sąd, że jest to kłamstwo bo on sam widział, że żonie nic się nie stało, a jeśli się stało, to dlatego, że się potknęła i nieszczęśliwie przewróciła.

 • apolis

  Oceniono 45 razy 39

  Kempa, nie antycypuj.
  Wy dopiero będziecie siedzieć, macie szczęście, że nie wisieć...

 • fakiba

  Oceniono 46 razy 38

  A nie prościej zamiast jakichś tam oświadczeń pokazać nagrania i po sprawie , a raczej po waszym pisim fałszywym głosowaniu

 • monte.zuma1

  Oceniono 41 razy 35

  Tak Kępa, Tobie zaufać, uwierzyć, to tak jakby zaufać i uwierzyć ruskiemu oficerowi NKWD, że przesłuchiwanego czeka sprawiedliwy proces.

 • ilenka50

  Oceniono 30 razy 30

  Kiedy złożyli? Teraz? Prawie miesiąc zajęło im ustalenie kto koło kogo siedział? I super. Ja jednak oświadczam, ze nie wierzę i mówię sprawdzam. Może i obywatel gorszego sortu, ale chyba mam prawo zobaczyć to na własne oczy. Proszę o nagrania.
  A poza kwestia kworum to tylko czubek tej śmierdzącej góry.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX